Melek Yatırımcı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik sektörünün gördüğü rağbet yatırımcılık türlerinin çeşitlenmesine sebep oldu. İnandıkları girişimleri desteklemek isteyen yatırımcılar, bir başka girişimcinin sektöre giriş koşullarını iyileştirerek yeni girişimlerin çeşitliliğine de katkı sunuyorlar.

Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Olunur?

Henüz yolun başında olan bir girişimin büyümesini ve gelişimini desteklemek amacıyla sermaye sağlayan yatırımcılara melek yatırımcı denir. Bu kişiler yüksek büyüme potansiyeli olan işletme ve firmalara kuruluş dönemlerinde yatırım yapar. Melek yatırımcılar her ne kadar girişimcinin meleği olarak adlandırılsa da yalnızca inandıkları ve potansiyel vadettiğini düşündükleri işlere yatırım yaparlar. Yüksek getirisi olabilecek girişimleri yolun başında desteklemek hem girişimciye hem kendilerine katkı sağlar. Fakat girişimcinin ilerlemesini sağladıkları için melek yatırımcı olarak bilinirler.

Melek Yatırımcıların Özellikleri Nelerdir?

Melek yatırımcıların özelliklerini aşağıda sıraladık:

Bir grup olarak ya da bağımsız bir şekilde hareket edebilirler. Küçük finansal ihtiyaçlara cevap vermek isteyen melek yatırımcılar genellikle bağımsızca yatırım yaparken büyük finansal desteklere yönelen yatırımcılar grup halinde hareket eder.

Melek yatırımcılar başarılı olacağına inandıkları ve potansiyel gördükleri girişimlere yatırım yaparlar. Bu yüzden piyasada yeni ve ihtiyaçlara cevap veren girişimleri ararlar. Fakat bu yenilikleri genellikle deneyim sahibi oldukları alanlardan seçerler. Melek yatırımcı ona sunulan girişimi kendi de değerlendirmek isteyebilir

Kimi melek yatırımcı için manevi tatmin ön plandayken kimisi için katma değer yaratmak ve paranın dönüşünü sağlamak önemlidir. Yani tüm melek yatırımcılar girişimciye aynı beklentiyle yaklaşmayabilir. Yatırım yaptığı şirketin yönetiminde aktif rol almak melek yatırımcı için önemlidir. Alınan kararlar ve projeler onun yatırımını da doğrudan ilgilendirdiği için karar ve uygulamalarda söz sahibi olmak ister.

Genç, enerjik, dürüst, mücadeleci, çalışkan ve karamsarlığa kapılmayan kişiler melek yatırımcıların dikkatini çeker. Yaptığı işe değer veren ve vizyon sahibi kişileri desteklemeye yatkındırlar.
Melek yatırımcı, yatırımın geri dönüş oranıyla ilgilenir. Kredi ya da borç vermeyen yatırım yapan bu kişiler girişimlerin başarı potansiyeli ile ilgilenir.

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Eğer bir girişim fikriniz varsa fakat sermayenizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız melek yatırımcı avantajlı bir seçenek olabilir. Kimi zaman yakınlarınızdan kimi zaman çeşitli dijital platformlardan melek yatırımcı bulabilirseniz de öncesinde dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsetmek isteriz.

  • Melek yatırımcınızla birlikte çalışmak durumunda olacağınızı unutmayın. Bu sebeple uyumlu olmanız ve beklentilerinizi benzer olması önemlidir.
  • Melek yatırımcınızın girişim yaptığınız sektörde tecrübeli olması sizin için avantajlıdır. Eğer deneyimsiz bir melek yatırımcınız varsa projelerinizi anlamlandırmak ve sizi yönlendirmek konusunda sorun yaşayabilir.
  • Her melek yatırımcı belirli beklentilerle yatırım yapar. Bu sebeple beklentilerin konuşulması önemlidir.
  • Melek yatırımcı arayan bir girişimcinin, girişim vaatlerine de çalışmış olması gerekir. Başarı potansiyelinizi, plan projelerinizi şema ve istatistiklerle anlatmak olumlu olacaktır.

Melek yatırımcı bulabileceğiniz siteler:

  • Linkedin
  • AngelList
  • Quora
  • Microventures

Bunların yanı sıra “kulaktan kulağa” usulü ile de melek yatırımcı bulmanız mümkündür. Girişim detaylarınızı anlatmasanız da ilgili networkünüze (bağlantınıza) başarı vadeden bir girişiminiz olduğunu ve melek yatırımcı aradığınızı iletmeniz faydalı olabilir.

Tasarlab