Mavi Ekran Cilt ve Göz Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Hayatımızın büyük bir parçası haline gelen telefon, televizyon, bilgisayar ve tabletlerin gün içerisinde sıklıkla vakit geçirdiğimiz araçlar olduğu hepimizin malumu. Bu araçlar dolayısıyla hobilerimize, zevklerimize, bilgiye, sanata ulaşıyor olsak da psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz etkilerine maruz kalabiliyoruz.
Dijital dünyaya ve sosyal medyaya bağlı yaşamanın psikolojik etkileri sık sık gündeme gelse de kullandığımız telefon, tablet, bilgisayar gibi araçların fiziksel zararları da bulunuyor. Duruş bozuklukları, el ve bileklerdeki kemik ve eklem ağrılarının yanı sıra son dönem akıllı cihazlarda bulunan mavi ekranın etkileri de bu fiziksel zararların içerisinde yer alıyor.

Mavi Ekran Nedir?

Mavi ekran akıllı cihazların ekranında bulunan bir ışıktır. Aslında birçok çeşidi bulunan mavi ışığın telefon, televizyon, tablet ve bilgisayarlarda bulunan çeşidi ise olumsuz kategorisine girmektedir. Bakarken ayırt edemediğimiz ve sakınmamızın zorlu olduğu bu ışık teknolojik cihazlarda yüksek enerji düzeyinde bulunmaktadır. Telefon, televizyon, tablet ve bilgisayarın karşısında uzun süre geçiren kişiler ise bu ışıktan fazlasıyla etkilenmektedir.

Mavi Ekran (Mavi Işığın) Zararları Nelerdir?

Teknolojik cihazlarda bulunan mavi ekranın yani mavi ışığın göz sağlığı üzerinde fazlasıyla olumsuz etkileri olduğu artık netleşti. Uzun süre bu ışığa maruz kalan kişiler göz yorgunluğu, akomodasyon bozukluğu ve göz ağrısı gibi rahatsızlıklarla uğraşıyor. Yaşlılık pigmenti olan lipofuscin maddesinin birikimine yol açması ise uzun dönemde katarakt ve sarı nokta (hatta makula) hastalıklarına sebep oluyor.

Yapılan son araştırmalar ise mavi ışığın cilt üzerinde de olumsuz tesiri olduğunu gösteriyor.

Deri kanser uzmanı ve dermatolog olan Andrew Birnie’nin yaptığı açıklamalara göre; mavi ışığın içerisinde yer alan HEV UVA ve UVB ışınları kadar zararlı olabiliyor. Uzun süre mavi ışığa maruz kalan kişilerde erken yaşlanma, cilt tonu eşitsizliği ve cilt bariyerinin hasara uğraması gibi sorunlar gözlemleniyor. Bununla birlikte mavi ışığın cilt tarafından emilmesiyle serbest radikalleri artırdığı ve kolajen yapısını bozduğu da görülmüştür.

Mavi ışığın diğer zararları uyku düzenini sağlayan, zihnin ve bedenin genç kalmasını sağlayan melatonin hormon salınımını bozarak uykusuzluğa sebep olması. Uykusuzlukla birlikte gelen birçok fiziksel ve psikolojik sorunun temelinde ise yine mavi ışık ve uzun süre teknolojik ürün kullanımı gösterilmektedir. Bipolar bozukluğu da tetiklediği belirtilen mavi ışığın aynı zamanda kronik hastalıklara ve obeziteye sebebiyet verdiği düşünülüyor.

Mavi Işıktan Nasıl Korunuruz?

Mavi ışıktan korunmak için aşağıda belirttiğimiz birçok yöntemi uygulayabilirsiniz:

  • Geceleri cep telefonu kullanım sürenizi kısaltın. Karanlık alanda telefonunuzu kullanırken ekranınızı mutlaka gece moduna ayarlayın.
  • Google play ve apple store mağazalarından mavi ekranı engelleyen uygulamalar yükleyebilirsiniz.
  • Mavi ışık filtreli gözlükler kullanabilirsiniz. Gözlük satın alırken bu filtrenin varlığını sorgulamayı unutmayın.
  • Evinizde ya da müstakil alanınızda LED aydınlatma kullanımını azaltabilirsiniz. LED aydınlatma kullanılan alanlarda geçirdiğiniz süreyi kısaltabilirsiniz.
  • Lamba seçiminde sarı ışık tercih edebilirsiniz.
  • Cihaz kullanımlarınızı planlayarak, dinlenmek için ara verebilirsiniz. Verdiğiniz aralarda uzağa bakmak faydalı olacaktır.
  • Karanlıkta uyumaya özen gösterin.
  • Bilhassa çocuklarda teknolojik ürün bağımlılığına dikkat edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır.

Not: Daha sağlıklı bir yaşam için temel çözüm olarak telefon, tablet, bilgisayar ve telefonların zorunlu olmadığı sürece fazla kullanımından kaçınılması gösterilmektedir. Bu cihazların karşısında geçirdiğimiz süreyi azaltmak yalnızca mavi ışıktan korunmak için değil, yaşam biçimimizi ve günlük rutinlerimizi değiştirmek için de öneriliyor.

Tasarlab