Koroner Anjiyografi (Anjiyo) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalp sağlığı insan yaşamında dikkat edilmesi konuların başında geliyor. Kötü beslenme, hareketsizlik, stres, sigara ve alkol kullanımı gibi olumsuz koşullardan çok kolay etkilenen kalp sağlığımız yaşın ilerlemesi halinde sık sık sorun çıkarabiliyor. Tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıklarla doğrudan ilgili olan kalbimiz, bu hastalıkların beraberinde daha zayıf hale gelebiliyor.

Koroner Anjiyografi (Anjiyo) Nedir? Nasıl Yapılır?

Koroner anjiyografi, kalbi kanlandırmakla görevli olan koroner damarların boyalı bir sıvı verilerek görünür hale getirilmesi işlemidir. Bu sayede koroner damarların filmi çekilebilir ve durum daha kolay tespit edilebilir. Yaklaşık 20 yıl önce keşfedilmiş olan bu metod eski dönemlerde atardamarın kesilmesiyle yapılırken günümüzde yalnızca iğne kullanılır. Ameliyat olarak adlandırılan bir işlem değildir. Kalp damarlarındaki tıkanmalar ve hastanın risk durumu koroner anjiyografi ile kolaylıkla keşfedilebilir. Kalp krizi, kalp spazmı ve kolesterol hastalıklarına karşın koroner anjiyografi hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Kalp damarlarındaki darlık ve tıkanmaların tespitinde kullanılır. Hastanın ölüm tehlikesi başta olmak üzere birçok riskten korunmasını sağlar.
Genellikle hastanın sağ kasık bölgesindeki atardamar yoluyla yapılan işlemde sol kasık, el bilekleri, dirsek ya da koltuk altı atardamarları da kullanılabilir. Bu atardamarlardan açılan yoldan ince borucuklar yardımıyla görüntülenmek istenilen bölgeye ulaşılır.

Koroner Anjiyografi (Anjiyo) Ne Kadar Sürer? Neden Yapılır?

Koroner anjiyografi kısa süren bir işlem olsa da hastanın hastanede geçirmesi gereken süre sebebiyle saatler sürebilir. İşlem kasık, bilek ya da dirseklerden atar damar yolu açılması ile gerçekleşir. Bu bölge öncesinde uyuşturularak acısız hale getirilir. Kullanılan ince borucukların görüntülenmek istenilen bölgeye ulaşması birkaç dakika sürer ve bölgeye göre birkaç sayıda poz alınır. Koroner anjiyografi genellikle 10-20 dakika arasında sürer fakat işlem sonunda kanama olmaması için yaklaşık 20 dakika baskı uygulanması gerekir. Daha sonra hastanın 4-6 saat hastanede dinlendirilir ve durumunun iyi olduğundan emin olunması halinde evine gönderilir.

Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir ve aşağıdaki durumlar için uygulanabilir:

  • Kalp krizi riski
  • Şiddetli göğüs ağrısı
  • Atardamarda ve damarlarda darlık belirtileri
  • Kalp kasılmalarında düzensizlik
  • Diyabet hastalarının ameliyat geçirmesi söz konusuysa

Anjiyo Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anjiyo sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında bol su içmek, sigara ve kahve tüketmemek geliyor. Bunun yanı sıra kişinin yorucu, beden temposunu yükselten bir iş yapmaması da önemlidir. Anjiyo (koroner anjiyografi) sonrasında 24 saat duş almamak da önemlidir. Aynı zamanda kişinin ilk iki gün yalnız kalmaması ve olası rahatsızlık halinde ona yardım edecek bir kişiyle birlikte olması gerekir. Hasta kendinde tanımlayamadığı bir durum hissettiğinde en kısa şekilde doktoruyla iletişime geçmelidir.

Tasarlab