İş Yaşamından Özel Hayata, Dengede Kalmamızı Sağlayacak Bir Felsefe: Lagom

Hayatımızın her alanında; işimizde, ilişkilerimizde, evimizde huzur ve mutluluk arayışındayız. Ki bu arayışın yolu az ve öz olanın ne kadar kıymetli olduğunu anlamaktan; sadeleşme, sakinleşme ve dengeden geçiyor. İşte soğuk bir coğrafyada doğmuş olmasına karşın kalpleri ısıtan İsveç kökenli lagom felsefesi de tam olarak bunu hedefleyen bir İskandinav felsefesi.

Sadeliğe, fonksiyonelliğe, doğal yaşama, huzura, sakinleşme ve dengeye odaklanmış olan lagom felsefesi, adını İsveççede “ne az ne çok” anlamına gelen “lagom” kelimesinden alıyor. Viking dilindeki “laget om”dan (bir seferde içilebilecek yudum) türetilmiş olan “lagom” kelimesini odağına alan bu İskandinav felsefesinin kökeni 17. yüzyıla dek dayanıyor. Lagom felsefesini bizim kültürümüzde, “azı karar, çoğu zarar” şeklinde betimleyebiliriz aslında. İsveçlilerin dengeli yaşama sanatı olan lagom felsefesini benimseyenler hayatını, “az da değil, çok da; ihtiyacına göre ve ihtiyacın kadar” mottosuna göre şekillendiriyor. Küçük ve sıradan şeylerle mutlu olmak, ihtiyaç duyulandan fazlasını tüketmemek, gösteriş ve abartıdan uzak durmak, sadeleşmek, paylaşmak ve yardımlaşmak gibi insancıl değerlerden beslenen lagom felsefesi, Nordik ülkelerdeki mutluluk ve refahın kaynağı olarak görülüyor.

Peki sevdiğimiz şeylerden kendimizi mahrum bırakmadan ama abartıya da kaçmadan fazlalıklardan kurtulmak; huzur ve mutluluk için yaşamımızda yer açmak ve dengeli yaşam sürmek için neler yapmalıyız? Hayatımızı, doğal yaşamdan ilham alarak şekillenen bu felsefeye göre nasıl şekillendirebiliriz? İşte birkaç ipucu…

Sadeliğin ferahlığını yaşayın

Hayatınızı; gardırobunuzdan sosyal medya kullanımınıza, yeme içme alışkanlıklarınızdan sosyal çevrenize, davranışlarınızdan çalışma ve konuşma tarzınıza, her açıdan sadeleştirmeye hazır mısınız? Belki bu cümleyi tek nefeste, bir çırpıda okuyuverdiniz ama emin olun tüm bunları hayata geçirmek hiç ama hiç kolay değil. Ancak lagom felsefesinin sakinleşme ve dengeyle örülü, doğal yaşamı örnek alan anlayışını hayatımıza taşımak istiyorsak zoru başarmalıyız. Kullanmadığınız giysilerden artık miadı dolmuş ilişkilere, sağlığınıza zarar veren beslenme tarzından abartılı alışveriş alışkanlıklarınıza; hepsine bir son verin ve hayatınızda dengeli yaşam için alan açın. Emin olun kendinizi çok ama çok hafiflemiş hissedeceksiniz.

Hayaller, planlar ve özgürlük!

Yalnızca gündelik alışkanlıklarımızı değil, gelecek hayallerimizi, planlarımızı da dengeli yaşamı öğütleyen İskandinav felsefesine göre şekillendirmeliyiz. Kendinize hayalleriniz, hedefleriniz ve kısa vadeli planlarınızı içeren bir liste yapın. Bunların kaçını gerçekten yapmak istiyorsunuz, hangileri sizi gerçekten huzurlu ve mutlu kılacak, hangileri gerçekten ulaşılabilir? Bu soruları lagom felsefesinin sakinleşme ve denge anlayışı çerçevesinde yanıtlayın. Emin olun listeniz oldukça kısalacak.

Duygu ve düşünce dünyamıza yolculuk

Sevgi, bağlılık, ilgi; coşku, umut, sevinç… Dengeli yaşam mottosuyla şekillenen lagom felsefesi, tıpkı günlük yaşantımızda olduğu gibi duygu dünyamızda da aşırıya kaçmamamızı öğütlüyor. Doğal yaşamı örnek alan bu felsefeye göre olumlu duygular olarak gördüğümüz sevgi ve ilgi bile abartıldığında bize, hayatımıza, sevdiklerimize zarar veriyor. Umut edelim ama ayaklarımız yere basarak, ilgi gösterelim ama karşımızdakini bunaltmadan, bağlanalım ama kendimizi hiçe saymadan, mutlu olalım ama abartmadan… Eğer tüm bunları başarabilirsek dengeli yaşamın kapısını aralayıp içsel huzuru ve “tam”lığın getirdiği gerçek mutluluğu yakalayabiliriz.

Tasarlab