Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

Kaçış sendromu ilk etapta erteleme hastalığı, kronik yorgunluk gibi davranışlara yansıyan hastalıkları çağrıştırıyor olsa da fizyolojik hastalık türlerinden biridir. Nadir görülen fakat tehlikeli olması sebebiyle adı sıklıkla duyulan bu hastalığın detaylarına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaçış Sendromu Hastalığı

Tıp literatüründe “Capillary Leak Syndromeé olarak bilinen hastalık ilk kez 1960 yılında DR Bayard Clarkson tarafından teşhis edilmiştir. Kaçış sendromu hastalığı, kılcal damarlarda bulunan sıvı ve diğer maddelerin tam olarak tespit edilemeyen bir nedenden dolayı damar dışına geçmesidir. Bu durum kişilerin yaşamsal faaliyetlerini çok hızlı bir şekilde kötüleştirebilir. Bu sebeple tanı koyulmuş olan hastaların sık sık tıbbi takibin yapılması gerekir ve komplikasyon halinde acil müdahale gerekir.

Kaçış sendromu olan hastalarda komplikasyonlar çok hızlı bir şekilde gelişir ve kişinin kontrole alması zor olabilir. Kılcal damardan sıvı ve diğer maddelerin hızlı bir şekilde sızması hastanın aniden tansiyonun düşmesine ve bayılmasına da sebep olur. Vücudun belli kısmında şişlikler olur ve kalp, karın zarı gibi bölgelerde sıvı birikir. Biriken sıvı kan basıncını düşürür ve şok tablosu oluşmaya başlar. Kanın akıcılığının azalması ve kan basıncının azalması kişinin ölümüne sebebiyet verebilir.

Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri?

Kaçış sendromu hastalığının tanısı çoğu zaman ataklar ve komplikasyonlar sonrasında konu. Genelde erken yaşta belirti göstermeyen hastalık ilerleyen zamanlarda kriz halinde kendini gösterebilir. Kimi kişilerde iki atağın arası 1 ayken kimi kişilerde yıllar sürer. Kimi kişiler ergenlik ya da çocukluğunda kimi kişiler yetişkinliğinde belirti gösterebilir.

Bunların haricinde aşağıdaki belirtiler sıralanabilir. Bu belirtiler, tanı koyulmuş kişiler için oldukça önemlidir çünkü hastalığın aktifleştiği dönemde gerçekleşir ve atağın ön habercisidir.

  • Tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi
  • Kanın yoğunlaşması
  • Bulantı ve kusma
  • Bölgesel şişlikler
  • Karın ağrısı
  • Bağırsak ödemleri

Kaçış Sendromu Hastalığın Nedeni ve Tedavisi

Kaçış sendromu hastalığı tıp biliminin odağında olan konulardan biri olsa da henüz nedenleri tespit edilememiştir. Hastalığa dair birçok teori ortaya atılsa da somur bir neden ortaya koyulamamıştır.

Bunun yanı sıra kaçış sendromu hastalığının tedavide kesinleştirilememiştir. Sebebi, hastalığın kaynağının hala tespit edilememiş olmasıdır. Fakat hastalığın etkilerini azaltacak ya da bıraktığı hasarları giderecek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  Atakların önlenmesi için enfeksiyonlar için kullanılan antibiyotikler ya da astım-bronşit ilaçları da kullanılabilmektedir.

Fakat bunların hiçbiri hastalığın giderilmesi ya da atakların sonlanması konusunda kalıcı bir çözüm değildir.

Kaçış sendromu hastalarının düzenli olarak tıbbi kontrole gitmesi, atak geçirme riskine karşı acil çağrı sistemi gibi önlemler alması faydalı olacaktır.   

Tasarlab