Meniere Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi, kulak çınlaması, tek taraflı işitme kaybı. Günlük yaşamı büyük oranda etkileyen, kişilerin zihinsel ve fiziksel kabiliyetlerini kısıtlayan bu gibi semptomlar meniere hastalığının belirtisi olabilir.

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere hastalığı daha çok 40-60 yaş aralığında ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır fakat cinsiyet faktörlü bir hastalık değildir. Adını hastalığın kaşifi olan Fransız Doktor Prosper Meniere’den alır.

Meniere, iç kulakta aşırı basınç oluşması sebebiyle, iç kulak dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. İç kulakta bulunan denge organı üç bölümden oluşur. Organın iki bölümü potasyum içeren perilenfatik sıvı ile doludur. Sıvı üretiminin artması iç kulakta basıncın artmasına ve denge kaybına sebebiyet verir.  Kulak çınlaması, vertigo atakları, işitme kaybı gibi semptomlara sebep olur. Hastalık 1861 yılında Prosper Meniere tarafından bulunmuştur fakat ortaya çıkış sebebi hala tespit edilememiştir. Alerji ve enfeksiyonlar tetikleyici unsur olduğu düşünülmektedir.

Meniere Hastalığı Belirtileri?

Meniere hastalığının karakterize özellikleri arasında işitme kaybı(genellikle tek taraflı), vertigo atakları ve çınlama yer alır. Bu sebeple hastalığın en belirgin emareleri olarak bunlar kabul edilir. Fakat her vertigo hastası, işitme kaybı ya da kulak çınlaması yaşayan kişi meniere hastası değildir. Bunun yanı sıra meniere hastalarının en çok şikayet ettiği semptom vertigodur.

Vertigo baş dönmesi, denge kaybı şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Hasta ilk dönemde tansiyon sorunu yaşadığını düşünebilir. Fakat vertigo iç kulak dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır ve günlük yaşamın sürdürülmesini zorlaştırır. Hasta kendini yatmak zorunda hisseder; strese, yüksek sese karşı aşırı duyarlılık gösterir. İlaç tedavisi ile semptomları düzelir.

Birçok hasta işitme sorunu ve çınlama da yaşar. İç kulaktaki basınç ve dengesizlik işitme becerisinin azalmasına kulak içinde çınlamanın artmasına sebep olur. Meniereye bağlı gelişen bu hastalıklar başka sebeple de ortaya çıkabilir. Hastaların tanı ve teşhis safhasını doktorlara bırakması onların yönlendirmesi ile hareket etmeleri gerekir.

Meniere hastalarında görülen diğer belirtiler terleme ve göz titremesidir.

Meniere Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Meniere hastalığının kesin bir tedavisi yoktur çünkü hastalığın ne sebeple ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Hastalar daha çok semptomların iyileşmesi ve kontrol altında tutulması için tedavi görür fakat ömür boyu ilaç kullanmaları gerekir.

Meniere hastalığına sebep olan denge organının aşırı sıvı üretmesi sorunu tedavi ile giderilemez. Ancak ilaçlarla kontrol altına alınabilir ve basınç seviyesi düşürülerek denge kaybı azaltılabilir.

Vertigo ilaçları, kan akışını teşvik eden solüsyonlar, mide bulantısını gideren ilaçlar meniere tedavisinin bir parçasıdır. Yapılan tedavi 1 yıl içerisinde büyük oranda etkili olur ve çınlama, işitme sorunu, vertigo atakları gibi semptomlar neredeyse tamamen ortadan kalkar.

Bunun yanı sıra hastaların duyarlılık gösterdikleri ortamlardan da kaçınması beklenir. Stres, yüksek ses, karmaşa hastanın tetiklenmesine ve atak geçirmesine sebep olduğundan bu gibi faktörlere maruz kalmaması gerekir.

Meniere ve Vertigo Arasındaki Fark Nedir?

Vertigo hastalığı ile meniere hastalığı arasındaki fark şudur: Vertigo hastalığı meniere’nin yalnızca bir belirtisi ya da  parçasıdır. Benzer sebeple ortaya çıksalar da her vertigo hastası meniere hastası değildir. Vertigo hastalığı başka hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab