Kanser Önleyici Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin, daha az şeker ve karbonhidrat tüketmenin kanser riskini azalttığını biliyoruz. Bunun yanı sıra içerisindeki mineral ve vitaminlerle kanserle direkt mücadele edebilen besinler de bulunuyor. 

Bu yazımızda kanser önleyici besinleri sıraladık. 

Kanser Nasıl Ortaya Çıkar?

Kanser aslında dışarıdan alınan ya da kapılan bir hastalık değildir. Yaşam biçimimiz, aldığımız oksijenin temizliği, beslenme biçimimiz kanserli hücre gelişiminde büyük oranda etkili olsa da bu hastalık; bedenin biyolojik aksaklıklarından meydana gelir. 

İnsan hücreleri mitoz ve mayoz bölünme sonucu çoğalır ve üremeye dayalı  hücreler mayoz bölünme gerçekleştirirken kalan tüm hücreler mitoz bölünme gerçekleştirir. Bu bölünmeler farklı şekillerde gerçekleşir ve sayı olarak da farklıdır. Mitoz bölünmede bir hücre iki klon hücreye dönüşürken mayoz bölünmede bir hücre dört klon hücreye dönüşür. Bu özellik tüm insanlarda ve tüm insan hücrelerinde sabittir. Mitoz ve mayoz bölünme doğal koşullarda tüm insanlarda aynı şekilde gerçekleşir ve hücre sayıları aynıdır. 

Kanser hastalığına yakalanan kişilerde ise hücre bölünmelerinde klonlanan sayı kontrolden çıkmış haldedir. Sabit bir sayı verilemediği gibi hücre mitoz bölünme yoluyla kontrolsüzce ürer ve 2 yerinde çok daha fazla hücre klonlanır. Tümör oluşumu da bu şekilde gerçekleşir. 

Sağlıksız beslenme, hava kirliliği, kimyasal etkiler, radyoaktif etkiler ve bedendeki toksin birikimi hücre yapısını bozarak kanser riskini artırmaktadır. 

Kanser Önleyici Besinler Nelerdir?

Aşağıda sıraladığımız besinler kimi zaman hücre yapısını onararak kimi zaman toksin birikimini önleyerek kimi zaman da lifli yapılarıyla boşaltım sistemini harekete geçirerek kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. 

Soya Fasulyesi: Soya fasulyesi birbirinden farklı birçok hastalığı önleyici özelliğe sahiptir ve kanser de bunların arasında yer alır. Östrojen hormonunu dengeleyerek mesane kanserini engelleyen soya fasulyesi ve soya fasulyesinden üretilen ürünler erkeklerde mide kanseri riskini de önleyebiliyor. 

Meme kanseri olan kişilerin, östrojen seviyesini artırabileceği için, soya fasulyesini tüketmemesi önerilir. 

Brokoli: Kış aylarının en güzel bitkilerinden biri olan brokoli, bilhassa çiğ tüketildiğinde kansere karşı oldukça etkili bir besin. Boşaltım sistemi üzerinde olumlu etkileriyle bilinen bu besin, kolon kanseri ve prostat kanseriyle savaşa katkıda bulunuyor.

Balık: Balık  tüketiminin kanserle mücadelede etkili olduğunu söylemeden önce;  bu durumun güvenilir denizlerde tutulan taze ve mevsimlik balıklar için geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Somon, uskumru, sardalya türündeki balıklar meme, prostat ve bağırsak kanseriyle mücadele etmeyi kolaylaştırıyor.

*Balık tüketiminin sağlıklı olması için taze ve mevsimlik olmasının yanı sıra çıktığı denizin cıva oranında bakmak da gerekiyor. 

Kırmızı, Mor ve Mavi Meyveler: Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek gibi birçok meyve ve orman meyvelerinin tümü içerisindeki antioksidan, antisiyonin pigmenti sayesinde kanserle savaşa destek oluyor. Bilhassa yaban mersini ve çilek gibi şeker oranı düşük meyveler kanserle mücadelede önerilen besinlerdir. 

Soğan-Sarımsak: Antibiyotik özellikleri ve hemen her yemeğe yakışmaları sebebiyle soğan ve sarımsağı sık sık kullanıyoruz. Mutfağımızın olmazsa olmaz ürünlerinden olan soğan ve sarımsağın ilgi çekici bir diğer özellikleri ise kanserle mücadele edebilmeleri. Soğan içerisindeki organosülfür ile birçok kanser türüne karşı koruyucu etki gösteriyor ve sarımsak içerisindeki çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde kanser riskini azaltabiliyor. 

Kolon kanseri, lösemi, akciğer kanseri; soğan ve sarımsağın karşı etki gösterdiği kanser türleridir. 

Keten Tohumu: İnsülin direncini kırması, kan şekerini dengelemesi ve cildi güzelleştirmesi ile bilinen keten tohumu son yıllarda oldukça popüler. Kullanımı günden güne artan keten tohumunun az bilinen bir özelliği de cilt kanseri ve deri kanserini önlemede önemli rol oynuyor.

Lifli Besinler: Lifli yapıya sahip olan ve boşaltım sistemini rahatlatan besinlerin tümü kanserle mücadelede fazlasıyla etkilidir. Bağırsakların sağlıklı işlemesini ve boşalmasını sağlayarak karın bölgemizdeki iç organların işleyişini de olumlu etkileyen lifli besinler; kolon kanseri, bağırsak kanseri gibi kanser türlerine karşı oldukça etkili. 

Kanser Tedavisinde Hayat Sigortaları

Kanserin ne zaman ortaya çıkacağı ya da hayatımızın ne kadarlık süresini onunla geçireceğimiz belli değil. Sağlıklı yaşamaya ve koruyucu önlemler almaya özen göstersek de günümüzde kanser riski her insanı tehdit ediyor. Bu tehditlere karşı korunaklı olmanın bir diğer yolu ise kanserin hayatımızdaki etkilerini azaltmak için alacağımız önlemler. Tedavi masrafları, malulen işsizlik gibi sorunları süreçlerin kolaylaştırılması ve can kaybı halinde ailenin güvence altına alınması için hayat sigortası yaptırmak gerekiyor.

Hayat sigortaları tehlikeli hastalıklar kapsamında kanser tedavisini güvence altına alır ve malulen işsiz kalınan koşullarda da işsizlik koşullarını iyileştirebilir. Kemoterapi gibi ağır süreçlerde sizin ve ailenizin yanında olur. Kanser sebepli can kayıplarında hayat sigortaları ailenizi güvence altına alır. 

 

Tasarlab