Kredi Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

Nakit ihtiyacını karşılamak için tercih edilen kredi ödemeleri, bankaların sunduğu faiz oranları kredi tutarının üstüne eklenerek yapılır. Her banka aynı faiz oranlarını sunmasa da yapılan kampanyalarla daha düşük faizle kredi çekmek mümkündür. Kredi faiz oranı taşıt kredisi, ev kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi seçeneklerde birbirinden farklı olabilir.

Kredi Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Kredi faiz oranının belirlenmesi konusunda farklı faktörler rol oynamaktadır. Kredi türü faiz oranlarının belirlenmesine etki eden ana etkendir. Taşıt, ihtiyaç ya da ev kredisi seçenekleri farklı oranlara sahiptir. Ev kredilerinde çekilen tutarlar çok daha fazla olduğundan çoğu zaman devlet bankaları düşük faiz oranlarıyla alakalı kampanyalar düzenlemektedir. Taşıt kredisi söz konusu olduğunda ise bankaların belirlediği araç markalarından herhangi birinin satın alınması durumunda oranlar düşebilmektedir. Genellikle çoğu banka aynı faiz oranlarını uygulasa da, banka politikaları gereği bu oranların değişmesi muhtemeldir.

Kredi Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi ödeme planı oluşturulurken, vadeye bağlı olmaksızın aylık ödenecek tutar aynıdır. Ancak ilk aylarda ödenecek anapara daha az, ödenen faiz oranı daha fazladır. Kredi faiz oranı hesaplaması ise aylık sabit ödemelerden kredi faizi ve vergiler düşülerek kredi anapara hesaplaması yapılır. Böylelikle ödenen her aylık taksitte kalan anapara tutarı azaldığından faiz de azalır.
(Örnek Hesaplama)
Faiz hesaplamasında kullanılan basit faiz oranı hesaplama tek dönem için ana para üzerinden belirlenen oranda getiri hesaplaması şeklinde yapılır ve hesaplamaı şu şekildedir;
Anapara x (Faiz Oranı / 100) x Vade = Getiri
1000 x (%10/100) x 12 = 100
Yukarıdaki hesaplama aynı olsa da bankadan bankaya göre değişiklik göstereceğinden kredi çekmek istediğiniz bankanın sunduğu hesaplama araçlarını kullanarak ne kadar faiz ödeyeceğinizi ve faiz oranını belirleyebilirsiniz.
Kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken maliyet kalemlerinden biri de hayat sigortasıdır. Kredi alınırken hayat sigortası bankaların anlaşmalı olduğu kurumlar tarafından yapılsa da kredi maliyetini düşürmek için kendi hayat sigortanızı yaptırabilirsiniz. Aegon hayat sigortası hesaplama ve avantajları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tasarlab