Kawasaki Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

1967 yılında Thomas Kawasaki tarafından ilk kez tespit edilmiş olan Kawasaki hastalığı, vaskülit hastalık türlerinden biridir. Kawasaki, çocuklarda görülen ve orta damarlar üzerinde gelişen iltihaplarla oluşan bir hastalıktır.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki hastalığı orta çaplı damarlar üzerinde gelişen iltihaplanmalardır. Daha çok atardamar gibi koroner damarları etkileme eğiliminde olan bir hastalıktır. Çocukluk çağında en sık rastlanan bu vaskülit hastalık türü özellikle 5 – 6 yaş grubunu etkilemektedir. Hastalık daha çok virüsler sebebiyle ortaya çıkar. Kalbin yanı sıra lenf düğümlerinin şişmesine; ağız, burun, boğaz ve ciltteki mukoza zarlarının etkilenmesine de sebep olur.

Kawasaki hastalığı tedavi edilmediğinde uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebep olabilir. Genellikle koroner damarlarda ortaya çıkan bu hastalık anevrizma, kalp yetmezliği, kalp ritminde bozulma, kalp krizi, kalp kasılma gücünde azalma ve damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıkları beraberinde getirebilir. Tedavi edilmesi halinde komplikasyonlar kalıcı hasara sebep olmaz.

Kawasaki Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı hızlı belirti gösteren bir hastalıktır. Genellikle ebeveynler kısa süre içerisinde doktora gitmeye ihtiyaç duyar. Çünkü hastalık ilk belirtilerini ateşlenme ile gösterir. Hastalığın belirtileri 3 aşamalıdır:

İlk aşama: Bu aşamada çocukta 39 üzeri ateş görülür ve ateş düşürücüler fayda etmez. Göz kızarıklıkları, vücudun hassas yerlerinde, dudaklarda ve genital bölgede kızarıklık görülür. Dudak ve ciltte kuruluk ve çatlaklar oluşabilir. Avuç içi ve ayaklar şişebilir. Özellikle lenf düğümlerinin yer aldığı ağız, burun, boğazda şişkinlikler olabilir.

İkinci aşama: El, ayak ve parmak uçlarında deri soyulmaları, eklem ağrıları, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı görülür.

Son aşama: Eğer komplikasyon gelişmedi ise bu aşamada belirtiler azalma eğilimi gösterir. Hasta 2 ay içerisinde normal hale dönebilir.

Kawasaki Hastalığının Riskleri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı tedavi edilmediği takdirde çocuklarda ciddi komplikasyonlara sebep olabilir ve kalp üzerinde kalıcı hasar yaratabilir. Aşağıda sıraladığımız hastalıklar kawasaki hastalığının riskleridir.

 • Arter duvarında anevrizmaya bağlı olarak kalp krizi ve iç kanama
 • Kalp kası iltihabı
 • Kalp kapakçığı problemleri
 • Kalp kasının zayıflaması
 • Kalp yetmezliği
 • Damar tıkanıklığı
 • Kalp ritminin olağan dışı hale gelmesi

Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Kawasaki hastalığının tedavisi, gelişen komplikasyonlara göre gerçekleşir. Hastalığın iyileştirilmesi için kimi zaman itihap giderici ilaçlar yeterli olurken hastalığın kalp ve damar üzerinde sebep olduğu komplikasyonlar farklı tedavilerin uygulanmasını gerektirir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa çocuğun komplikasyon yaşama riski o kadar azalır.

 • Eğer anevrizma gerçekleştiyse pıhtılaşmayı önleyen ilaç tedavisi uygulanır.
 • Daralmış damarları açmak için koroner arter anjiyoplastisi uygulanabilir.
 • Tıkanan damarlar açıldıktan sonra tekrar tıkanmaması için stent yerleştirilebilir.
 • Hastalıklı damar etrafından kanın yeniden geçebileceği bir damar yolu oluşturmak için koroner arter baypass grefti gerçekleştirilebilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab