İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

İlk kez kayak yapmak göz korkutucu görünebilir. Kayakta ustalaşmak için çok fazla emek vermeniz gerekse de sadece eğlenmek ve çıktığınız tatillerde kayak yaparak eğlenmek istiyorsanız bazı ipuçlarıyla bunu başarabilirsiniz. Hayatınızda ilk kez kayak yapacaksanız bilmeniz gereken birçok nokta bulunuyor.

Önceden forma girmek faydalı olacaktır

Kayak ve snowboard yapmak bazı kimseler için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle kayak yapmaya gitmeden önce biraz egzersiz yapmak yerinde bir harekettir. En azından daha çevik olmanıza yardım eder ve hareketleri büyük bir rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ne kadar formda olursanız yaralanma riskinin o kadar az olacağını unutmayın.
Kayak yaparken düşmeme ihtimaliniz yok, hazırlıklı olun
Kayak yaparken hele ki ilk defa bunu yapıyorsanız defalarca düşeceğinizi unutmayın. Ancak bu pes etmenize neden olmamalıdır. Aksine sizin bir şeyleri öğrenmenizi sağlar.

Yanınızda bilen bir kişinin olması iyi olacaktır

İlk kez kayak yapıyorsanız yanınızda kayak yapmayı bilen en az bir kişi olması önemlidir. Arkadaşlarınız ya da aileniz arasında kayak yapmayı bilen biriyle ilk deneyiminizi yaşamak sizi rahatlatacak ve olası durumlarda hatalar yapmanızı engelleyecektir. Biraz daha deneyime sahip bir arkadaşınız varsa, bu büyük bir avantajdır.

Kesinlikle ders alın

Çoğu bir kayak merkezinde, ilk kez kayak yapacaklar için özel kayak programları vardır. Bu nedenle, kendinize zarar vermeden nasıl döneceğinizi, duracağınızı ve düşeceğinizi öğrenmek için en az bir ders almanız iyi bir fikirdir.

Hareketinizi engelleyecek kadar çok giyinmeyin

İnsanların sık sık söyledikleri gibi, “Kötü hava diye bir şey yoktur, sadece kötü kıyafetler vardır.” Doğru kıyafetleri giyerseniz, hemen hemen her hava koşulunda güvenli olabilirsiniz. İlk kayak deneyiminizi planlarken, doğru kıyafetleri aldığınızdan emin olun. Kat kat giyinmek doğru bir tercih değildir. Aksine hareketlerinizi ve manevra yapma kabiliyetinizi etkileyecektir.

Önce düşmeyi öğrenin

Yukarıda da bahsettiğiniz gibi düşeceksiniz. Düşüşünüz üzerinde herhangi bir kontrolünüz varsa, öne doğru değil arkaya doğru ve kalçanızın üzerine düşmeye odaklanın. Eğer ders alıyorsanız eğitmeniniz size ilk olarak bu konuda açıklama yapacak ve doğru düşme biçimlerini gösterecektir.

Piste çıkmadan hemen önce yemek yemeyin

Kayak pistine çıkmadan hemen önce yemek yemek daha zor hareket etmenize neden olur, bu yüzde de önerilmez. Bunun yerine kayak yapmadan en az 1 saat öncesinde yemek yemek ya da sonrasında yemek yemek daha doğru olacaktır. Böylelikle daha rahat hareket edebilirsiniz.

Tasarlab