Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Stres, beslenme bozuklukları, metabolizmanın zayıf düşmesi, bağışıklık sistemindeki sorunlar ve iç organ hastalıkları… Birçok şey kronik yorgunluğun ve halsizliğin sebebi olabiliyor. Doğadan kopuk yaşam, endüstriyel tüketim ve yoğun iş tempoları sebebiyle çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olan kronik yorgunluk, bu yazımızın konusu olacak.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Kronik yorgunluk: bir kişinin henüz yorucu bir eylem yapmamış olmasına rağmen kendini yorgun, isteksiz, halsiz hissetmesi ve durumun tekrarlanıyor olması durumudur. Yeni uyanılan saatlerdeki bitkinlik hissi, isteksizlik, erteleme, erkenden yorulma, eklem ağrıları, kas ağrıları ve uyuyakalma kronik yorgunlarda en sık rastlanan davranışlardır. Fakat bu durumun sebepleri birbirinden farklı olabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Neden Olur?

Kronik yorgunluk genellikle 30-50 yaş arası kişilerde görülmektedir ve birbirinden farklı sebeplerde gelişmektedir. Fakat kronik yorgunluk sendromu yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunda depresyon belirtileri de görülmektedir.  Kişilerin iş yaşamı ya da kişisel yaşamı sebebiyle yoğun stres altında hissetmesi, ihtiyacı olduğu kadar dinlenememesi, kendine vakit ayıramaması psikolojik sorunlar yaşamasına ve kronik olarak yorgun hissetmesine sebep olabilir.

Diğer nedenler ise şunlar olabilir:

Kan değerleri: Eğer kişi sağlıklı beslenmiyor ve ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almıyorsa sürekli yorgun hissedebilir. Bilhassa D vitamini, B12 vitamini, Omega minerali gibi besin değerlerinin düşük olması kişiye sık sık yorgun hissettirebilir.

İç Organ Hastalıkları: Kalp, karaciğer, akciğer, böbrek gibi hayati organlardaki hastalıklar kişinin günlük yaşamını da fazlasıyla etkiler. Fonksiyonlarını yerine getiremeyen ve diğer organların da fonksiyonlarının aksaklık yaşamasına sebep olan iç organ hastalıkları kronik yorgunluğa, isteksizliğe ve kötü hissetmeye sebep olabilir.

Kronik Yorgunluk Belirtileri

Kronik yorgunluğun belirtiler, kısa süreli stres belirtileriyle karıştırılıp ihmal edilebilir. Fakat durumun gereğinden fazla uzaması halinde kişi, ilk iş olarak doktora gitmelidir. Kan değerlerini ve iç organlarını kontrol ettirmelidir. Ayrıca psikoloji birimine de başvurmalıdır.  Kronik yorgunluk belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yorgunluk hissi
  • İsteksizlik, cesaretsizlik hissi
  • Güne kötü başlamak, uyanmak istememek
  • Kas ağrıları, eklem ağrıları
  • İştahsızlık, yeme bozuklukları
  • Boğaz ağrısı
  • Uyku problemleri
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Kronik Yorgunluk Tedavisi

Kronik yorgunluğun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Her iyileşme süreci kişi özel şekilde belirlenir çünkü her kişi farklı sebeplerle bu sendromu yaşıyor olabilir. Besin değerleri düşük olan bir kişinin tedavisi vitamin takviyeleri ve beslenme üzerine olacakken, stres sebebiyle kronik yorgun hisseden kişinin tedavisi psikoloji bilimine bağlı olacaktır.

İç organ hastalıkları sebebiyle kronik yorgunluk yaşayan kişilerin tedavileri süreçleri daha uzun sürebilir . İlaç, beslenme ve cerrahi gibi farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir..

Tasarlab