Kripto Para Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz yeni keşfedilmiş ve hayatımıza yeni girmiş olan kripto paralar hızlı yükselişiyle piyasalarda sarsıcı bir etki yarattı. Yalnızca dijital ortamda üretilen ve  kullanılabilen, yakın tarihe kadar şüpheli yaklaşılan bir para birimiydi. Merkez Bankası dahil olmak üzere birbirinden farklı ülkelerin bu para birimine gösterdiği ilgi, onlarında kripto para üretmeye başlamış olması kısa zamanda kripto para birimlerinin üzerindeki şüphelerin azalmasını, rağbet görmesini ve borsa değerlerinin artmasını sağladı. 

Hızlı yükselen ve rağbet gören bu para biriminin gördüğü rağbetin kullanımdan çok yatırım olduğunu da söylemek gerekiyor. Kullanım alanı dar olan kripto paraların hareketli olduğu alan ise borsa. Hatta bu dönemde bir borsa fenomeni haline geldiğini, değişken grafiklerde büyük rol oynadığını söylemek de mümkün. 

Peki bu kadar inişli çıkışlı olan, henüz taze olduğu için dengeli bir profil sağlamakta zorlanan kripto para borsasında dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kripto paralar günümüzde alışveriş aracı olmaktan çok yatırım amacıyla kullanılıyor. Elbette bu yatırımı kullanan herkes kazanmak, kara geçmek ve sermayesini değerlendirmek istiyor. Fakat kripto paranın inişli çıkışlı bir profil çizmesi, hızlı değişiyor olması risk oranını artırıyor. Bu sebeple şehir efsanesine dönen yatırım önerilerini bir kenara bırakarak kripto para borsasında da bilinçli bir yatırımcı olarak hareket etmek gerekiyor. 

Paranızı Yönetin

Parayı yönetmek, sermayeyi yönetmek yalnızca günlük yaşamımızda uyguladığımız bir davranış değildir. Yatırımlarımız için de bu gereklidir ve yatırım yaptığımız alanlarda sermayemizi yönetmeye devam etmemiz gerekir. Elbette her yatırım gibi kripto para yatırımı da kazançlı çıkmak istediğimiz bir alan. Bu alanda da kontrolü elde tutmak, riskleri tespit etmek, öngörülü olmak ve eyleme geçmek gerekiyor. Kripto para yatırımlarınızda da her alanda olduğu gibi bilinçli ve çaba göstermeye açık olmanız gerekiyor. Bu çaba piyasayı öğrenmek, piyasanın detaylarına hakim olmak, işleyişi anlamakla başlıyor ve paranın akışını günlük olarak takip ederek onu yönetmekle devam ediyor. 

Kontrolde Kalın 

Kripto para ticaretinde duygu ve hırslarınız ön plana çıkabilir ve sizi kolaylıkla zarara uğratabilir. Bu noktada uzak durmanız gerekenlerden biri aslı belli olmayan tüyolar. Kulaktan dolma bilgiler çoğu zaman heyecan verici olsa da araştırmaya devam ederek ilerlemeye özen gösterin. Sakin, rasyonel adımlarla ilerlemeye çalışın ve acele davranışlardan kaçının.

Düşük Olan Her Coin Yükselmeyebilir

Bunun da kulaktan dolma bir bilgi olduğunu söylemekte fayda var. Günümüzde yatırım yapabileceğiniz yüzlerce coin bulunsa da bunların yalnızca birkaçı yükselmeyi başarıyor. Borsanın temel bilinci düşük alıp yüksek satmak olsa da bu her coin için geçerli olmayabilir. 

Plan Yapın 

Yatırımlarınızda hangi oranda risk alacağınızın, ne kadar kar etmek istediğinizin ve ne kadar sürede kara geçmek istediğinizin kaydını tutun. Bu kayıtlara sadık kalmaya özen gösterin çünkü bunların her biri sizin ticari hedefleriniz. Kayıt altına aldığınız hedefleriniz ve yaptığınız planlar sizi daha nitelikli araştırmalar yapmaya ve yatırımınızı takip etmeye de teşvik edecektir. 

Takipte Kalın

Kripto para denildiğinde akla yalnızca birkaç birim gelir. Bu birimler kripto para borsasının öncüleri olsa da her zaman yükselişte olduklarını söylemek zor. Hatta tam aksine aniden düşebiliyor ve sarsıcı etkiler yaratabiliyorlar. Buna rağmen bu birimlerin hangi koşullarda yükseldiğini ve düşüşe geçtiğini araştırmak kripto piyasası hakkında yüksek oranda bilgi sahibi olmanızı sağlar ve hangi alternatiflere yönelmeniz gerektiği hakkında doğru fikirler verir. 

 

Tasarlab