Kas Yırtılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kas yırtılması ölümcül riskleri olmayan fakat hepimizin yaşayabileceği sağlık sorunlarından biridir. Hareketsizliğe ve yanlış harekete bağlı olarak gelişebilir. Beraberinde gelen ağrı ve hassasiyet ise günlük yaşamı zorlayabilir.

Kas Yırtılması Nedir?

İskelet sistemimiz, liflerle oluşan kaslarla çevrilidir ve bu kaslar hareket edebilme kabiliyetinden sorumludur. Fakat kasların herhangi bir şekilde taşıyabileceğinden fazla zorlanması liflerin kopmasına sebep olabilir. Uzun süre hareket etmeyen bir kişinin bir anda sert bir hareket yapması ya da egzersizde yanlış-ölçeksiz hareketler yapılması kas yırtılmalarına sebep olabilir. Yani bir insan hem spor yaptığı için hem de spor yapmadığı için kas yırtılması yaşayabilir.

Kas yırtılması esnasında liflerin kopması kanamaya sebep olabilir. Bu kanama cilt dışına taşmasa da bölgede şişkinlik ve kızarıklığa yol açar, ayrıca birkaç gün ağrı yapar. Fakat kasların hızlı bir şekilde kanla doluyor olması iyileşme sürecinin de hızlı olmasını sağlar.

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtılmasının belirtileri genellikle aynıdır fakat belirtilerin şiddeti farklılık gösterebilir.

  • Kasta ağrı ve hassasiyet
  • Basit hareketlerde bile kramp ve spazm yaşanması
  • Kas gücünün azalması, şiddetli durumlarda kası kullanamama.
  • Yırtılan kas bölgesinde kızarıklık, şişlik, eziklik, boşluk gibi deformasyonlar

Bu belirtilerin tamamı kas yırtılması olan kişilerde gözlemlenebilir. Fakat genellikle kas yırtılması tehlikeli bir hastalık olarak görülmediğinden üzerinde durulmaz. Oysa kas yırtılmasının ileri düzeyde olması ya da ihmal edilmesi fonksiyon kaybına yani kasın kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Kas Yırtılmalarının Dereceleri 

Kas yırtılmaları birinci, ikinci ve üçüncü seviye olarak değerlendirilmektedir. Yırtılmanın şiddetine göre beden üzerindeki etkisi ve tedavi yöntemleri değişkenlik gösterebilir.

Birinci Derece: Kasın çok gerilmesinden dolayı oluşur. Hafif gerilimle ortaya çıkar ve ağrı yapar.

İkinci Derece: Birinci dereceye kıyasla çok daha fazla lifin kopması halidir. Daha fazla ağrı görülür ce şişlik, morarma görülebilir.

Üçüncü Derece: Kasın tamamen kopma derecesine geldiği yırtılmalar olarak bilinir. Bu derece kopmalarda hafif bir patlama sesi de meydana gelebilir. O halde kas fonksiyonunu tamamen yitirecektir.

Eğer kas yırtılmanız şiddetli seyrettiyse ve olağanüstü acı çekiyorsanız ilk iş doktora başvurmanız gerekir.

Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Kas yırtılması tedavisinde yapılması gereken ilk şeyler şunlardır:

  • Spor yapmaya ara verin ve eğer spor yapmıyorsanız bölgedeki kası kullanmaya ara verin.
  • Yırtılmayı anında fark ettiyseniz ilk iş olarak buz kompresi yapın ve birkaç gün 3 saat aralıkla buz kompresi uygulamayı sürdürün.
  • Bölgeyi sıkı bir şekilde bağlayabilirsiniz fakat kan akışını kesmemeniz önemlidir. Bandajı birkaç saatten fazla kullanmanız rahat hissetmenizi sağlasa da iyileşme sürecini uzatabilir.
  • İleri derecede yırtıklarda tedavi, fizyoterapistler tarafından uygulanır.
  • Kas yırtılmasının şiddetini öğrenmek ve ona göre harekete geçmek için yaralanma sonrası muayene olmanızı öneririz. Tedavinize evde devam etmenizi ya da fizyoterapi görmenizi doktorun kararlaştırması sağlıklı olandır.
Tasarlab