Konut Almadan Önce Peşinat ve Kredi Oranı Ne Olmalı?

Ev sahibi olmak birçok kişinin en büyük hayali olsa da çoğu zaman kredi kullanmadan bu hayali gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Konut almak için vatandaşların en çok tercih ettiği kredi türü konut kredisi olarak dikkat çekiyor. Kredi almadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de peşinat ve kredi oranlarıdır. Aynı zamanda kredi almak isteyen kişilerin aylık gelirlerini de göz önünde bulundurması önemlidir. Böylelikle kredi ödemeleri söz konusu olduğunda çok daha rahat edebilirler.

Kredi Peşinat Oranının Belirlenmesi

Kredi peşinat oranı söz konusu olduğunda satın alınacak evin değeri müşteriler tarafından beyan edilen rakamın yanı sıra bankalar tarafından yapılan ekspertiz raporları da etkilidir. Yapılan detaylı incelemeyle beraber evin değeri ve peşinat oranı belirlenir. Buna göre kredi alınacak banka evin değeri üzerinden yapılan hesaplamalarla %80’lik oranda kredi imkanı sağlarken, %20’lik kısım peşinat olarak ödenmelidir.

Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için ise kredi puanı önemli bir kriterdir. Daha önce çekmiş olduğunuz kredi ödemelerinin düzenli yapılmış olması, kredi kartı borçlarının geciktirilmemesi gibi birçok durum kredi notunuzu etkiler. Kredi notunuz düşükse konut almak için başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt almanız mümkündür.

Kredi Oranı İçin Araştırma

Her banka müşterileri için farklı ödeme planları hazırlayabilir. Çoğu banka belirli şartlarda kredi faiz oranı indirimi kampanyası sunarken, ara ödeme gibi farklı seçeneklerle kredi ödeme planınızda esneklik sağlayabilir. Bu durumda satın alacağınız evi belirledikten sonra detaylı banka araştırması yapmanız gereklidir. Böylelikle gelir düzeyinize göre en uygun kredi faiz oranını sunan bankadan kredi çekebilirsiniz.

Kredi onayı verildiğinde istenen belgeler tüm bankalarda aynıdır ve her banka krediye ek olarak hayat sigortası yapar. Böylelikle hayat sigortası tutarı alacağınız kredi miktarından düşülerek kalan para hesabınıza aktarılır. Hayat sigortası yapılırken peşinat oranı büyük miktarda kişinin yaşına bağlıdır ve miktar da buna göre değişebilir. Bankalar hayat sigortası ile kredi ödemelerini de garanti altına almış olur. Kredi çeken kişinin boçlarının tamamını ödemeden vefat etmesi durumunda banka toplam kredi borcunu sigorta şirketinden temin eder.

Kredi Hayat Sigortasında Aegon Farkı

Konut kredisinde hayat sigortasını bankanın tercih ettiği sigorta şirketinin haricinde kendi seçtiğiniz bir şirket aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Aegon kredi hayat sigortasıyla yaşam kaybı durumunda ailenizin borç yükü altına girmesini engelleyerek kredi borcunun sigorta ile karşılanmasını sağlamanız mümkündür. Aegon ile kredi hayat sigortası %40’a yakın daha az poliçe ödemesi sunulur. Hayat sigortası için öncelikle bankanıza kredi için başvurmanız gerekir. Ardından size sunulan hayat sigortasını Aegon kredi hayat sigortası ile karşılaştırabilirsiniz. Sizin için sunulan hayat sigortası bedelini hesaplamak için web sitesinde yer alan hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra hayat sigortası tutarı belirlenecektir. Sonrasında hayat sigortasını online olarak satın alabilirsiniz.

Aegon kredi hayat sigortasını satın aldıktan sonra poliçenin kredi onayı aldığınız bankaya sunulması gerekir. Böylelikle bankanız hayat sigortanızın krediye uygunluğunu kontrol edecek ve sonrasında onay verecektir. Hayat sigortasının bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yapılması konusunda bir zorunluluk olmadığından bu şekilde daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Kredi hayat sigortası için istediğiniz sigorta şirketini tercih etmenin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Konut kredisi alırken peşinat ve kredi oranı konusunda detaylı araştırma yapmak ilerleyen zamanlarda ödeme güçlüğü çekmenizi engellerken, hayat sigortasını araştırma yaparak dilediğiniz sigorta şirketinden almanız da yararınıza olacaktır.

Tasarlab