Kakebo Yöntemi İle Birikim Yapın

Hemen hemen her şeyin otomatikleştirilebilecek olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir liste oluşturmaya veya mağazaya gitmeye gerek kalmadan taze yiyeceklerin her hafta kapınızda olması için tek bir tık yeterli. Evinizin ısıtma ve soğutma sistemlerini belirli zamanlarda açılıp kapanacak şekilde programlayabilir ve ışıklarınıza ne zaman açılacağını söyleyebilirsiniz. Telefonunuzda, yaptığınız her satın alma işlemini izleyen ve ardından bütçenizi aştığınız zaman bilgi veren bir uygulama kullanabilirsiniz.
Otomasyon hayatı kolaylaştırır ama aynı zamanda sizi çevrenizdeki dünyadan ayırır. Bir bütçeye sadık kalmak veya tasarruf hedeflerine ulaşmak gibi mali durumunuzu yönetmekte güçlük çekiyorsanız, bu özellikle zahmetli olabilir. Bazen, bir bütçeleme uygulamasının sizin için bunları takip etmesine izin vermek yerine, manuel olarak takip etmeniz de mümkündür. Özellikle birikim yapmak için sıklıkla kullanılan Kakebo yöntemi bu anlamda en sık tercih edilen yöntemdir.
“Kah-keh-boh” olarak telaffuz edilen Kakebo “ev hesabı defteri” anlamına gelen Japonca bir kelimedir.

Kakebo Yöntemi Nedir?

Kakebo, bir bütçeye bağlı kalmanıza ve birikim hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için mali durumunuzu manuel olarak izlemenin bir yoludur. Kakebo dört temel soru etrafında dönmektedir:

 • Ne kadar paranız var?
 • Ne kadar birikim yapmak istiyorsunuz?
 • Ne kadar para harcıyorsunuz?
 • Nasıl gelişebilirsiniz?
 • Paranızla ne yaptığınıza yakından bakıp kendinize sorular sorarak finansal alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

  Kakebo Yöntemi Nasıl Uygulanır?

  Kakebo kullanmak çok aşamalı bir süreçtir. Her ayın sonunda, harcamalarınızı ve hedeflerinizi gözden geçirmek için biraz zaman ayırırsınız. Süreç şu şekildedir:

  Yıllık İnceleme Yapın

  İngilizce olarak sunulan ticari kakebo dergileri, gelecek yıl için geliriniz ve giderleriniz hakkında genel bir fikirle defterinize başlamanızı isteyen yıllık bir planlayıcı içerir. Ancak kendi planlayıcınızı oluşturmanız da mümkündür. Bu bölümde, bir tatil için ödeme yapmak veya araba sigortanız gibi yılda sadece bir kez meydana gelebilecek giderleri kaydedebilirsiniz.
  Yıllık incelemenize nelerin dahil edileceği hakkında fikir edinmek için önceki yıl harcamalarınıza bakın. Ayrıca, önümüzdeki 12 ay içinde neyi başarmayı planladığınızı düşünün.

  Aylık Harcama Planı Oluşturun

  Bu bölümün başında iki soruyu cevaplayacaksınız:
  Ne Kadar Para Gelecek? Her bir kaynağı (maaş, serbest gelir) ve parayı ne zaman beklediğinizi belirleyerek, ay için gelir kaynaklarınızı kaydedin. Toplam tutarı toplayın.
  Ne Kadar Para Çıkacak? Kira, elektrik faturaları, sağlık sigortası ve borç ödemeleri gibi aylık sabit giderlerinizi kaydedin. Kakebo’nun ilk sorusunu cevaplamak için sabit giderlerinizi gelirinizden çıkarın.
  Ardından, ay için birikim hedeflerinizi düşünün. Ne kadar tasarruf etmek istiyorsunuz ve ne için tasarruf ediyorsunuz? Hem tasarruf hedeflerinizin miktarını hem de amacını kaydedin. Ardından, bu tutarı elinizde bulunan miktardan çıkarın. İdeal olarak, tasarruf hedefiniz mevcut paranızın tamamı olmayacaktır.

  Haftalık Harcamalarınızı Belirleyin

  Her ay ne kadar harcamanız gerektiğini belirlemek için, tasarruf hedefinizi çıkardıktan sonra kalan para miktarınızı alın. Ardından, bu miktarı bir aydaki hafta sayısına bölün. Çıkan sayı, her hafta harcayabileceğiniz miktardır.
  Haftalık harcamalarınızı gerçekleştiği anda kaydedin. Nereye gideceğinizi takip etmek için haftalık harcamalarınızı kategorilere ayırabilirsiniz. Kategorilerinizi basit tutmak en iyisidir.

  Aylık İnceleme ve Analiz Yapın

  Her ayın sonunda, mevcut ay için yaptığınız harcama ve tasarrufunuzu gözden geçirmek için birkaç dakikanızı ayırın. Bu inceleme, “Nasıl geliştirebilirsiniz?” sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olur.
  Ne kadar harcamanız gerektiğini, ne kadar harcadığınızı ve ne kadar birikim yaptığınızı kaydedin. İyileştirmenin yollarını bulmak için kendinize bazı ayrıntılı sorular sorun:

 • Birikim hedefinize ulaştınız mı?
 • Hedefinize ulaşmak için ne yaptınız?
 • Bazı kategorilerde çok mu para harcadınız?
 • Kendinize her soruyu sorduktan sonra, gelecek ay harcamalarınızı planlarken ya da ihtiyacınız olmayan bir satın alma işlemi yapmak üzereyken okumak üzere yanıtlarınızı günlüğünüze yazın.

  Nasıl Birikim Yapılır?

  Bütçe oluşturmak ve bütçeye sadık kalmak için mücadele ediyorsanız Kakebo yöntemi birikim yapmanız için en ideal yoldur. Her şeyi manuel olarak kaydetmenin finansal hayatınızı düzenli hale getirmenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz.
  Kakebo ayrıca paranızı nasıl kullandığınıza dikkatle bakmanızı ve iyileştirmek için neler yapabileceğinizi düşünmenizi sağlayarak çoğu bütçeleme yönteminin ötesine geçiyor.

  Tasarlab