İş Yerinde Verimi Düşüren Canavar:Toksik İletişim

Kimse mükemmel değildir ve hepimiz evde veya ofiste olsun, toksik iletişim nedeniyle sorun yaşama eğilimindeyiz. Toksik yani zehirli iletişim verimsiz çalışma ortamlarının en büyük sebeplerinden. Zehirli iletişim olan yerde sevgi olmuyor, üretim, yaratıcılık, birliktelik yeşermiyor. Dolayısı ile kurumlar için çok önemli olan verimlilik, kârlılık gibi kavramların zehirli ortamlarda oluşması da mümkün olmuyor. Bu nedenle en başarılı ilişkilerde bile toksik iletişimin ortaya çıkması gayet normaldir. Aradaki fark, güçlü ve sağlıklı ilişkilerde daha az sıklıkla meydana gelmeleridir. Ancak iş yaşamında toksik iletişim verimsizlik de dahil olmak üzere birçok konuda istenmeyen etkilere sahiptir.

Toksik İletişim Nedir?

Tüm işyerlerinde iyi günlerde bile bir miktar stres vardır. Bununla birlikte, işe gitmek sizi yorgun, depresif veya hatta fiziksel olarak hasta hissettiriyorsa, bu genel iş stresinden daha fazlasıdır. Bu gibi bir durumda toksik iletişimin ortaya çıktığı düşünülebilir ve tüm bunlar toksik çalışma ortamının belirtileridir.
Suçlayıcı, aşağılayıcı, şeffaf olmayan, dedikoduların hüküm sürdüğü zehirli (toksik) iş ortamlarında; kimsenin kimseyi dinlememesi, yardım etmemesi ve ekip içinde herkesin susması ya da olumsuz şekilde ilişki kurması şeklinde oluşan durum “Toksik İletişim” olarak adlandırılır.
İlişki terapisti ve kitaplarıyla oldukça tanınmış John Gottman bu zehirli davranışları “Mahşerin Dört Atlısı” olarak isimlendiriyor. Bunlar:

 • Suçlama/Eleştirme: Davranışı yerine kişiye saldırma.
 • Savunmacılık: Kendi davranışlarına sahip çıkmayı reddetme.
 • Aşağılama/Alaycılık: Alay, küçük düşürme, sinizm, lakap takma ve düşmanca mizah.
 • Duvar Gibi Olma/Engelleme: İletişimi kesme, sessiz davranma, irtibata geçmeyi reddetme ve geri çekilme.
 • Sıklıkla kullanıldıklarında hem kişisel hem de profesyonel ilişkiler için oldukça yıkıcı hale gelirler.

  İşyerinde Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

  İşyerinde çalışanlardan istenen sonuçların alınmamasının birçok nedeni olabilir ve iletişim bunların çoğunun ana nedenidir. Toksik iletişimin en fazla etkilediği durum ise verimsizliktir. Aynı zamanda çalışan çatışmasına da neden olabilir ve bu da işyerinde huzursuzluğun yanı sıra strese yol açar. Çalışanların toksik iletişim nedeniyle moralinin bozulması, işe gitmek istememe ve işlerine yeterince konsantre olamama gibi sorunların ortaya çıkmasını sağlar.

  Toksik İletişim Nasıl Önlenir?

  Yeni bir iş bulmak zaman aldığından ve hemen bu zor durumdan uzaklaşamayacağınız için, başka bir yerde yeni bir işe girene kadar toksik iletişim bozukluğunu ele almak ve önlemek mümkündür:

  Sizin gibi hisseden kişileri bulun: Sizinle aynı şekilde hisseden insanlarla arkadaşlıklar kurun. Böylelikle yalnız olmadığınızı hisseder ve anlaştığınız insanlarla daha başarılı iletişim kurabilirsiniz.

  İşten sonra stresi azaltmak için bir şeyler yapın: Spor salonuna gidin veya yeni bir hobiyle uğraşın. Burada en önemli nokta iş dışında tatmin edici bir hayat yaşadığınızdan emin olmaktır.

  Kendinizi meşgul etmek için listeler oluşturun: Bir liste toksik iletişim yerine görevlerinize odaklanmanıza yardımcı olabilir ve her gün devam etmeniz için bir neden verir.

  Yaptığınız her şeyi belgeleyin: Toplantılardan, telefon görüşmelerinden ve sizinle etkileşimde bulunan kişilerin e-postalarına kadar her şeyi kaydedin. Bir şikayette bulunmanız gerekiyorsa, talebinizi destekleyecek kanıtlara ihtiyacınız olacaktır.

  Toksik bir çalışma ortamının işaretlerini ve nasıl ele alınacağını bilmek, bir sonraki adımı atmanıza izin verecektir.

  Tasarlab