İnternet Dolandırıcılığı Artıyor: En Sık Karşılaşılan Dolandırıcılık Yöntemleri

Bilişim sisteminin ve e-ticaretin yaygınlaşması ile yaşamlarımıza internet dolandırıcılığı diye bir kavram girdi. Pratik yaşamlarımızda alışveriş eylemine daha az vakit harcamak istemememiz ve çeşitlilik yelpazesinin geniş olması sebebiyle hepimiz internetten alışverişi tercih ediyoruz. Bununla birlikte oyun, müzik, film ve çeşitli tasarım uygulamaları da internet alışverişlerimizin bir parçası.

İnternet Dolandırıcılığı Riski

E-ticaret kullanımı ve kredi kartı ödemeleri arttıkça internet dolandırıcılığındaki risk de arttı. Yoğun olarak kullanılan platformlar her zaman olduğu gibi kötü niyetli kişilerin dikkatini daha fazla çekiyor. İnternet dolandırıcılığı da bunlardan biri. Emlak, gayrimenkul, araç alımından günlük alışverişlere ve uygulama ödemelerine kadar birçok alışverişte dolandırıcılarla karşılaşabiliyoruz.

Tüketim ve alışveriş safhamızı kolaylaştırmak, ürün ve fiyat çeşitliliğine ulaşabilmek amacıyla kullandığımız internet alışverişlerinde bireysel ve örgütlü dolandırıcılarla karşılaşabiliriz. Bu noktada dikkat edeceğiniz birkaç nokta faydanıza olabilir.

En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri

İnternet dolandırıcılığının birçok yöntemi bulunuyor. Ürünü farklı-yanlış tanıtma, bahsedilen ürünü göndermeme, kredi kartını hackleme, ödemeyi birden çok kez talep etme gibi birçok dolandırıcılık yöntemi bulunuyor.

Bu kötü niyetli kişilerle farklı alanlarda karşılaşabilirsiniz.
Gayrimenkul ve araç alım sitelerinde kişisel hesaplar üzerinden satış yapılmaktadır. Yüklü meblağlar karşılığında alım yapılan bu sitelerde sahte satıcılarla muhatap olabilirsiniz.

İnternet dolandırıcılığının bir başka yöntemi ise sosyal medya butikleri. Resmi kurumlarca takip edilmesi zor olan sosyal medya butikleri fotoğraf üzerinden satış yapmaktadır. Fakat bu fotoğrafların kime ait olduğu ya da ürünü ne kadar doğru tanıttığı bilinmiyor. Markası için aldığınız ürünler merdiven altı çıkabilir, ürün elinize ulaşmayabilir ya da farklı ürün gönderimi yapılabilir.

Uygulama alışverişlerinde ve uygulama izinlerinde kredi kartı bilgilerinize erişebileceği biliyor muydunuz?

İnternet ve telefon uygulamalarında sahte yazılımlar ve eksik bilgilendirme ile alınan izinlerle kredi kartı bilgilerinize ulaşılabilir. Böylelikle uygulamalar kredi kartınızdan izinsiz ödeme alabileceği gibi, bilgilerinizle farklı mecralarda da alışveriş yapabilir.

Hangi Önlemler alınmalı?

İnternet dolandırıcılığına uğrama olasılığınızı birkaç yöntem ile azaltabilirsiniz. Bunun için önerilenler ise şöyle:

Güvenli ödeme sistemi kullanmak: E-ticaret sitelerinde satıcı ve alıcıyı koruyan, kurum ve kişiler arası güvenli ödemeyi temin eden yazılımlar bulunmaktadır. Alışveriş yaparken bu yazılımları kullanan satıcılara yönelmeniz hem yasal hem de güvenli olacaktır. Eft ve havale ödemeleri ile yapılan internet alışverişlerinden kaçınmanız faydanızadır.

Satıcıyı araştırmak: Satıcıdan ürün satın almadan önce tüketici yorumlarına bakmak daha az riske girmenizi sağlayacaktır. Satıcının ürünü teslim etmeme, farklı ürün gönderimi, defolu- kullanılmış ürün gönderimi gibi yorumlarına sıklıkla şahit olduysanız o satıcıdan uzak durmanız faydanızadır.

Gayrimenkul ve araç alışverişlerine yalnız gitmemek: Yüklü meblağ ile alışveriş yapılan gayrimenkul ve araç satış sitelerinde ürün beğenildikten sonra satıcı ve alıcı birebir muhatap olmaktadır. Bu esnada daha korunaklı olmak için satın alacağınız gayrimenkulü ya da aracı kontrol etmeye tek başınıza gitmemeniz önerilir. Eğer araç alıyorsanız şehir içi bir bölgede satıcıyla buluşmanız da tavsiye edilir. Birlikte gideceğiniz kişinin alacağınız ürün hakkında bilgi sahibi olması ise faydanıza olacaktır.
Uzlaşma sonrası resmi bir araştırma yapmanız da gerekmektedir.

Kapıda ödeme: Ürün alışverişlerinizde güvenli ödeme sistemi bulunmuyorsa kapıda ödeme seçeneğine de yönelebilirsiniz. Eft ve havale yönteminden çok daha güvenilir olan kapıda ödeme size ürünü kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Kapıda ödeme seçeneği ile aldığınız ürünleri kargo çalışanı ile birlikte kontrol edebilir sonrasında itiraz edebilir ya da ödeme yapabilirsiniz.

Uygulama izinlerine dikkat: Telefonunuza izin isteği geldiğinde ya da bildirim geldiğinde okumadan kabul etmek oldukça risklidir. Kullanıcı sözleşmesinin yanı sıra kısa metinlerle gönderilen izin isteklerini de okuyarak kabul etmelisiniz. Uygulamaların, özellikle az bilinen ve güvenlik sisteminden endişe ettiğiniz uygulamaların, telefonunuza erişimindeki kısıtlamalar yararınıza olacaktır.

Tasarlab