Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Geleneksel finans sistemleri; bankalar ve hakemler aracılığıyla yönetilmek üzerine kuruludur. Kullanıcılar her zaman aracılara bağlı olarak işlem yapıp finansal hizmetlerden faydalanır. Merkeziyetsiz Finans bankalara, ülkelere, şirketlere ya da hakemlere bağlı olmadan güvenilir ve bağımsız finansal işlem yapılabilen bir ekosistemdir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

DeFi olarak da bilinen Merkeziyetsiz Finans, herhangi bir otoriteye bağlı olmadan faaliyet gösterilebilen, blockhain ağlarında inşa edilmiş finansal uygulamalarıdır. Merkeziyetsiz Finans izne dayalı olmayan, herkesin kullanabildiği ve şeffaf finansal hizmet ekosistemi yaratmayı amaçlar. Buradaki kullanıcılar finansal hizmete kolay erişebilir ve tüm varlıklarını elde tutabilir. Diğer kullanıcılarla P2P (eşler arası) aracılığıyla ve Dapp (merkeziyetsiz uygulama) aracılığıyla etkileşim kurar. Merkeziyetsiz Finans blockhain ağları üzerinde çalışır.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Avantajları Nelerdir?

Bu zamana kadar var olan, geleneksel olarak adlandırabileceğimiz finans piyasaları, bankalar aracılığıyla kurulan hakemlerle yönetilen finans piyasalarıdır. DeFi ise aracıları ve hakemleri ortadan kaldıran bir uygulamadır. Fakat bu durum onun meşru ya da yasal olmadığı anlamına gelmez. Merkeziyetsiz Finans kullanıcılar arasındaki sorunların nasıl çözüleceğini matematiksel kodlar ile belirler ve kullanıcıların fon kontrolü tamamen kendi elindedir. Böylece kullanıcılar güvenli ortamda işlem yapabilirken daha az masrafla finansal hizmetlerden faydalanabilir.

Sistemin bir diğer avantajı erişim kolaylığı sunarak, başka yollardan finansal hizmetlere ulaşamayan kişilere açık kapı bırakmasıdır. Bu zaman kadar var olan finans sistemleri aracıların yani bankaların kar edebilmesi amacı taşıdığı için düşük gelir grubunun olduğu yerlerde hizmet verme gereksinimi duymazdı. Fakat mobil ağlar üzerine kurulu bu sisteme interneti olan herkesin ulaşması mümkündür. Masrafların düşük olması da finansal hizmetten herkesin yararlanabilmenin önünü açar.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Dezavantajları Nelerdir?

DeFi uygulamasının dezavantajları şöyle sıralanabilir:

Kullanıcı hatası riski: Merkeziyetsiz Finans sisteminde aracı kurum olmadığından sorumluluk kullanıcılardadır. Bunun yanı sıra ürünler blockhain üzerinde yapılandırılmıştır ve değiştirilemez. Bu sebeplerle kullanıcı hatası Merkeziyetsiz Finans için riskli bir durumdur.

En iyi seçimi yapma zorluğu: Merkeziyetsiz Finans dağınık bir ekosisteme sahiptir ve kullanıcılar belirli bir ihtiyaca yönelik uygulamayı bulmakta zorlanır. Bu sebeple kendileri için en iyi seçimi yapmaları diğer finans sistemine göre daha zordur.

Düşük performans: Merkeziyetsiz Finans uygulamaları merkezi birimlere göre daha yavaş bir sistemdir çünkü blockhain ağı üzerine kuruludur. Sınırlı performansın iyileştirilmesi için geliştiricilerin uygulamaları daha iyi optimize etmesi gerekir.

Kötü deneyim: Ekstra deneyim gerektiren bir sistemdir. Bu sebeple kullanıcılar gereğinden fazla çabalar ve adapte olmakta zorlanır.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Kullanım Alanları Nelerdir?

DeFi birçok şekilde kullanılabilir.

Borç alıp verme: En sık kullanılan uygulama türüdür. Kullanıcılar dijital varlıklarını teminat gösterebilir, açıktan işlem sonlandırabilir ve kredi kontrolü gibi prosedürlere maruz kalmaz.

Parasal Bankacılık Hizmetleri: Sabit coinlerin çıkarılması, sigorta ve mortgage gibi parasal bankacılık hizmetleri verilir. Kullanıcılar değeri sık sık değişen coinler yerine sabit coinlere yönelebilir. Daha düşük masraf ve kısa prosedürle mortgage kredisi alabilir. Aynı zamanda aracı kuruma ihtiyaç duymadan, katılımcılarla risk bölüşerek sigorta hizmetinden faydalanabilir.

Merkeziyetsiz Pazar yeri: Merkeziyetsiz borsa ile kullanıcılar aracı olmadan, daha düşük işlem ücretiyle dijital varlıklarını alıp satabilir.

Tasarlab