Kendime Yeni Bir Ben Lazım: İş Değişimi Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Sabit bir iş, rutin koşullar ve düzenli bir hayat… Çoğu insanın hayattan temel beklentisi zamanının büyük bir kısmını geçirdiği aktiviteleri sabit hale getirmek olsa da bu her zaman kolay değildir. İş hayatımızda ve referanslarımızda bir kurumda uzun süre çalışmış olmak ve kademe kademe ilerlemek önemlidir. Bu, hem tercih edilen bir çalışan olduğunuzu hem de sabır seviyenizin yüksek olduğunu göstermektedir. Çünkü her iş yerinde zorlu dönemler olur ve uzun süre çalışan bir kişi kolay pes etmemiştir.

Fakat kimi zaman iş değişikliğinin sebebi karşılaşılan zorluklar değil, doyum noktasına ulaşmış olmamız ve tazelenmeye ihtiyaç duymamızdır. Yeni bir saha, yeni iş arkadaşlıkları kimi zaman mecburi hale gelir çünkü performansımız ve yaşam sevincimiz bunlara bağlı hale gelmiştir.

İşe gitmek güç geliyorsa

Sabahları iş kıyafetinizi giymek, işe gitmek için hazırlanmak bile eziyet haline geldiyse; ayaklarınız geri adım atmaya başladıysa, söylenmeler arttıysa bir düşünün deriz.
Aylarca ya da yıllarca severek gittiğiniz; kimi zaman kriz dolu süreçlerden azimle çıktığınız, kimi zaman işleri yoluna koyup kutlamalar yaptığınız iş yerinize artık severek gitmiyor olabilirsiniz. Bu oldukça normaldir.

Tıpkı bitkiler gibi bizlerin de kimi zaman bulunduğu konumun değişmesi gerekir. Kimi zaman daha zorlu bir sahaya kimi zaman daha yüksek bir ücrete kimi zaman daha neşeli bir iş ortamına ihtiyaç duyarız. İş yerimizde uyanık kaldığımız zamanın büyük bir kısmını düşündüğümüzde ise bu ihtiyaçların göz ardı edilemeyeceğini anlamamız gerekir.

Erkenden bırakmak istiyorsanız

Bir şekilde kendinizi motive ederek gittiğiniz iş yerinizde bütün olumsuz düşünceleri bir yana bırakarak işbaşı yaptınız. Görevlerinizi gerçekleştirmeye başladınız ama daha mesai saatlerine saatler kala çıkış saatini beklemeye koyuldunuz.

Gönülsüz ama mecburi olduğumuz eylemleri gerçekleştirmek için yapabileceğimiz en iyi şey kendimize suni motivasyonlar yaratmak ve aksi düşünceleri bir kenara bırakmaktır. Fakat bu yöntemler kısa vadede çözüm üretse bile sorununuzu gideremiyorsa iş değişikliği ihtiyacınız, zihninizi yönetme kabiliyetinizden daha büyük hale gelmiş olabilir.
<2>İstekleriniz hep başka ise

İş yerinde artık işinizi konuşmuyorsanız, kendinizi sürekli başka türlü yaşamaktan bahsederken buluyorsanız iş değiştirmek hem sizin hem de işvereniniz için en doğrusu olabilir. Mesai saatlerinizde görevlerinizi gerçekleştirebilmenizin en güzel yolu o işleri isteyerek yapabilmenizdir. Elbette zaman zaman yorgunluk, halsizlik ya da başka problemler sebebiyle bu istek kesintiye uğrayabilir. Fakat bu davranış ve düşünceler artık alışkanlık haline geldiyse; iş dışı istekleriniz işinizdeki performansınızı düşürüyor hatta sizi işinizi yapamaz hale getiriyorsa iş değişikliğini düşünmeniz gerekebilir.

Dönemsel olup olmadığını anlamaya çalışın

Elbette bu durum dönemsel olabilir. Bunu anlayıp anlamanın tek yolu ise denemektir. Tekrar motive olmayı, odaklanmayı, işinize karşı şevkinizi artıran yöntemler edinmeyi belki de kısa bir tatil yapmayı denemeniz gerekir. Bu denemelerin sonucunda sorunların azaldığını ya da artık olmadığını görüyorsanız dönemsel bir isteksizlik yaşamış olabilirsiniz.
Bir başka gerekçe ise iş yükünüzün kaldırabileceğinizden ağır olması; stres ve erken yorgunluk yaratması olabilir. Bu durumda iş vereninizle ya da üstünüzle dürüst bir iletişim kurarak ölçeklerinize göre sorumluluk almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Fakat ne yaparsanız yapın olmuyorsa, denediğiniz yöntemler birkaç saat ya da birkaç günden sonra işlevini yitiriyorsa iş değişikliğinin zamanı gelmiş demektir.

Kendinize ya da işvereninize ihanet etmiş olmazsanız

İşvereninizi çok seviyor ya da işinizin sabit kalmasını önemsiyor olabilirsiniz. Fakat bunlardan daha önemlisi işinizi hakkıyla yapabilmenizdir. İsteksizleştiğinizde, odağınızı kaybettiğinizde, görevlerinizi yapamaz hale geldiğinizde hem kendinizi hem de işvereninizi zora soktuğunuzu hissederek yaşamaya başlarsınız. Bu durum iki taraf için de eziyet haline dönüşebilir ya da kırıcı boyutlara ulaşabilir.

İşvereniniz yeni bir çalışan bulabilir ya da siz yeni bir işverenin çalışanı olabilirsiniz. İkinizin de işleri ve hayatı yolunda gidebilir. Elbette ayrılık safhasında dürüst ve adil kalmak şartıyla.

Tasarlab