Mental Sağlık İçin Fizyoterapi Çözümleri

Fizyoterapi, fiziksel rahatsızlıkların ve yaralanmaların tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bununla birlikte, fizyoterapinin kapsamı çoğu kişinin sandığından çok daha geniştir. Çoğu fizyoterapist bütüncül bir yaklaşım sergilediğinden, fiziksel, zihinsel ve duygusal ihtiyaçların fizyoterapi yoluyla karşılanmasına da yardım edebilir.

Fizyoterapi Ruhsal Sağlık İçin Faydalı Mı?

Fizik tedavinin asıl amacı, bir kişinin acı çekmeden günlük görevleri yerine getirmesine ve gerçekleştirmesine yardımcı olmaktır. Hareketimiz sınırlı olduğunda, sık sık acı çektiğimizde veya ciddi yaralanmalardan muzdarip olduğumuzda, çaresiz hissetmek normaldir.
Fizik tedavi, ağrıyı hafifletmek, güç ve hareketliliği iyileştirmek için egzersiz, rehabilitasyon, ağrı yönetimi ve diğer terapötik önlemleri içerir. Bu yöntemlerin çoğu aynı zamanda zihinsel sağlığa da yarar sağlar. Akıl sağlığı sorunları ağrı, yaralanma veya hastalığın psikolojik etkileri, bağımlılık, yaşam deneyimleri ve beyin hasarı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Diğer şeylerin yanı sıra bu sorunlar sosyal problemler ve uyku bozuklukları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Fizyoterapi tedavisi söz konusu olduğunda sadece fiziksel sorunlar teşhis edilmez, hastanın mental sağlığı da teşhise katkıda bulunur. Fizyoterapi tedavisinde kullanılan fiziksel sağlık ve stres giderici teknikler, ruh sağlığı sorunlarını iyileştirmede şaşırtıcı derecede etkilidir.

Birçok insan zayıf özgüven, anksiyete bozuklukları, stres, umutsuzluk gibi olumsuz duygular yaşar ya da fiziksel sorunların neden olduğu duygusal sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalır. Bunlar sadece bir psikiyatrın yardımcı olabileceği problemler gibi görünebilir, ancak araştırmalar fiziksel uygunluk ve duygusal sağlık arasında aktif bir bağlantı olduğunu gösterir. Fizyoterapide kullanılan egzersiz programları, gevşeme teknikleri ve diğer yöntemleri kullanarak kişinin duygusal refahını ve kişisel sosyal gelişimini büyük ölçüde geliştirir.

Mental Sağlık ve Fizyoterapi

Mental sağlığın iyi olması, hastaların refahı için temel faktörlerden biridir. Zayıf zihinsel sağlık, kötü yaşam kalitesinin ve azalmış üretkenliğin en büyük nedenlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel aktivitenin mental sağlığı kötü olan insanlar için yaşam kalitesini artırabileceği kanıtlanmıştır. Dikkate değer sayıda çalışma, fiziksel aktivitenin önleyici bir strateji ve mental sağlık için ek tedavi olarak yararlı olduğunu göstermiştir.

Çeşitli fizyoterapi tedavileri, fiziksel ve zihinsel sağlığın yanı sıra sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini iyileştirmede potansiyel olarak etkilidir. En yaygın kullanılan egzersiz şekilleri aerobik ve kuvvet egzersizleridir. Kaygı ve depresyonu azalttığı bilinen yürüyüş, koşu, bisiklete binme, yüzme gibi aerobik egzersizleri mental sağlık için etkili bir çözümdür.
Fizyoterapi, şizofreni hastalarının tedavisinde de kilit bir role sahiptir ve tedavi hastalar için birçok faydaya sahip olabilir. Özellikle fizyoterapistler, şizofreni hastaları için fiziksel ve zihinsel sağlık arasında köprü görevi gören sağlık uzmanlarıdır.

Fizyoterapinin Zihinsel Faydaları

Umut verir: Ağrı yönetimi için uygulanan fizyoterapi seansı sırasında, hastalar genel fiziksel performansı artırmak için bir dizi egzersiz uygular. Düzenli egzersiz vücudun “endorfin” adı verilen, ağrı ve rahatsızlık hissini azaltan hormonu üretmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini geliştirir: Fizyoterapi seansları esnekliği artırır ve vücudun bağışıklık sisteminin gücünü artırmaya yardımcı olarak gelecekteki hastalıklara ve ağrıya daha az duyarlı hale getirir.

Uzun vadeli çözüme odaklanır: Birçok kişi ağrıyı yönetebilmek için ilaç kullanmayı tercih ederken, fizik tedavi ağrıyı hafifletir ve yaralanmanın tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olur.

Teşvik eder: Fizyoterapistler, daha olumlu olmanız ve kendinizi gelişime açmanız için sizi teşvik eder. Etkili bir şekilde uygulandığında, bu teşvik hastanın yaşamında gerçek bir fark yaratmasına yardımcı olur.

Tüm bu faydalar fizyoterapi tedavisi ile elde edilebilecek mental sağlık yararlarından sadece birkaçıdır. Profesyonel tedavi mental sağlığınız için doğru programı sürdürmenize yardımcı olur.

Tasarlab