Hygge Felsefesi Nedir? Hygge Stili Ev Dekorasyonu Önerileri

İskandinav halklarının geliştirdiği yaşam felsefeleri yaşamı kolaylaştırmayı, iç dengeyi sağlamaya ve huzurlu hissetmeye yönelik. İskandinav halklarından biri olan Danimarkalıların da hygge felsefesi öyle. 

Mutluluğa erişmenin, huzurlu bir yaşam sürmenin oldukça basit olduğunu gösteren bu yaşam felsefenin detayları ise şöyle:

Hygge Felsefesi Nedir?

Soğuk bir iklime sahip olan, güneşi düşük oranda gören bir ülke Danimarka. Soğuk, zorlu ve karanlık…Bu ülkede yaşayan insanlar için sabah neredeyse bir gece karanlığında başlıyor, güneş alma süresi oldukça kısa, sıcak havalar ise yılın birkaç haftasından öte gitmiyor.

Fakat gündelik yaşamın bu zorlu koşulları Danimarka halkını karamsarlaştırmak ve mutluluktan uzaklaştırmanın aksine onları mutluluk kavramını daha basit şeylerde bulmaya yöneltmiş. Belki de ılıman iklimlerde yaşayan bizlerin hep elinin altında olan koşullar onlar için daha da değerli hale gelmiş. Yine de bu felsefenin referans aldığı mutluluk kaynaklarının evrensel değerler olduğunu kabul etmek gerek.

Hygge Felsefesinin Mutluluk Formülü Nedir?

Özetleyecek olursak: sıcaklık, içtenlik, huzur ve yaşadığın anın keyfine varmak..

Danimarka’nın soğuk kış gecelerinde bir araya gelen ve ateş etrafında birlikte ısınan, hayatın çetin şartlarına dayanışmayla tutunan bu halk için insan ilişkileri oldukça kıymetli. Arkadaşlık, dostluk, güvenilirlik üzerine kurulu bir ilişkiniz varsa ne mutlu size. Aileniz hayattaysa ne mutlu size ki hala onlarla ılık bir akşam yemeği yiyebiliyorsunuz. 

Hırstan, yıpratıcı hislerden, aç gözlülükten de uzak durulması gerektiğini öğütlüyor bu felsefe.

Koltuğunda oturup kitap okumaktan aldığın keyfi yadsımamanın, dinlediğin müziğin güzelliğine kapılmaktan vazgeçmemenin, pencere kenarından etrafı izlemenin, doğaya bakmanın, sakince geçirilen her vaktin önemini vurguluyor. Gün içerisinde duyumsadığımız güzelliklerin toplamında bir hayat yaşadığımızı hatırlatıyor. 

Tarihi ve evrensel bir öğretinin önemini modern tüketim çağında tekrar vurguluyor.

Hygge Kültürü Nedir?

Danimarka halkının uzun zamandır benimsemiş olduğu bu yaşam felsefesi zamanla bir davranış biçimine, kültüre dönüşmüş durumda. Mutluluğu ve hazzı gündelik yaşamın ta kendisinde, basit eylemler içinde bulan bu halk davranış biçimlerini, ilişkilerini, mekanlarını ve hayat içerisindeki birçok faktörü bu bilinçle düzenliyor. 

Sakin kalmak, duru ve yalın olmak, huzur alanından kopmamak ilişkilerde huzur vermek ve huzur almak onlar için oldukça önemli. Evlerinde, kıyafetlerinde de bu bilinci önemsiyor; gösterişli, yorucu ve fazla olandan uzak duruyorlar. Bu kültürün tüketim alışkanlıklarına ve ev hayatlarına da yansımış olması, Hygge ev dekorasyonu anlayışını da beraberinde getiriyor.

Hygge Ev Dekorasyonu

Hygge ev dekorasyonunun prensipleri kendisi gibi özlü ve sıcak bir mekan anlayışını kapsıyor. Gösterişsiz bir ev ortamı sunan bu dekorasyon anlayışında bol bol açık renkler kullanılıyor. Bunun sebebi, güneşten uzak bir coğrafyada aydınlık veren tercihlere yönelmeleri de olabilir. Ev dekorasyonundaki bir diğer detay ise samimi ögelere sık sık yer verilmesi. Hygge ev dekorasyonunda açık tonlar gibi doğayı çağrıştıran, samimi bir ortam sağlayan mobilya ve objeler sık sık kullanılıyor. 

Ahşap, hasır, yün hygge ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte köşeli, kristal,ve parlak detaylara daha az rastlanıyor. 

Tasarlab