Maskne Nedir? Nasıl Oluşur?

Hepimizin hayatına birden bire giren ve telefon, cüzdan gibi sürekli taşıdığımız yeni bir nesnemiz var artık: maskeler. Dünyaca bir yandan maskelerin kullanımına alışmaya, kendimizi maskeleri kullanarak covid-19 salgınından korumaya çalışırken, diğer yandan başka bir sorunun kaynağı olmaya başladığını fark ediyoruz. Bu soruna ‘’maskne’’ adı veriliyor. 

Salgın ile hayatımıza giren pek çok tabirden biri olan maskne kelimenin de açık ettiği üzere maske ve akne kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve maskenin temas ettiği bölgede maske kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sivilceleri ifade ediyor.

Maskne Nasıl Oluşur?

Nefes alıp verdiğinizde veya konuştuğunuzda çıkan sıcak hava maske tarafından hapsediliyor. Ağız ve burun çevrenizi saran bu nemli ve sıcak hava bakterilerin büyümesi için çok uygun bir ortam sağlıyor. Ciltteki yağlanma artıyor, terleme meydana geliyor. Bu da aknelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.  Diğer yandan maske cildinize değdiğinde, bu sürtünme cildinizdeki küçük tüyleri tahriş edebiliyor. Bu da iltihap ve buna bağlı akne oluşumunu tetikleyen faktörlerden birisi olarak görülüyor. 

Maskne Nasıl Engellenir?

-Nazik ve kokusuz bir yüz temizleme ürünü ile yüzünüzü temizlemek başlamak için güzel bir nokta. Koku içeren ürünler kimyasal barındırdığından tahriş edici olabilir bu nedenle kokusuz ürünler seçilmelisiniz.

-Maskenin sürtünme sonucu cildinizde yarattığı etkiyi azaltmak için cilt tipinize uygun, her gün kullanabileceğiniz, yatıştırıcı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. İçerisinde çinko ya da titanyum bulunan bir güneş kremi bile sürtünme ve tahrişe karşı bir bariyer işlevi görecektir.

-Cildinize uyguladığınız ürünlerin ter ve nemden etkilenmemesi için maskenizi takmadan önce 15-30 dakika arası bekleyin.

-Elbette maske içerisine dezenfektan içeren herhangi bir ürünün sıkılması cildinizi tahriş edeceğinden uygun bir davranış değil. 

-Nefes alabilen pamuk veya pamuk karışımı bir maske içeriyi daha serin tutacaktır. Koruma açısından da sıkı dokuma kumaşlar ve birkaç katmandan oluşan maskeler daha işlevseldir. 

-Maskenizi sık sık değiştirin; özellikle terlediyseniz maskenin ıslak bir şekilde yüzünüzde kalmasına izin vermeyin.

-Kumaş bir maske kullanıyorsanız maskenizi hafif ve kokusuz bir deterjan ile düzenli olarak yıkayın. Durulamayı düzgün bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Deterjanlar da yüzünüzü tahriş edebilir. 

-Tercih edilmese de aynı maskeyi bir daha yüzünüze takmanızın gerekeceği durumlarda maskeyi plastik değil kağıt torbalarda saklamaya çalışın. Bu maskenin kurumasını sağlayacaktır. 

-Her dört saatte bir 15 dakikalık maskesizlik molası verin.

-Yüzünüze uygun, rahat bir maske cilt problemlerini azaltacaktır. Eğer maske çok sıkı olursa tahriş riski artacaktır.

-Maskeyi ellemek de başka bir sorun kaynağı. Örneğin maskeniz kaydığında yüzeyine dokunup cildinize temas ettirirseniz mikropları maskenize ve cildinize aktarmış oluyorsunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca maskeye dokunmamalısınız. 

Maskne Nasıl Geçer?

Hafif maskne vakaları için doğal yöntemlere yönelmek mantıklı olabilir. Kendi cilt tipinize uygun ürünleri ve suları deneyebilirsiniz. Ancak sorunun devam etmesi halinde mutlaka bir dermatoloğa görünmeniz gerekiyor. 

Kaynak: 

-Millersville University, ‘’Preventing and Treating ‘’Maskne’’ ‘’: https://www.millersville.edu/hr/files/winter-wellness-wonderland-docs/maskne-010820201.pdf

Tasarlab