İstanbul’da Her Yıl Düzenlenen Festivaller

İstanbul her yıl onlarca festivale ev sahipliği yapıyor. Her zevke uygun olan en sevilen festivalleri sizler için derledik.

İstanbul Film Festivali

1982 yılından beri her sene belirlenen tarihlerde yüzlerce filmi izleyicilerle buluşturan İstanbul Film Festivali, çeşitli sinemalarda gerçekleştiriliyor. Festival bünyesinde ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı yarışma da yapılıyor. Program dahilinde yönetmen ve oyuncularla düzenlenen söyleşilerin yanı sıra kısa metrajlı filmler de izleyicilerle buluşturuluyor.

İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1994 yılından beri her yıl Temmuz ayının ilk yarısında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, adeta bir müzik şölenidir. İstanbul’un farklı konser ve etkinlik mekanlarında yapılan festivalde dünyaca ünlü müzisyenler ağırlanıyor.

İstanbul Sahaf Festivali

2006 yılından beri Beyoğlu Taksim meydanında gerçekleştirilen İstanbul Sahaf Festivali, kitapseverlerin büyük bir ilgiyle takip ettiği etkinlikler arasında yer alıyor. Sahaf geleneğini unutturmamak için gerçekleştirilen festivalde Türkiye’nin dört bir yanından 50’ye yakın sahaf stand kuruyor ve tarihe tanıklık etmiş kitapların yanı sıra plaklar ve afişler de İstanbullular ile buluşturuluyor.

İstanbul Müzik Festivali

1972 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Müzik Festivali, şehrin farklı bölgelerindeki tarihi alanlarda müzik severleri mest eden konserlerle kulakların pasını siliyor. Seçkin uluslararası toplulukların yer aldığı etkinlik her sene farklı konsepti ile büyülüyor.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali, farklı opera ve bale performanslarının izlenmesine yardımcı oluyor. Zorlu PSM Turkcell Sahnesinde gerçekleştirilen festivalde ülkemizin en yetenekli oyuncuları yer alıyor.

Chill-Out Festival

İstanbul’un merakla beklenen festivalleri arasında yer alan Chill-Out Festival, her yıl müzik severlerin kulaklarının pasını siliyor. Sevilen müzisyenlerin sahne performanslarının yanı sıra DJ performanslarıyla da dikkat çeken festival Türkiye’nin başka bölgelerinde de düzenleniyor.

One – Love Festivali

2004 yılından beri her yıl düzenlenen One – Love Festivali, Türkiye’nin sevilen isimlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerin performanslarıyla da dikkat çekiyor. İstanbul’un farklı etkinlik mekanlarında gerçekleştirilen festival, eğlenceli anlar yaşamak isteyenlerin tercihi.

İstanbul Bienali

İKSV tarafından 2 yılda bir düzenlenen sanat etkinliği İstanbul Bienali, çok sayıda katılımcının merakla beklediği festivaller arasında yer alıyor. Düzenlendiği her sene farklı bir konsept ile sanat severlerin karşısına çıkan İstanbul Bienali, yüksek katılım oranlarıyla dikkat çekiyor.

Tasarlab