Kaymak Ağacı: Feijoa

Son zamanlarda popüler hale gelen meyvelerden biri de kaymak ağacı olarak bilinen feijoa meyvesi. Ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan bu meyve; düşük kalorisi, toksinlerden arındırıcı etkisi ve lezzetli tadıyla ön plana çıkıyor. 

Fejioa Meyvesi

Güney Amerika kökenli bir meyve olan fejioa, çalılık ya da ağaççık boyutunda olan bir ağaç formunun meyvesidir. Akdeniz iklimi ve ekvatoral iklim bölgelerinde yetişen bitki Brezilya, Urguay, Paraguay, Yeni Zelenda, Arjantin gibi ülkelerde doğal olarak yetişir. Ülkemizde 1989 yılında Atatürk Orman Çiftliği’nde adaptasyon çalışmaları yapılmış olan fejioa günümüzde Antalya ve Adana şehirlerinde yetiştirilir. Yalova ve Bursa’da da fejioa yetiştirilmektedir.

Ceviz boyutunda olan meyve düşük kalorili yapısıyla bilinir ve 100 gramı 35 kaloriye sahiptir. Muz ve kivi meyvelerini andıran ekşi bir aromaya sahiptir. İçerisinde bol miktarda A, K, E ,C ve B vitamini bulunur. 

Fejioa Faydaları

Fejio meyvesinin faydaları aşağıdaki gibidir:

  • İltihap attırıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Fejioa ağacının yapraklarından çay hazırlayarak kış boyunca tüketebilirsiniz. 
  • Sindirim sistemine de fayda sağlayan fejio gastrit, ülser, gaz, şişkinlik gibi rahatsızlıkların semptomlarının azalmasını sağlar. 
  • Fejioa dizanteri hastalığının tedavisine yardımcı olur ve şiddetli ishalin durdurulmasında da etkilidir. 
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Fejioa birçok meyveye göre daha düşük oranda şeker içerir ve önerilen miktarda tüketildiğinde şeker hastalığı sendromuyla başa çıkabilir. 
  • İltihapların yanı sıra toksin atımında da etkilidir. Toksin birikimini önleyerek bağışıklık sistemini destekler ve kansere yakalanma riskini azaltır.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir ve vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ödem ve şişkinliğin azalmasını sağlar.
  • Kan şekerini dengelemesinin yanı sıra yüksek oranda lif içerir ve bu sayede uzun süre tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde kilo kontrolünde etkili bir besindir. 
  • İçerisindeki lif bağırsak hareketliliğini artırır ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. 
  • Fejio aynı zamanda iyot mineraline sahip bir meyvedir ve guatr hastalarının tedavilerini destekler. 
  • Sinir sistemini yatıştırarak baş ağrısının azalmasını sağlar. 

Fejioa Nasıl Yetişir?

Fejioa bitkisi Akdeniz iklimi ve maki bitki örtüsüne sahip topraklarda ve ekvatoral iklime yakın bölgelerde yetiştirilebilir. Yetiştiği kaymak ağacı çalılık formundadır. Kaymak ağacı -16 derece kadar soğuğa dayanabilse de ılıman iklim koşulları ister. 

Kaymak ağacı ekildikten sonraki dönemde çimlenmeden 3 yıl sonra ilk meyvesini verir. Ceviz büyüklüğünde olan fejioa meyvesi Haziran ve Temmuz ayları arasında hasat edilebilir. Çiçeklenme ile hasat arasındaki dönem sıcaklık arttıkça azalır. Meyvelerin hasat edildikten sonra 2-3 hafta bekletilmesi gerekir ve daha sonra tüketilir. Fejioa meyve olarak tüketilebildiği gibi marmelat, reçel olarak da tüketilebilir. Fejioa yapraklarından çay yapılabilir.

Kaymak ağacının ömrü 50-60 yıl arasındadır ve ilk 3 yıldan sonra her sene fejioa meyvesini verir. Beyaz ve kırmızı çiçeklere sahip olan kaymak ağacı fejioa meyve yetiştiriciliği için de peyzaj için de kullanılabilir. 

Tasarlab