Light Rock Fishing (LRF) Nedir?

Balık avı kimi kişiler için büyük bir keyiftir. Gerek kıyıdan gerek de tekneden yapılabilen ama her zaman insanın denizle ve doğayla arasını yapan bu avcılık sporunda birbirinden farklı tekniklerle avlanabilirsiniz. Balık avcıları arasında son yıllarda popüler olan Light Rock Fishing tekniği hakkındaki bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. .

Light Rock Fishing (LRF) Nedir? Nasıl Yapılır?

Ülkemizde birkaç yıl önce tanınan ve hızla popüler olan Light Rock Fishing aslında Japonya kökenli bir avlanma türüdür. Avrupa’da da sık sık tercih edilen bu avlanma türü kolay bir şekilde balık avlamak isteyen kişilerin dikkatini çekiyor. Hafif ve ince bir kamış ile kaya-kıyıdan yapılan bu balık avında oldukça verimli sonuçlar alınabilir. LRF genellikle kayalık yerlerden, iskeleden, mendirek ve dalgakıran üzerinden yapılan balık avları için geliştirilmiş bir tekniktir. Kullanılan kamış, makine ve yem LRF tekniğinin temelini oluşturur. Hafif malzemelerle ve silikon yemle yapılır. Tıpkı spin gibi at çek şeklinde yapılan LRF’de 1-2 gramlık, 3-4 gramlık ya da 10 gram altı yemler kullanılıyor. Geleneksel balık avında bu yemler çok daha fazlasıdır. LRF denizin yanı sıra göllerde de yapılabilir . Uygun yemi kullandığınız sürece hedeflediğiniz balığı yakalamanız mümkün. Fakat bu teknikte çok iri balıklar değil boyutça daha küçük balıklar tercih edilmelidir.

Light Rock Fishing (LRF) Tenikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

LRF tekniği ile yapacağınız balık avında yeminizin çok geride kalmaması ya da çok ileride olmaması gerekir. Bunun yanı sıra belirlenen teknikler hava koşullarına göre değişir. Rüzgar yönü, atar aralığı, jig head yapısı ve kamış uzunluğu faktörleri JRF tekniklerinin belirlenmesinde yer alır. Her gün aynı teknikle avlanmanız mümkün değildir. Sağlıklı bir LRF avı için kamış ile denizin 90 derece açı yapabildiği anda atış yapılmalı. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler hedeflenen balığa göre ekipman ve yem seçimi yapmaktır: LRF yaparken çok hafif ve küçük yemler kullanıldığı için atarı düşük kamışlar tercih edilir. İstavrit, ispari, izmarit gibi küçük balıklar için aji kamışı tercih edilebilir. Makine seçiminde de küçük ve hafif olanın tercih edilmesi gerekir. 1-2 gramlık yemler olsa da çok sık atış yapılır ve makinenin hızlı hareket edecek hafiflikte olması gerekir. Makinenin hafif olması gibi düşük sarımlı ve sığ kafalı olması da önemlidir. Misina yerine ip kullanılabilir.

Light Rock Fishing (LRF) ile Spin Arasındaki Farklar Nelerdir?

LRF avlanma şekli gereği geleneksel balık avlanma stili olarak bildiğimiz spine fazlasıyla benzer. LRF ülkemizde popüler olmaya başladığından beri spinle arasındaki farklar merak edilse de ve çoğu zaman aynı sanılsa da de birbirinden oldukça farklı avlanma stilleridir.

  • LRF avcıları balığı kandırmak için 0-10 gr aralığında yem kullanırken bu miktar spin avcılığında 10-30 gram arasında değişiklik gösterir.
  • LRF avcıları sık sık atış yaparken spinde atış sayısı daha azdır.
  • Spin avcıları 500-2000 gr arası makineler kullanırken spin avcıları 2500-4000 gr ağırlığında makineleri tercih eder. Bu ağırlık farkı kamışta da karşımıza çıkar.
  • Spin avcıları daha uzağa atış yaparken LRF avcıları daha yakında avlanır.
Tasarlab