Market Cap Nedir?

Finans ve yatırım piyasalarında doğru karar almak için birden çok unsura bakmak gerekir. Bu unsurlardan biri de market Cap yani bir diğer adıyla piyasa değeridir. Market Cap yatırımcının ortak olacağı, yatırım yapacağı şirketi tanımasını, onun hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan bir hesaplama yöntemidir. 

Market Cap Nedir?

Hisse senetleri işlemleriyle tanıştığımız market Cap kavramı son zamanlarda kripto para sisteminde de sık sık karşımıza çıkıyor. Market Cap bir şirketin, hissenin, kripto paranın vb. finansal enstrümanların borsa tarafından belirlenen değerine tekabül eder.  Market Cap standartlarında şirketler piyasa değerine göre 4’e ayrılır:

 • Mega Cap: 200 milyar dolar üzerinde piyasa değeri olanlar
 • Large Cap: 10 milyar dolar ve fazlası piyasa değerine sahip olanlar
 • Mid-Cap: 2 milyar dolar ile 10 milyar dolar arası değere sahip olanlar
 • Small-Cap (micro-Cap): 300 milyon dolar ile 2 milyar dolar arasında piyasa değerine sahip olanlar

Market Cap Neden Önemlidir?

Hisse senetleri ve son zamanlarda kripto paralar yatırım ve kar etme amacıyla kullanılan finans enstrümanlarıdır. Piyasa içinde sürekli olarak alım satım işlemi gören bu enstrümanların değerini, risk potansiyelini, günlük iniş çıkışlarını market Cap üzerinden değerlendirmek mümkündür. Bu sayede alıcılar akıllıca yatırım yapabilirler ve satıcılar ürünlerini piyasa değerine uygun satışa çıkarabilirler.

Ayrıca bir şirketin büyüklüğünü, piyasa değerini görmek risk alacak olan yatırımcılar için fazlasıyla önemlidir. Eğer şirketin hisselerine yüksek talep varsa, hisse değerleri artışta ise yatırımcı için uygun hale gelir. Fakat şirketin gidişatını izlemek için düzenli olarak market Cap değerini kontrol etmek gerekir.

Market Cap Nasıl Hesaplanır?

Hisse senetlerinin ve kripto paraların piyasa değerleri hesaplanırken kullanılan Market Cap’in formülü şu şekildedir:

Piyasa değer= Dolaşımdaki arz x fiyat

Bir diğer yöntemle:

Şirket değeri= Hisse senedi sayısı x hisse senedi fiyatı

Burada bahsetmek gerekir ki dolaşan arz toplam arz değildir. Bir finans enstrümanının toplam arzında ayrılmış, kilitlenmiş, satılmaya uygun olmayan kısımlar yer alır fakat dolaşımdaki ar bunların ayıklanarak ele alındığı, aktif olarak el değiştiren, hareketli kısmın esas alındığı kısımdır. Yani market Cap hesaplamalarında arzın tümü kullanılmaz.

Market Cap Neye Göre Değişir?

Market Cap 2 değer üzerinden hesaplanıyor; yalnızca dolaşım arzı ve fiyat referans alınıyor olsa da bu iki unsuru etkileyen her faktörün market Cap’i de etkiler. Aşağıda sıraladığımız faktörler hisse senedi fiyatını etkiler:

 • Şirketin temel gücü
 • Rakip şirketlerin performansı
 • Şirketi ve sektörü etkileyen haberler
 • Politik atmosfer, kararlar
 • Hukuki düzenlemeler (yasa, idari karar, yürütmenin düzenleyici işlemleri vb.)
 • Küresel olaylar

Dolaşımdaki arzı etkileyen faktörler ise şunlardır:

 • Şirketin yeni hisse ihraç etmesi
 • Şirketin kimi hisseleri geri alması

Piyasa Değerlerine Göre Şirketler Nasıl Sınıflandırılır?

Market Cap hesaplamalarına göre şirketler 4 sınıfa ayrılır. Bu sınıflandırmaları yukarıda da belirtmiştik.

Mega Cap ve Large Cap şirketler genellikle köklü endüstriden gelen piyasayı domine eden şirketlerdir. Bu yönden yatırımcılar tarafından da güvenli ve itibarlı bulunur. Uzun vadeli yatırım için uygundur.

Mid-Cap şirketler hızlı büyümesi beklenen, yükseliş göstermeye açık şirketlerdir. Fakat yüksek risk taşırlar. Bu sebepler market Cap hesaplamalarının geçmişten bugüne incelenmesi gerekir.

Small-Cap (micro-Cap) şirketler yeni olan, gelişime ve büyümeye açık şirketlerdir. Fakat risk oranları oldukça yüksektir. Geçmişe dönük inceleme yapmak genellikle zor olsa da kısa vadede gidişatı gözlemlenebilir.

Tasarlab