Kalimba Nedir? Nasıl Çalınır?

Kalimba son dönemlerde oldukça popülerleşen ve merak edilen bir tuşlu müzik aletidir. Diğer bir adı Mbira olan bu yerel müzik aleti hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kalimba Nedir? Nasıl Çalınır?

Parmaklar ile çalınan tuşlu müzik aleti grubuna giren Kalimba’nın ezgisi ve tınısı diğer müzik aletlerine göre farklılık göstermektedir. Son zamanlarda dikkat çekmeye başlayan bu müzik aleti piyano ya da kanun gibi parmaklarla ses çıkarır. Müzik platformlarında baş parmak piyanosu olarak da bilinen Kalimba iki avucun içine yerleştirilerek baş parmaklar ile hayat bulmaktadır. Dinlendirici ve huzur veren sesi tam da sakinlik isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Yapısından bahsedecek olursak özel ağaç türlerinden oluşturulan gövdesinde metal ve benzeri levhalarla üretilmektedir. Levhaların esas görevi ses çıkarmaktır. Bu levhaların ana kısmı Kalimba’nın baş kısmına özel üretilmiş araçlar ile sabitlenmektedir. Farklı ölçü ve ayarlarda sabitlenen bu ana kısım notaları oluşturmaktadır. Bu sayede Kalimba adında müzik aletine sahip kişiler özgün seslerin deneyimini yaşamaktadır. Yerel bir enstrüman olduğundan kullanıldığı topraklarda yer alan levhaların hammaddesi ve türleri değişken olmaktadır. Güney Afrika bölgesinde tanınmış ve tüm dünyaya yayılmış olan bu enstrümanın tuş sayıları değişkenlik gösterdiği gibi aynı zamanda üzerinde yer alan levhalarda hareket etmektedirler. Bu sayede enstrümanların akort etme sistemleri ortaya çıkmaktadır. Akort çekici adı verilen bir alet ile levhaların hareketi sağlanmaktadır. Bu akort sistemleri sayesinde Kalimba modelleri ile istediğiniz müziği çalma deneyimine erişmiş oluyorsunuz. Etkili bir ses özelliğine sahip bu enstrüman deneyenlerin vazgeçilmezi haline geliyor. Kalimba müzik aletinin nasıl çalındığı sorusuna değinecek olursak birçok farklı müzik aletine oranla daha kolay çalındığı söylenilmektedir. Kalimba ile daha önce hiç tanışmamış birinin bile tuşlara rastgele basması bile hoş tınıların meydana geldiği sonucunu vermektedir. Bu müzik aletinin üzerinde bulunan rakam ya da alfabelere denk gelen notalar öğrenildiğinde ve temel nota bilgisi çözüldüğünde kolayca çalınabilir. Kullanım yönünden basit oluşu birçok kişiyi cezbetmektedir. Nota karşılıkları çözümlendiğinde küçük alıştırmalar yapılarak kullanımını öğrenmek mümkündür. Daha sonrasında ise besteler ve farklı türdeki şarkılar rahatlıkla çalınabilir. Kalimba’nın farklı uzunluk ve kalınlıkta olan dilleri yani metal çubukları notaların ses özelliklerini sağlamakla birlikte parmak yapısına göre kalimba türü seçilebilir. Enstrümanın sağladığı bu avantaj son zamanlarda talebin artmasına da sebep olmuştur. Kalimba’nın çalınması hakkında diğer bir nokta ise belli başlı kurallara sahip olmamasının yanı sıra farklı teknikler ile nasıl çalındığını öğrenmek oldukça faydalıdır. Bu sebeple eğitici nota kitapları, eğitim içerikli videolar gibi metaryaller edinmek mümkündür. Bir eğitmen eşliğinde de öğrenmek faydalı olacaktır. Kişinin tercihine göre müzik kursları, okulları ya da birebir uzmandan eğitim alma seçenekleri mevcuttur.

Kalimba Nasıl Yapılır?

Kalimba 1900’lü yılların başında Nijerya’nın Güneydoğusunda ortaya çıkmış ve o dönemden sonra hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmış bir müzik aletidir. Bu enstrümanın gövdesi özel ağaçlarla yapılmakta ve yerel bir ürün olduğundan üretilen topraklarda levhaları oluşturulmaktadır. Levhaların oluşumu üretildiği yere göre değişkenlik göstermektedir. Notaları oluşturan kısımlar bu yerel levhaların tasarlanmasıyla meydana gelmektedir. Özenli bir tasarıma sahip olduğu için aynı zamanda da kullanımı kolay olduğu için çokça tercih edilen bir enstrüman haline gelmiştir.

Tasarlab