Mevsim Geçişlerinde Vücudunuzu Hastalıklardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Mevsim geçişlerinde, vücudunuzun ısı ve nem değişikliğinden kaynaklı olarak hastalıklara yakalanma riski artıyor. Gün içindeki ani ısı değişimlerinden kaynaklı olarak nasıl giyinmek gerektiğinin bilinememesi ya da doğru beslenmeme gibi durumlarda hastalık neredeyse kaçınılmaz oluyor. Ancak birkaç basit öneriyle vücudunuzu hastalıklardan korumak oldukça kolay.

Sağlıklı beslenme ilk koşul

Mevsim geçişlerinde beslenme düzenini doğru oluşturmak ve doğru gıdaları almak sizi hastalıklardan büyük oranda koruyor. Aslında çok kolay birkaç tavsiyeyle hem sağlıklı beslenebilir hem de vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz.

 • Kaliteli protein tüketimine önem verin. (Et, tavuk, balık ve yumurta gibi)
 • Mevsim yeşilliklerini her öğünde masanızda misafir edin.
 • Her gün mevsim meyvesi yiyerek vitamin ihtiyacınızı karşılayın.
 • Her gün bir avuç kuruyemiş tüketerek bağışıklığınızı güçlendirin.

  Yaşamın kaynağı su

  Suyun hayatımızdaki önemi saymakla bitmiyor. Su tüketimini özellikle mevsim geçişlerinde arttırarak, çok daha sağlıklı olmanız ve direncinizi arttırmanız mümkün. Günde 6-7 kere tuvalete çıkacak kadar su tüketerek böbreklerinizin iyi çalıştığını kontrol edebilirsiniz.

  Düzenli gece uykusunun önemi

  Düzenli ve kaliteli bir uykunun direncinizi yükseltmemesi için hiçbir sebep yoktur. Gece 22.00 ile 02.00 arası yeterli karanlıkta hormon salınımı başlar ve bu sizin bağışıklığınızı olumlu yönde etkiler. Uyku düzeninizi bu saatler arasında uyuyacak şekilde ayarlamanızla kendinizi çok daha dinlenmiş ve zinde hisseder ve hastalıklara karşı vücudunuzu korumuş olursunuz.

  Stres ve kaygı tüm hastalıkların sebebi

  Stres ve kaygı gibi ruhsal sıkıntılar hastalığın en önemli sebeplerinden görülür. Mevsim geçişlerinde vücudun direncinin düşmesiyle de bu durum katlanır. O yüzden stresli bir iş hayatınız olsa dahi kendinizi rahatlatacak aktivitelerde bulunarak kaygılarınızdan uzaklaşmalısınız. Böylelikle hastalıklara karşı direncinizin arttığını göreceksiniz.

  Temiz hava ve egzersiz

  Beden sağlığı açısından ve vücudunuzu hastalıklardan korumak için bol ve temiz havaya her zamankinden fazla ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda egzersizlerinize devam etmeniz, sporu aksatmamanız da bağışıklığınızı ve vücut direncinizi güçlendirecektir. Yani mevsim geçişlerinde vücuduzu hastalıklardan korumanın rutininizi korumaktan geçtiğini göreceksiniz.

  Zararlı Alışkanlıkların mevsimi yok

  Elbette ki zararlı alışkanlar tüm mevsimlerde vücudunuza zarar verir. Ancak bu alışkanlıklarınızı mevsim geçişlerinde azaltmanız hatta mümkünse bırakmanız sizi hastalıklardan önemli ölçüde koruyacaktır.

  Mevsim geçişlerinde bunlara dikkat ettiğiniz takdirde hastalığa yakalanma ihtimalinizde çok ciddi bir düşüş olacaktır. Ancak bu zamanlarda havadaki ani ısı değişimlerinden kaynaklı sürekli hazırlıklı olmakta ve vücudunuzu çok sıcak veya soğuğa maruz bırakmamak da önemli bir etkendir.

Tasarlab