Mide Botoksu Nedir? Kimlere ve Nasıl Yapılır?

Zayıflamak, kilo vermek için ilk olarak sağlıklı yaşam önerileri verilse, hastanın kendi iradesi ile kilo sorunlarının üstesinden gelmesi beklense de bu her zaman mümkün değildir. Kimi hastalarda fizyolojik, psikolojik, tıbbi sebeplerle beslenme bozukluğu vardır ve salt kendi iradesiyle bu problemlerin üstesinden gelmesi oldukça zordur. Bu tip hastalar çeşitli operasyonlar, cerrahi yöntemler önerilebilir. Mide botoksu bunlardan biridir.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu nispeten yeni olan bir kilo verdirme yöntemidir. Cerrahi olmayan bu operasyonda hastanın midesindeki belli bölgelere endoskopi ile Botilinum toksin(botoks) uygulaması yapılır. Bu sayede mide kaslarının kasılması kısıtlanır ve midenin boşalma süresi gecikir. Kısaca midedeki kas gevşekliği, sarkma ve bolluk botoks ile kontrol altına alınır.  Mide botoksu geçiren hasta bu sayede kısa sürede iştahını kaybetmeye başlar.

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

Mide botoksu kilo vermek isteyen, kontrolsüz iştaha sahip her hastaya uygulanabilir. Fakat bu hastalara ilk olarak sağlıklı beslenme ve spor ile kilo vermeleri önerilir. Yani mide botoksu öncelikli tercih değildir, her ne kadar cerrahi işlem olmasa da hastanın organına müdahale edilen bir işlemdir.

Bunun yanı sıra vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan, aşırı obezite yaşayan, cerrahi operasyon geçirmesi gereken hastalara da pek önerilmez. Yapılmasında sakınca yoktur fakat hasta gereken verimi alamaz. Bu hastaların etkili sonuç alması için mide küçültme, tüp mide gibi ameliyatlar geçirmesi önerilir.  Kısaca mide botoksu için kendi iradesiyle kilosunu kontrol edemeyen ve mide botoksu ile kilo kontrolünün sağlanması mümkün olmayan kişiler uygun adaydır. Bunun yanı sıra cerrahi tedavi geçirmesi riskli olan kişilere de uygulanır.

Listelemek gerekirse:

  • Vücut kitle indeksi 25-40 arası olan
  • Çeşitli hastalıklar sebebiyle beslenme bozukluğunu kontrol edemeyen ve ek destek alması gereken
  • Obezite ameliyatı için uygun olmayan
  • Cerrahi işlem görmesi riskli olan kişiler mide botoksu yaptırabilir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu endoskopik bir işlemdir. Operasyon sırasında hastaya ağız yolu ile endoskop yardımı ile botoks enjekte edilir. Hastaya işlem öncesinde genel anestezi uygulanmaz, kesi atılmaz. Bu yönüyle cerrahi işlemlere göre çok daha güvenli ve risksiz bir işlemdir.

Hastaya uygulanacak enjekte miktarı tamamen kişisel durumuna göre belirlenir. İşlem öncesinde hastanın vücut kitle endeksi ölçülür ve midesi görüntüleme cihazları ile kontrol edilir. Botoks miktarı bu kriterlere göre belirlenir.

İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. Hasta işlem boyunca ve işlem sonrasında ayık olur. İşlem sonrasında birkaç saat müşahede altında tutulur ve günlük hayatına hemen dönebilir.

Mide Botoksu Mideye Zarar Verir mi?

Mide botoksu yanlış prosedür uygulanmadığı sürece risksiz bir işlemdir. Hastanın mide duvarının gerdirilmesi dışında bir müdahale içermez.  Kesi atılmaz, mide bölünmez ya da mideye şekil verilmez. Bunun yanı sıra işlemin yapılma şekli de hasara yol açmaz.

Hasta mide botoksunun etkisini iştah kesilmesi ile 2. günde hissetmeye başlar. 10 gün sonra kilo kaybetmeye başlar ve yaklaşık 6 ay boyunca kilo kaybeder. 6 ay sonra mide botoksunun etkisi geçer fakat bu süreçte az beslenmiş olan hastanın midesi eskisi kadar geniş değildir. Hastanın botoks içindeki maddeye alerjisi yoksa herhangi bir reaksiyon görülmez.

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab