İstanbul’daki̇ Çocuklar içi̇n 8 Etki̇nli̇k Öneri̇si̇

Hem çocuklar, hem eğiticiler hem de ebeveynler için uzun ve yorucu bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna gelindi. Karneler dağıtıldı, geleceği tayin edecek sınavlara girildi. Peki şimdi ne yapacağız?

Bu dönem ebeveynler için ayrı bir stres kaynağı olabiliyor. Okula da gitmeyen çocuğum bu boş zamanını nasıl değerlendirecek, bu dönem acaba tamamen özgür olunan bir serbest zaman mı olmalı yoksa çocuklar bilişsel, fiziksel ya da sosyal olarak kendilerini geliştirebilecekleri, belki yeni deneyimler kazanabilecekleri bir zamanı mı ifade etmeli?

Uzmanlar bu iki durum arasında bir denge yaratılması gerektiğini, çocukların bir yandan dinlenirken diğer yandan sosyal öğrenmenin de gücünden yararlanılmasını, edinilen teorik bilgilerin hayata geçirilmesi pratiğinin yapılabileceği alanların seçilmesini öneriyorlar.

İstanbul’da yaşayanlar için yaz boyunca çocukların tek başına ya da aileleriyle katılabilecekleri çeşitli etkinlik önerilerini sizler için derledik; ancak siz yine de kendi belediyenizin etkinliklerine de bakmayı ihmal etmeyin.

İstanbul Çocuk Aktiviteleri

1- Çocuklarla Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu – İstanbul Modern: 4 Temmuz – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yürütülecek sanat okulundaki eğitim programı, İstanbul Modern’deki sergi ve koleksiyonların müze uzmanlarıyla yapılan sanal turu ile başlıyor ve kendi sanat çalışmalarını yaratmaları destekleniyor. Program içerisinde lekeler ve çizgiler, benim bakışım, renk oyunları, kakmalı maskeler, değişen figürler, birleşen nesneler gibi 10 farklı atölye yer alıyor. Atölye çalışmaları hafta içi her gün 4-7 yaş arası çocuklar için 11:00-12:00; 8-12 yaş arası çocuklar için ise 13:00 – 14:00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.

2- Apple Yaz Kampı: 31 Ağustos’a kadar 8 – 12 yaş arasındaki çocukların fotoğraf, sanat, tasarım, kodlama ve müzik gibi alanlarda yeni keşifler yapmalarını desteklemek amacıyla Zorlu Center, Akasya AVM ve Bağdat Caddesi mağazalarında düzenlediği etkinlikleri içeriyor. “Today At Apple” sitesi üzerinden etkinliklere kayıt yapmanız gerekiyor ve kontenjanların jet hızıyla dolduğunu söylememiz lazım. Arada siteyi kontrol etmekte ya da mağazalardan bilgi almakta fayda var. Ayrıca ücretiz bir şekilde iPad’inize indirebileceğiniz bir yaz kampı etkinlik kitabı da sitede yer alıyor.

3- Renkleri Yakala – Arter: 23 Temmuz 2022 saat 11:00’da gerçekleşecek olan etkinlikte 7 – 11 yaş arası çocukların ışığı bir oyun aracı haline dönüştürebilmesi, kendi spektroskoplarını tasarlayabilmeleri ve mekânın arka bahçesinde ışığı ve renkleri keşfetmeleri amaçlanıyor.

4- AKM Çocuk Sanat Merkezi: Yaklaşık 350 metrekare bir alana sahip merkezde 4 – 6 yaş arası çocuklar için ebeveynlerin yokluğunda ilk müzikal deneyimlerini elde etmeleri, ritim çalışmaları yapmaları, beden gelişimine yönelik programlara katılmaları amaçlanıyor; duyu temelli etkinliklerle desteklenen pek çok program bulunuyor.

5- Kidzania Yaz Kampı: 18 Haziran – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan programda, açık hava, ortak alan ve tema aktivitelerinden oluşan 3 temel alan yer alıyor. Haftalık ya da 2 haftalık hazırlanan programlar 5 – 12 yaş arası çocuklar için kendilerini keşfetmelerini ve yeni ilgi alanları edinmelerini amaçlıyor. Çocuklar ilgi alanlarına göre Paris Saint-Germain Academy Türkiye ile futbol öğrenebilir, Antuka Tenis Akademisi ile tenis sporunu deneyebilir ve Arçelik Teknoloji Merkezi ile maker atölyesine katılabilir. Ayrıca Anadolu Ateşi Dans Okulu ile dans edebilir ve Şefler Akademisi ile minik birer şef olabilirler. Programlar hafta içi 08:15 – 18:30 arasında gerçekleşiyor.

6- İBB Etkinlikleri: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından sorumluluk duygusu, takım ruhu ve sportif bilinç kazanmaları amacıyla Çekmeköy Nişantepe Orman Park’ta 9-15 yaş arası çocukların katılabileceği doğa kampları düzenleniyor. Hafta içi her gün düzenlenen kamplarda tırmanış, bisiklet, okçuluk, survivor oyun parkurları gibi etkinliklerin yanında sanat ve ekoloji atölyeleri de yer alıyor. Çocuklar ister 1 gün isterlerse 5 gün bu etkinliklere katılabiliyor.

7- Miniatürk Çocuk Etkinlikleri: Birçok tarihi yapının 1/25 oranında küçültülmüş halini içeren Miniatürk’te çocuklar için de pek çok etkinlik bulunuyor. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri katılabileceğiniz bu etkinlikler arasında şovlar, gösteriler, sanat ve bilime dair atölyeler bulunuyor.

8- Tiyatro ve Çocuk Oyunları: Yaz boyunca farklı mekanlarda çeşitli çocuk tiyatrosu ve oyunları sergilenmeye devam ediyor:

  • Şeker Portakalı: 23/07/2022 tarihinde Trump Sahne’de saat 14:00’da ve 24/07/2022’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde yine 14:00’da gösteriliyor.
  • Taş Devri: 23/07/2022 tarihinde Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro’da 13:00 ve 15:00 saatlerinde gösteriliyor.
  • Charlie’nin Çikolata Fabrikasında: 30/07/2022 tarihinde Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro’da 13:00 ve 15:00 saatlerinde gösteriliyor.

Bonus: Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan bir kültür ve yaşam platformu sunan ‘’Arter’’ 6-12 yaş arası çocuklar için ücretsiz bir evde öğrenme kitapçığı hazırlamış. Hayata ve sanata oyuncu bir bakış açısı sunmak istediklerini ifade eden Arter kitapçıkta, yetişkinlerin çocuklarla gerçekleştirebileceği çeşitli düşünsel ve fiziksel aktivitelere yer vermiş, eserler ve sanatçılar hakkında da bilgiler de yer almış. Aşağıdaki linkten kitapçığın PDF formatını indirebilir ve hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Link: https://arter.egnyte.com/dl/Vy2ZijRRZu

Tasarlab