HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla ülkemizde 1 Haziran itibariyle normalleşme süreci başlatıldı.

Bu kararla birlikte çoğu iş yeri ve sosyal alan aktif hale geldi ve şehirlerarası seyahat engelleri de kaldırıldı. Fakat yeni normalleşme sürecinde çalışma biçimimiz, sosyal yaşamımız ve seyahatlerimiz salgın riskiyle birlikte organize ediliyor.

Normalleşme sürecimiz sosyal mesafe, maske, eldiven, düzenli dezenfektan kullanımı, denetleme, sağlık kontrolü, riskli kişi bildirimleriyle devam ediyor.

Seyahat edecek kişilerin kontrolü ise Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan HES kodu ile sağlanıyor. Şehirlerarası ulaşım serbest olsa bile bunun için onay almamız gerekiyor.

HES Kodu Nedir?

HES kodu uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçları ile yapacağınız şehirlerarası seyahatlerin öncesinde almanız gereken koddur. HES kodu almadan uçak, tren yada otobüs bileti almanız mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Hayat Eve Sığar’ın bir parçası olan bu uygulamayla toplum sağlığının kontrol altında tutulması planlanmaktadır.

Neden HES Koduna İhtiyaç Duyarız?

Seyahat engellerinin kalkması ile birlikte tatil, yazlık ve köylük bölgelere de yoğun seferler başladı fakat normalleşme sürecinde 2. bir salgının olmaması için daha denetimli ve kontrollü davranılması gerekiyor.

HES kodu hem kendimizin hem de diğer vatandaşların sağlık güvenliği koşullarına uygun seyahat edebilmesi için geliştirilmiştir. Toplu ulaşım araçlarında enfeksiyon riski yüksek olan, ailesinde virüs tespit edilmiş ve karantinada olması gereken kişilerin seyahat etmesini de önleyecek. Aynı zamanda kod aldıktan sonra enfeksiyon kapmış ve seyahat yapmış olan kişilerin yolculuk esnasında temas ettiği tüm kişiler takibe alınacak. Bu denetimlerle ulaşım esnasında enfeksiyon kapma riskinin düşürülmesi, hızlıca tanımlanması ve denetim altında tutulması hedefleniyor.

Nasıl Alınır?

HES kodu alma işlemleri oldukça kolay. Herhangi bir kuruma gitmek, evrak işleriyle uğraşmak zorunda değilsiniz. SMS ya da Hayat EVE Sığar uygulaması üzerinden birkaç dakikada HES kodunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ve bir akıllı telefon uygulaması olan Hayat Eve Sığar android cihazlar için Google Play, IOS cihazlar için AppStore üzerinden indirilebiliyor.
Uygulamayı indirdikten sonra vatandaşlık bilgilerinizle giriş yapmanız gerekmektedir

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra HES Kodu İşlemleri paneline girmelisiniz. Bu panelde “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklamanız ve sonrasında tarih seçmeniz gerekir. Böylelikle kodunuzu kolaylıkla oluşturursunuz.

Uygulama Dışından HES Kodu Almak Mümkün mü?

HES kodunu SMS işlemiyle de elde edebilirsiniz. 2023 numarasına atacağınız kısa mesaj ile birkaç dakika içerisinde HES kodunuz oluşur ve size bildirilir. Bu işlemle aldığınız kodun uygulama üzerinden aldığınız kod ile bir farkı yoktur. Şartları ve kullanım koşulları aynıdır.

SMS ile HES kodu almak için yapmanız gerekenler:

Aralarında boşluk bırakarak; HES, TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, kodun paylaşım-geçerlilik süresini yazmalı ve 2020 numarasına mesaj olarak göndermelisiniz.

ÖRN: HES 12345678999 1234 10

Ek olarak belirtmek gerekir ki:

  • HES kodu kişiseldir ve vatandaşlık bilgilerinize tanımlıdır. Başka bir kişi için ya da aile arkadaş grubu için kullanılamaz.
  • HES kodu alındığı tarih itibariyle 15 gün geçerlidir.
  • HES kodunuzu 1 defaya mahsus kullanabilirsiniz. 2. Seyahatiniz ya da bilet kesim işleminizde yeni bir kod almanız gerekmektedir.
  • Tasarlab