Mikro Mobilite Nedir?

Endüstri çağı ile birlikte artan şehirleşme dünyamıza çok fazla zarar verdi. Yüksek karbon salınımı sebebiyle oluşan hava kirliliği ve iklim değişikliği geleceğimizi tehdit ederken, nüfus yoğunluğu ise günden güne artıyor. Fakat gelişen teknoloji sayesinde çevre dostu çözümler üretmek mümkün. Yüksek karbon salınımına sahip fosil yakıtlı araçlar yerine elektrikli otomobil kullanmak ya da kısa mesafede mikro mobilite araçlar kullanmak mümkün. 

Mikro Mobilite Ne Demektir?

Mikro mobilite, mikro hareketlilik anlamına gelir. Günümüzde elektrikle ya da manuel olarak çalışan cihazları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu cihazlar sıfır karbon salınımıyla en düşük 25 km/sa en yüksek 45 km/sa hızıyla kullanılabilir. Mikro mobilite araçlar yanınızda taşıyabileceğiniz büyüklüktedir. Scooter, kaykay, bisiklet ya da kargo bisiklet gibi türleri vardır. Günümüzde yaygın olarak bilinen mikro mobilite araç, scooterlardır. Belediyelerin şehir sakinlerine sunduğu scooterler şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılır.

Paylaşımlı kullanımı yaygın olsa da  şahıs mülkiyetinde de alınabilir yani özel olarak satılan araçlardır. Mikro mobilite araçlar elektrikle ya da insan gücüyle çalışır. 

Mikro Mobilite Faydaları

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre otomobil kullanımlarının %40’ı 5 kilometreden az mesafe için gerçekleştiriliyor. Yürüme mesafesinden biraz fazla olan bu kısa rotalarda otomobil kullanmak hem çevre kirliliğine hem de trafik yoğunluğuna sebep oluyor. Mikro mobilite cihazlar, araç kullanımı gerektiren kısa mesafeli yolculuklara çevre dostu bir seçenek olarak kullanılıyor.

Artan şehirleşme ve hızlı kentleşme şehir içi ulaşımı katlanılmaz hale getirirken, mikro mobilite cihazlar şehir insanına nefes aldırıyor. Açık havada yapılan yolculukta kişiler yaşadıkları şehirle daha çok temas kuruyor. İnsan gücüyle çalışan mikro mobilite cihazlar egzersiz yapılmasını sağlıyor. Motorsiklet ve otomobile göre çok daha düşük kaza oranına sahip. İş çıkışı ve iş başlangıcı gibi trafiğin yoğun olduğu saatlerde toplu taşımanın yerine geçebiliyor ya da toplu taşımaya ulaşımı kolaylaştırıyor.

Mikro Mobilite Araçları Nelerdir?

Mikro mobilite araçların en meşhur olarak bilinen scooterlardır. Bu araçlar elektrikle çalışan ve sıklıkla tercih edilen mikro mobilite araçlardır. Bunun yanı sıra bisiklet, kargo bisikleti, kaykay, paten gibi mikro mobilite cihazlar da bulunmaktadır.

Bu cihazların önümüzdeki on yılda şehir içi ulaşımı domine edeceği ve otomobil kullanımını yarıdan daha aza indireceği düşünülüyor. Toplu taşıma araçlarındaki yolcu sayısının azalmasını da sağlayan mikro mobilite cihazlar en çok sıfır karbon salınımı ile dünyamıza katkı sağlıyor.

Tasarlab