Maksimalizm Nedir? Maksimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda minimalizm akımı moda, dekorasyon ve edebiyat alanlarında sık sık karşımıza çıkıyor. Birçok insan “daha sade ve daha az” tutumunu benimseyen bu akıma katılırken, birçok insan da tam karşısında yer aldı. Bunun sonucunda renkli ve göz alıcı bir akımı yarattı. Minimalizme tepki gösteren ve gelmiş geçmiş birçok sanat akımından beslenen bu akımın adı ise maksimalizm. 

Maksimalist dekorasyon hakkında daha fazla bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Maksimalizm Nedir?

Görsel sanatlar, edebiyat ve mimari gibi birçok alanda karşımıza çıkan maksimalizm, aslında minimalizme tepki olarak çıkmış bir düşünce akımıdır. Sadelik ve azlıktan yana olan “less is more” (az çoktur) düsturunu benimsemiş olan minimalizmin aksine; göz alıcı, cazibeli, güçlü unsurların dilde, düşüncede ve görüde değerli bir yere sahip olduğunu iddia eder.

Maksimalizmin mimarideki yansıması da bu şekildedir. Gösterişli, göz alıcı, dikkat çekici birçok farklı unsuru bir araya getirir. Geçmiş sanat akımlarının yanı sıra modern ve post modern sanat akımlarından da beslenerek kendi estetik dengesini var eder.

Maksimalist Dekorasyon Nedir?

Maksimalist dekorasyon odak noktasına maksimalist düşünce ve estetiği alan dekorasyon biçimidir. Bu akımda geçmişteki birçok sanat akımının birlikte kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Klasik, barok, art nouveau, neoklasik gibi sanat akımlarının unsurları ile modern ve postmodern unsurlar da maksimalist dekorasyonda yer alabilir. Zıt, göz alıcı renkler ve karma desenler de maksimalist dekorasyonun temel bileşenleridir. Minimalizmin aksine çok fazla eşya ve obje kullanır. Üstelik bu eşya ve objeler de büyük ve gösterişlidir.  Bu sebeple söylenebilir ki kolay bir dekorasyon değildir. Tüm bu çeşitlilik ve göz alıcılık içinde dengeli ve estetik bir görüntü yaratmaya çalışır.

Seçilen mekan önemlidir. Basık ve ışık almayan bir mekanda maksimalist dekorasyon göz yorucu bir görüntüye sebep olabilir. Havadar ve ışık alan bir mekanda tercih edilmesi daha uygundur.

Maksimalist Dekorasyon Önerileri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Maksimalist dekorasyon yapılırken yukarıda da bahsettiğimiz gibi mekan seçimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra seçilen mekana uygun eşya, renk skalası ve obje seçmek de bir o kadar önemlidir. Seçilen her bir parça bir diğeriyle ve mekanla uyumlu olmalıdır.

Mobilya seçimi: Maksimalist dekorasyonda mobilyalar iri ve göze çarpar nitelikte olmalıdır. Sade, narin, ahşap gibi özelliklere sahip mobilyalar yerine geniş, renkli ve desenli olmalıdır. Mobilyalardaki kumaş seçiminde kadife, saten ve kabartma gibi seçenekler de değerlendirilebilir.

Zıt renkler: Bu akıma katılırken her bir parçanın bir diğerini işaret etmesi gerektiğini unutmayın. Kendisi dikkat çekici olan her unsur bir diğerine de işaret etmelidir. Tüm bunları yaparken aynı zamanda uyumlu olmalıdır.

Desenler: Mobilyalarınızda, halılarınızda, duvarlarınızda ya da objelerinizde… Tüm bu maksimalist detaylarda desen kullanabilirsiniz. Ama yine dengeli ve uyumlu olmalı.

Duvarlar: Maksimalist dekorasyonda evinizin duvarlarında en sevdiğiniz renkleri kullanmaktan korkmayın. Yeryüzünde ve gökyüzünde bulunan tüm renkler sizindir.

Objeler: Yüzyıllara izini bırakmış sanat akımlarını maksimalist dekorasyonunuza taşımak istiyorsanız objeler bunun için harika bir araçtır.

Ev Dekorasyonunda Minimalizm ve Maksimalizm Farkları

Maksimalizm ve minimalizm birbirine tamamen aykırı iki dekorasyon akımıdır. Özümsedikleri düşünce biçimi, estetik yaklaşımları hatta dünya görüşleri bile başlı başına farklıdır.

  • Minimalist dekorasyonda temel bilinç azla yetinmektir. Kişisel eşyalarınızı, araç gereçlerinizi, mobilyalarınızı azaltmanız gerekir.  Maksimalizm ise çeşitliliği ve bolluğu savunur.
  • Minimalist dekorasyonda genellikle pastel ve açık tonlarda göze çarpmayan renkler kullanılırken maksimalist dekorasyonda renk skalası oldukça geniştir.
  • Minimalist dekorasyonda ahşap materyali büyük oranda kullanılırken maksimalist dekorasyonda materyal çeşitliliği sınırsızdır.
  • Kumaş seçimlerinde minimalizmin tercihi keten, pamuk gibi kumaşlardır. Maksimalizm ise kadife, saten ve işlemeli kumaşları tercih eder.
  • Obje kullanımı minimalizmde pek yaygın değildir. Az ve dikkat çekmeyecek şekilde tercih edilir. Maksimalizmde ise tam tersidir. 
Tasarlab