Lejyoner Hastalığı (Kli̇ma Hastalığı) Nedi̇r? Beli̇rti̇leri̇ Nelerdi̇r?

Yıl 1976, aylardan Temmuz… Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia  eyaletindeki bir kongre salonunda American Legion (Amerikan Lejyonerleri) adındaki bir kuruluşun düzenlediği etkinlik başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. 

Kongre sonrası herkes normal hayatına dönüyor. Katılımcılardan biri kongreden yaklaşık bir hafta sonra baş ve kas ağrıları çekmeye başlar. Yorgunluk ve halsizlik baş gösteriyor. 1-2 gün sonra ise durumu kötüleşmeye, ateşi 40 derecelere kadar yükselmeye başlıyor… Sonraki günlerde ise durumu gittikçe kötüleşiyor, kanlı bir öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, kusma ve son olarak bilincinin bulanıklaşması ile kongre katılımcısının yaşamı son buluyor. 

Kongreden sonra katılımcılardan 128’i aynı belirtileri gösteriyor ve 29’u vefat ediyor. Bilim insanları ise bu ölümlere neyin sebep olduğunu ölümlerden ancak 6 ay sonra keşfedebiliyor ve adını da lejyoner hastalığı koyuyorlar.

Distopik dünya fikrine dayanan, salgın filmlerinde gördüğümüz bu hastalığın öyküsü, Lejyoner hastalığının teşhisinin konması ve tedavisinin geliştirilmesi ile sonlanıyor. Bu hastalık legionellaceae familyasına ait legionella pneumophila adındaki bakterinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Aynı bakteri ailesi içinde 62 tür bulunuyor ancak bunlardan yalnızca bir tanesi lejyoner hastalığına sebep oluyor.

Lejyoner Hastalığı Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar? Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hafif ateş ile seyreden bir seyir izleyebildiği gibi, eğer erken teşhis edilmezse tüm vücut sistemini etkileyebilir, komaya neden olabilir, süreç ölüm ile sonlanabilir. Toprakta ve suda yaşayan bakteri çoğunlukla banyo, havuz, sauna, jakuzi, hamam gibi ortamlar ve suyla çalışan ısıtma ve soğutma sistemleri, klimalar, manavlardaki su püskürtme sistemleri yoluyla solunumla bulaşır. Bu nedenle oteller, alışveriş merkezleri ve toplu çalışma ortamları tesisatların temizleme sıklığının seyrek olmasından dolayı bakterinin üreme ve yayılmasına uygun ortamları oluşturuyorlar. Burada önemli nokta bakterinin insandan insana bulaşmadığı, soğutma fanları, duş başlıkları, spreyli cihazlar ve fıskiyeler yoluyla doğrudan maruz kalınması ile bulaştığının bilinmesidir. 

Lejyoner hastalığı zaatüreye dönüşerek kötü bir seyir izlediğinden her bakteriye maruz kalanda aynı etkileri göstermez. Bu anlamda bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 50 yaş üstü kişilerin risk altında olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Lejyoner hastalığı kaç gün sürer sorusunun cevabı ise değişken. Eğer hastalık erken teşhis edilebilirse bir haftalık bir tedavi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Antibiyotik tedavisi 14 gün kadar sürdüğü durumlar olabiliyor. Ancak durum ciddileştiyse hastanede yatarak tedavi görülmesi hastalığın daha uzun sürmesi durumu da görülebilir. 

Lejyoner Hastalığı Nasıl Geçer? Tedavi Yötemleri Nelerdir?

Hastalığın tedavisinde ise ilk ve en önemli etken hastalığın akla gelmesi ve bu sayede erken tedavi edilebilmesidir. Bu nedenle iyi bir klinik değerlendirme gerekiyor. Tanı konduktan sonra ise antibiyotik tedavisi ile hastalığın önüne geçilebiliyor. 

Çoğunlukla su yoluyla bulaştığı için dünyanın her yerinde görülebilen bu hastalık için birkaç korunma yöntemi sıralamamız gerekirse:

  • Duş başlıkları ve hortumları düzenli olarak söküp temizlemek, duştan önce birkaç dakika tazyikli bir biçimde suyun akmasını sağlamak.
  • Kuyu suyu kullanmadan önce steril hale getirmek.
  • Binalardaki havalandırma ve su sistemlerinin düzenli olarak temizlendiğinden emin olmak.

 

Tasarlab