İş Değişikliği Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

İlgi alanlarınızın ve hedeflerinizin zaman içinde değişmesi doğaldır. Ancak, bu değişimin çalışma hayatınızla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, iş değişikliği düşünmenin yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

İşinize Olan İsteğin Azalması

Gün boyunca neler başarabileceğiniz konusunda heyecanlı olurken, artık fazladan işler üstlenmek konusunda isteğiniz azalmış olabilir. Üstelik artık mesai saatinin bitmesi için sık sık gözünüz saate kayıyorsa artık işinize olan isteğinizin azaldığı ortadadır. Herkes yapmaya hevesli olduğu ve fark yaratmaya istekli oldukları bir işte çalışmayı hak ediyor. Artık istek duymuyorsanız tutkunuzu tekrar ateşleyen bir işe geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

İş Yerinize Ait Hissetmemek

Mevcut işinizde çalışmaya başladığınızda kendinizi çalıştığınız işyerinin bir çalışanı olarak tanımlamaktan gurur duymanız normaldir. Ancak son zamanlarda ofis atmosferinde bir değişiklik fark ettiyseniz şirketinize olan inancınızı ve güveninizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu da artık kendinizi çalıştığınız işyerine ait hissetmemenize neden olabilir. Bu nedenle gerçekten inanabileceğiniz yeni bir şirket aramaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Yöneticiniz ya da Patronunuz ile Yaşanan Sorunlar

Altında çalıştığınız yönetici ya da patronunuzla olan uyumunuz işinizi sevmeniz için çok önemlidir. Sürekli aranızda çatışma varsa ve fikirleriniz birbiriyle uyuşmuyorsa sürekli stres altında olursunuz ve işe gitmek bile istemezsiniz. Böyle bir durumdaysanız daha uyumlu insanların bulunduğu yeni bir iş aramaya başlayabilirsiniz.

Potansiyelinizin Altında Performans

İşyerinde mutlu olmamak ve adapte sorunu yaşamak normalden çok daha düşük bir performans göstermenize neden olacaktır. Şirket içinde yaşanan sorunlar, çalışma arkadaşlarınızla uyumsuz olmanız ya da istediğiniz olanakların sağlanmaması daha düşük bir performans göstermenize katkıda bulunur.

Ücret Yetersizliği

Yaptığınız işe göre almanız gerektiğinden daha az ücret aldığınızı düşünüyorsanız o işten ayrılma zamanınız gelmiş demektir. Diğer yandan istediğiniz ücreti alıyorsanız, ancak maaşınız zamanında yatmıyor ve gecikiyorsa bu da bir sorun olarak işten ayrılmanıza neden olabilir.

Mobbinge Maruz Kalmak

Mobbing, bezdiri olarak da bilinmekle beraber işyeri içinde bulunan bir grup çalışan ya da yönetici tarafından uygulanabilir. Çalıştığınız ortamda iyi geçinmek istediğiniz ancak size sürekli kabadayılık yapan çalışanlar mevcutsa işinizden ayrılmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Takdir Görmemek

Fikirlerinizin ve katkılarınızın bazen kabul edilmediğini düşünüyor musunuz? Belki de ekibinizdeki ilişkiler eskisi kadar samimi veya işbirlikçi değildir ve ekip üyeleri artık birlikte sosyalleşmemektedir. Dinamiği geliştirmek için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ancak hala yaptıklarınız için takdir görmüyorsanız, gerçek bir fark yaratabileceğinizi hissettiğiniz yeni bir işe geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Tasarlab