Hızlandırılmış Gezi Rehberi: 2 Günde Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alan milattan önceki zamanlardan beri insanların hem kültür hem inanç merkezi haline gelmiş olan inanılmaz güzellikte bir şehir Mardin. Mezopotamya’nın bereketli topraklarının üzerinde bulunuyor olması da ayrı bir çekicilik kazandırmış, bu nedenle kültürel çeşitlilik gözle görülebilir hale gelmiş bu şehirde.

Baştan belirtmeliyiz ki Mardin’i tam anlamıyla gezmek için 2 gün elbette yeterli değil; ilçelerini de görmek istiyorsanız gezinizi birkaç gün daha uzatmanız gerekiyor. Ancak bu yazıda, karasal iklim nedeniyle sıcaktan mahvolmadan gezilebilecek son zamanlarda, bir de beşincisi düzenlenecek olan Mardin Bienali’ne denk gelirim, şehri bir de bu haliyle görmüş olurum derseniz kompakt bir tur sunmuş olacağız. Haydi “Mardin’de nereler gezilir?” turumuza başlayalım:

İlk gün: Sabahın baya erken saatlerinde olan uçağımızla yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Mardin Havaalanı’na varıyoruz. Mardin eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor, bizim rotamız elbette ki hepimizin bildiği deyimiyle ‘’gündüz mezarlık, gece gerdanlık’’ olan eski Mardin’e doğru. Zaten çok fazla uçuş olmadığı için şehre giden otobüsler havaalanının kapısında uçuşunuza uygun bir saatte sizi bekliyor olacak.

Biniyoruz otobüsümüze, yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra Eski Mardin’e varıyoruz. Bir tepenin yamacına yayılmış Eski Mardin’in odak noktasında, şehri ikiye bölerek tam ortasından geçen, tek yön bir yol yer alıyor. Bu cadde üzerinde aradığınız her şeyi bulmak mümkün. “Mardin’de nerede kalınır?” sorusunun cevabı da bu caddede. Pek çok otel ve ev buraya oldukça yakın. Eşyalarımızı kalacağımız yere bıraktıktan sonra öncelikle bir kahvaltı noktası arıyoruz, Mezopotamya Ovasını görebileceğimiz teraslı olanlardan bir tanesini seçiyoruz, genelde ürünler ve hizmet benzer. Gözümüze kestirdiğimiz bir mekanda kahvaltımızı yapıp ovanın ne kadar da etkileyici olduğunu düşünerek kahvemizi içiyoruz.

İlk gün: İlk günümüzde Mardin’in çevresini gezeceğiz. Gezeceğimiz yerin mesafeleri biraz uzak, bu nedenle bir taksi ile anlaşabilirsiniz. Ortalama 450-500 lira arasında bir ücrete tüm gün sizi gezdirmeleri mümkün. Ve başlıyoruz gezmeye! Şehirden çıkarken Mardin’i uzaktan görebileceğimiz bir noktada duraklıyoruz önce, gece gerdanlık versiyonunu görmek için aynı yere akşam da gelmeyi bir kenara not ediyoruz. İlk durağımız Deyrulzafaran Manastırı. Mardin’e yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede yer alan Manastır Süryani Kilisesi’nin hala aktif olarak kullandığı önemli merkezlerinden bir tanesi. Manastırın ücretsiz rehberi eşliğinde manastırı gezdikten sonra ikinci durağımız Dara Antik Kenti’ne doğru yola çıkıyoruz. Pers Kralı Darius ve Hellen Kralı Büyük İskender burada savaşıyor ve Kral Darius burada ölüyor, bu nedenle kentin Dara olarak anılmaya başlanıyor ve kentin tarihi milattan önceki çağlaya dayanıyor. Öncelikle gezeceğimiz alan mezarlık alanı ve çok katlı galeri mezar yapısı olacak. Daha sonra tekrar kısa bir sürüşle kentin agora caddesi, kapıları, surları ve en önemlisi zindan-sarnıç kısmını geziyoruz. Buradan şehirdeki en büyük eğitim merkezlerinden birisi olan Kasımiye Medresesi’ni ve Meryemana Kilisesi’ni gezip eski şehrin merkezine dönüyoruz, biraz karnımızı doyurup Süryani şarabının tadına bakabiliriz. Mardin yemeklerinde yahni benzeri et yemekleri ön planda. İrok (bir çeşit içli köfte), sembusek, kaburga dolması, killice, tatlılardan da harireyi deneyebilirsiniz.

İkinci gün: Uyku, yemek gibi birincil ihtiyaçların karşılanmasının ardından ikinci güne başlıyor. Mardin Bienali’ne denk gelebildiyseniz bienalin de programına uyacak şekilde bir program belirleyebilirsiniz. Dümdüz uzanan ana caddenin sonundan başına doğru bir gezi planı çizecek olursak önce Sakıp Sabancı Kent Müzesi’ni, Zinciriye Medresesi’ni, Mardin Kalesini, Ulu Cami’yi, Revaklı Çarşı’yı, Mor Behram Kırklar Kilisesi’ni ve Mardin Kent Müzesi’ni gezebilirsiniz. Bu gezi sırasında cadde üzerindeki telkâri gümüş işlerine bakmayı unutmamanızı tavsiye ediyor, aynı cadde üzerinden kalkan otobüsle sizleri dönüş için havaalanına uğurluyoruz.

Tasarlab