Karamsar Düşünceleri Uzaklaştıracak Umut Veren Filmler

Hayat temposu, iş yoğunluğu ve bazen de gelecek kaygısı gibi birçok sebep bizi karamsar düşüncelere itebiliyor. Bu psikolojiden kurtulmak ve kendimize gelmek için sinemanın etkisini kullanabiliriz. Üzerimizdeki kara bulutları dağıtıp yerine keyif getirecek 7 ayrı filmi sizler için yazdık.

Sideways (Yanyol) 2004 Alexander Payne

İdeali yazar olmak olan bir İngilizce öğretmeni olan Miles Raymond hem evliliğinde hem de ideallerinde başarısız olduğu bir dönemden geçmektedir. Aynı zamanlarda en yakın arkadaşı olan Jack ise bir mantık evliliği yapmak üzeredir. Düğün öncesinde baş başa bir yolculuğa çıkan iki arkadaşı bu bekarlığa veda planında ummadıkları bir keşif süreci beklemektedir.

İçine kapanık, özgüvensiz ve sorumluluk sahibi Miles ve dışa dönük, savruk ve öngörüsüz olan Jack iki farklı karakterdir. Biri hayatının çöküş dönemindeyken, diğeri emin olmadığı bir evliliğe doğru sürüklenmektedir. Kendilerini kapana kısılmış hisseden bu iki adam, bekarlığa veda tatillerinde 2 hoş kadınla karşılaşır.
Eskiden hayran olduğu Maya ile bir araya gelen Miles’ın içine umut dolarken, Jack ise Stapheine ile yaşamak istediği hayatın farkına varır.

İçine sıkıştıkları sürecin çıkış yolunu aşkla bulan iki genç adamın hikayesi izlemeye değer.

La Fate Ignoranti (Cahil Periler) 2001- Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek’in tamamı İtalyanca olan ilk filmi La Fate Ignoranti, samimi ve derinlikli bir öyküyü konu alıyor. Bu filmde şaşkınlık verici bir yıkımın, hayata dair umudu neşeyi getirişini izleyeceksiniz.
Kocasını kaybeden Antonio, eşinin ölümünden sonra onun geçmişinin peşine düşer.
Bir erkekle aldatıldığını öğrenen Antonio bu süreçte kendini bir dost meclisinin içinde bulur ve hayata karşı daha ılımlı bir bakış açısı kazanır.
La Fote Ignoranti dost meclislerinin, içten sohbetlerin ve keyfin önemini hatırlayacağınız bir film.

I’m Juli (Temmuz’da) 2001- Fatih Akın

Bu filmde Temmuz sıcağında, hayatının aşkına kavuşmak için, Almanya’dan İstanbul’a yola çıkan Daniel’in hem romantik hem komik hikayesini izleyeceksiniz. İçine kapanık ve kuralcı bir hayat süren Daniel’in, bir anda Melek’e aşık olup İstanbul’a gelmesi ve hiç alışık olmadığı yeni deneyimler yaşaması hem aşkın değerini hem de hayatın önümüze serdiği mizahı gösteriyor.

Tempolu ve dinamizmini yitirmeyen I’m Juli Almanya doğumlu Türk sanatçı Fatih Akın’ın eseridir.

Intouchables (Can Dostum) 2011 – Oliver Nakache

Intouchables “İzlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız.” diyebileceğimiz bir film. Yaşamda tüm zorluklara rağmen neşenin ve dostluğun var olduğunu anlatan filmde zengin Fransız bir adamla işsiz bir siyahinin dostluğu anlatılıyor.

Paraşüt meraklısı olan Philippe bir atlayış sırasında eşini kaybeder ve kendisi de ömür boyu sürecek felce tutulur. Yıllardır aradığı hastabakıcıyı bulamayan, ağrı ve melankoli içinde yaşayan Philippe’in yeni hasta bakıcısı Driss ise serseri ve sakar bir adamdır.
Birlikte geçirdikleri bu süreçte neşeli ve komik bir arkadaşlık kuran iki adamın hayatı yeniden inşaa edilir.
Intouchables yaşamın tüm zorluklarına rağmen neşenin ve umudun var olduğunu anlatır…

Begin Again (Yeniden Başlamak) 2014- John Carney

2014 yapımı klasik bir Holywood filmi olan Begin Again’de düşüş döneminden geçen iki kişinin birlikte üreterek daha iyi koşullara ulaştığını izleyeceksiniz.

Müzik piyasasında değişim yaratan ve alanında fazlasıyla tanınan Dan kariyerinde düşüşe geçmiştir. Aynı zamanda ailesinde de, hem eşi hem kızıyla, problemler yaşayan Dan buhranlı bir dönemden geçer.

Gretta ise başarılı bir bestecidir ve günlerini şarkıcı olan sevgilisiyle geçirir. İhanetle bir anda ilişkisi biten, yalnız kalan ve yeni bir başlangıç yapmakta zorlanan Gretta’nın yolu Dan ile kesişir.

Birlikte çalışmaya başlayan ikilinin hayatları hızlıca iyileşmeye başlar. Gretta kariyerinde arzuladığı çıkışı yakalarken, Dan hem ailesiyle ilişkilerini düzeltir hem de kariyerini eski konuma taşır.

Erin Brockovich (Tatlı Bela) 2000- Steven Sodebergh

Gerçek bir öyküden alıntı olan ve Julia Roberts’a Oscar ödülünü kazandıran Erin Brokovich bir kadının yaşam mücadelesini konu almaktadır. Dişli bir kadın olan Erin aynı zamanda bekar bir annedir ve parasız günler geçirir. İş arayan ve girdiği her yerden red cevabı alan kahramanımız en sonunda ısrarlarıyla kendini hukuk bürosuna kabul ettirir ve macerası başlar.

Disiplinli ve çalışkan bir performans sergileyen Erin, bir dava dosyasında tıbbi gözden kaçırılan detaylara rastlar ve peşine düşer. Kariyerinin en zorlu sınavını bu dava ile verecektir.

The Hundred- Foot Journey (Aşk Tarifi) 2014- Lesse Halström

Aile işi sebebiyle erken yaşta mutfakla tanışan ve yetenekli bir aşçı olan Hassan Haji Bombay’da aile restoranında hayatına devam etmektedir. Beklenmedik bir trajedi sebebiyle Bombay’dan taşınmak zorunda kalan Hassan ve ailesi Fransa’da bir kasabaya yerleşir ve orada yeni bir restoran açar. Geleneksel Hint mutfağını kendi yeteneğiyle yorumlayan Hassan kısa sürede bölge halkının ve rakiplerinin dikkatini çekmeyi başarır.Bölgenin en prestijli restoranına şeflik yapan Madame Mallory ise Hassan’ın kendisinden daha yetenekli bir şef olduğunu fark eder ve aralarında kıyasıya bir rekabet başlar.

Tasarlab