Masal Her Yaşta: Yetişkinler İçin 5 Masal Kitabı

Masal kitaplarının yalnızca çocuklar olduğunu düşünür, yetişkin yaşlarımızda onlardan uzaklaşırız. Oysa yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılan, insanların hayal dünyasını geliştiren, ahlaki değerlerin alegorik bir şekilde anlatıldığı masallara her yaşta ihtiyaç duyarız. Unuttuğumuz evrensel değerleri hatırlamak için de soyut zekamızın güçlenmesi için de keyifli vakit geçirmek için de gerekirler.

Bu yazımızda yetişkinlerin de okuyabileceği 5 masal önerisinde bulunduk.

Küçük Prens-Antoine De Saint-Exupery

Dünyada en çok okunan masallardan biri olan Küçük Prens’i ya okumuş ya da namını duymuşsunuzdur. 1943 yılında ilk kez yayımlanan eser o yıllarda “Çocuklar için derin, yetişkinler için naif.” Olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ise 180 dil ve lehçeye çevrilmiş ve 100 milyonun üzerinde satışı gerçekleşmiştir. Aynı zamanda okunması gereken felsefi kitap arasında da gösterilmektedir.
Küçük Prens’i bu kadar değerli kılan şey ise her insanın çocukluğundan yetişkinliğine uzanan, günlük hayatlarımızla oldukça paralel bir anlatıma sahip olması. Çocukluk hayallerimizi, insani değerlerimizi ve hayatın acımasızlığı bizlere hatırlatırken yaşam içerisinde dönüştüğümüz kişilere de ayna tutması.

Küçük Prens, bir çocuğun gözünden gezegen gezegen insanlıkla tanışacağınız, yetişkinlik olarak adlandırdığımız davranışları bir kez daha daha sorgulayacağınız bir başucu masalı.

Andersen Masalları-Hans Christian Andersen

Danimarkalı fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve genç yaşta keşfedilerek iyi bir eğitim alan Hans Christian Andersen dünyaya bir hediye olarak Anderson Masallarını bırakmıştır. Yaşadığı yüzyılda masal yazarları, kendi masallarını yazmak yerine geçmişteki destan ve masalların derlemesini yapmayı tercih etse de o kendi masallarını yazmayı tercih etmiştir.
1835 yılında “Çocuklar için Masallar” olarak yayımlanan masalları zamanla yetişkinlerin de dikkatini çekmiş ve onlara da uygun görülmüştür. Günümüzde Andersen Masalları olarak bildiğimiz bu masallar, gerçekçiliği elden bırakmamasıyla da ünlüdür.

Her masal gibi alegorik ve göndermeli olsa da Anderson Malları yaşamın izlerini taşır. Gözlemleri gerçeklikten kopuk değildir ve özlü kısa anlatımıyla yaşanmış olaylara göndermeler yapar. Amacı masal kahramanlarını yüceltmekten ziyade günlük yaşamlarımıza ışık tutmak ve bunu masal diliyle gerçekleştirmektir.

Binbir Gece Masalları-Anonim

Kadınlara karşı öfkeli ve onlara karşı saldırgan olan bir hükümdar….

Arap sözlü edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Binbir Gece Masalları, onların anonim destanlarından biridir ve günümüzde masal olarak okunmaktadır.

Binbir Gece masalları eşine duyduğu öfkeyi bütün kadınlardan çıkarmak isteyen Sultan Şehriyar’ın Şehrazat ile geçirdiği binbir geceyi anlatmaktadır. Evlendiği kadınları öldüren bu hükümdar en sonunda Şehrazat ile evlenir ve onun keskin zekası karşısında hedefine ulaşamaz. Her gün yeni bir kadınla evlenen ve ertesi gün onu öldüren Şehriyar Şehrazat’ın masalını 1001 gece boyunca dinler ve en sonunda onunla mutlu bir yaşam sürmeye karar verir.

Masal içinde masal olarak okuyacağınız bu kitap çocuklar için uygun değildir.

Anadolu Türk Masallarından Derlemeler –Prof. Dr. Necati Demir

Türk kültürü ve Anadolu sahası binlerce yıl boyunca masallara, edebiyatçılara, filozoflara ve sanatçılara ev sahipliği yaptığı, Binlerce hayalin ve masalın var olduğu bu kültür ve sahadan unutulmaya yüz tutmuş değerlerin bir derlemesini hazırlayan Prof. Dr. Necati Demir 2017 yılında Anadolu Türk Masallarından Derlemeler kitabını yayınladı ve tarihimizin bir parçası haline getirdi. Anadolu Türk Masallarından Derlemeler Prof Dr. Necati Demir’in 30 yılı aşkın süre boyunca yaptığı araştırmalara dayanıyor. Yazar, Anadolu’da gerçek hikaye anlatıcılarından dinleyerek kayda geçirdiği 330 Türk masalını alfabetik sırayla okura sunuyor.

Ölümsüz – Catherynne M. Valente

Aşktan yara almış bir kadının memleketine dönüşünü ve bir savaşçıya dönüşmesini anlatan Ölümsüz kitabı genç kadınlar için de ilham vericidir. Aşkı, açlığı, unutulmaya yüz tutmuş değerleri ve mitleri harmanlayan bu kitap aynı zamanda 20. YY Rus tarihini de konu edinmektedir.

Genç bir adamın bir kadının kalbine koyduğu aşk ile başlayan masal bir kadının hayatta kalma serüvenini derinlikle ve fantastik öğelerle birlikte işlemektedir.

Tasarlab