Kulak Tohumu (Ear Seeds) Nedir?

Çin tıbbı yöntemlerinden biri olan ve akupunktur ile fazlasıyla benzerlik gösteren kulak tohumu hakkındaki detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kulak Tohumu Nedir?

Kulak tohumu uygulaması bir çeşit auriküloterapi yöntemidir. Aurikuloterapi kulağın iç ve dış kısmında vücudun çeşitli bölgelerinin temsil edildiğini savunarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Kulak tohumu uygulaması ise aurikuloterapi kapsamıyla birlikte akupunktura da benzerlik göstermektedir.

Bununla beraber kulak tohumu uygulamasında akupunktur gibi iğneler kullanılmamakta yerine oval, batmayan tohuma benzer maddeler ile meridyenlere basınç uygulanmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Kulak tohumu uygulaması kulak içi meridyenlerine baskı yaparak sinir sisteminde etkiler yaratmaktadır. Kulak içi ve kulak dışı olmak üzere vücudun diğer bölgelerini temsil eden meridyenlere yani sinir uçlarına kulak tohumları ile masaj yapılıp, basınç uygulanarak bu sinir uçlarının temsil ettiği bölgelerin doğru çalışması amaçlanmaktadır.
Kulak tohumunun uygulandığı tedaviler ise şunlardan oluşmaktadır:

 • İnsomnia (uykusuzluk)
 • Kronik ağrılar
 • Kısırlık
 • Stres
 • Migren
 • Bağımlılıklar
 • Anksiyete
 • İştah problemi
 • Kilo problemi
 • Sindirim sorunları
 • Enflamasyon (iltihaplanma)
 • Kulak Tohumu Nasıl Uygulanır?

  Kulak tohumu uygulamaları hem uzman eşliğinde hem de evde kendinizce yapabileceğiniz bir uygulamadır. Kulak tohumu aldığınızda size paketin içerisinde kulak meridyenlerini ve uygulama şeklini gösteren bir kılavuz da sunulmaktadır. Fakat işlemleri doğru uygulamak ve riskli bir hareketi önlemek adına ilk etapta uzman danışmanlığı önerilmektedir. Bununla birlikte kulak tohumu uygulaması zorlu bir uygulama değildir.

  Bir bandın üzerine sabitlenmiş olan bitki ve metalden üretilen tohumları kulağınızın uygun bölgesine yapıştırmanız gerekir. Fakat bunu yapmadan önce kulağınızı temizlemiş olmanız iltihap kapmamanız için önemlidir.

  Kulağınıza yapıştırdığınız bantlarda bulunan tohumların üzerinde gün içerisinde 2-3 defa dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerekmektedir. Bir kulak tohumu bandını en fazla 5 gün kullanmanız önerilmektedir. Fakat günü birlik değişim yapmanız ve aralık vermeniz sağlığınız açısından daha iyi olabilir.

  Aynı zamanda Çin, Hindistan gibi kültürlerin meditasyon ve tedavi geleneklerinde sıklıkla karşılaştığımız chi yani yaşam enerjisi kulak tohumu uygulamasında da geçmektedir. Kulak tohumu tedavisi ile harekete geçen meridyenler ile chinin uyandığı düşünülmektedir.

  Güvenli Mi?

  Kulak tohumu uygulaması herhangi bir şekilde deri altına teneffüs eden bir uygulama değildir. Deri yüzeyinde masajlar ile sinir uçlarına etki eden bir uygulamadır. Bu sebeple enfekte olma riski minimum düzeydedir. Fakat tohumların içerisindeki bitki özleri ya da diğer ürünler cilt hassasiyetini tetikleyebilir ya da alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bunun için önerilen ise kulak tohumu uygulaması öncesi mutlaka kulağı temizlemek, masaj yaparken oldukça nazik hareket etmek ve günde 3 kerenin üzerinde masaj yapmamak. Başka bir öneri ise kulakları 1 gün dinlendirerek oluşabilecek reaksiyon risklerini azaltmaktır.

  Kulak tohumu uygulaması Türkiye’de birçok akupunktur merkezinde yapılmaktadır. Ayrıca kulak tohumunu kendiniz satın alarak evde de uygulayabilirsiniz.

  Tasarlab