Mobil Güvenlik Uygulamaları

İlk çıktıklarında yalnızca arama yapmak amacıyla kullandığımız cep telefonları kısa bir süre mesajlaşma özelliği kazandı. Zamanla cep telefonlarına renk, oyun, ses dosyaları, fotoğraf gibi teknolojiler eklendi ve en sonunda akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Operatör bağlantısından çok internet bağlantısını kullanmaya ve neredeyse tüm verilerimizi bu cihazlarda kayıt altında tutmaya başlar olduk. Banka hesaplarımız, iş evraklarımız, satın alma işlemlerimiz, binlerce fotoğrafımız, yazışmalarımız… Kısaca kayıt altında tutulması gereken her şey mobil cihazlarımızın içinde yer almaya ve önemli işlerimiz bu cihazlar üzerinden gerçekleştirilmeye başladı.  Elbette, tüm bu cihaz kullanımlarıyla beraber ihtiyaç listemize bir yenisi eklendi: mobil güvenlik. 

Bu yazımızda mobil cihazlarınızdaki verilere ve uygulamalara erişimi sınırlandırabileceğiniz mobil güvenlik uygulamalarını sıraladık.

Android Mobil Güvenlik Uygulamaları Nelerdir?

Aşağıda sıraladığımız uygulamaları Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. 

CM Security 

Cm Security uygulaması hem temel düzeyde koruma hem de virüs ve trojan özelliği bulunan uygulamalardan korunma sunuyor. Ücretsiz sunulan uygulamayı telefonunuza yüklediğinizde telefonunuzu ve SD kartınızı tarayarak analiz edebilir, tehlikeli dosyaları engelleyebilir, diğer uygulamalara ayrı ayrı şifreler koyabilir ve rehberinizde kara liste oluşturabilirsiniz. CM Security’nin bir diğer avantajı ise telefonunuzu kaybettiğinizde bulmanızı kolaylaştıran telefonumu bul özelliğine sahip olması.

Avast Mobile Security 

Avast Mobile Security  bilgisayar ve laptoplarla Avast ismiyle kullanılan anti virüs yazılımının android cihazlar için geliştirdiği uygulamadır. Ücretsiz hizmet sağlayan uygulamada zararlı yazılım ve uygulamalar engellenebiliyor ve kurulan internet bağlantılarının güvenliliği de denetlenebiliyor. Bu akıllı telefon güvenliği uygulamasında diğer uygulamaları şifreleyebilir, gelen arama ve mesajları sınırlandırabilir, girdiğiniz siteleri güvenlik kontrolünden geçirebilirsiniz.   

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security de tıpkı Avast gibi bilgisayarlardan tanışık olunan bir uygulama.
Siber güvenlik uygulamalarıyla tanınan yazılım şirketinin mobil cihaz güvenliği için geliştirdiği uygulamayı Google Play üzerinden ilk 30 gün ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 

Uygulama tüm zararlı yazılımları; virüsleri, trojan dosyaları engelleyebiliyor ve internet tarayıcıları ve arama motorlarından gelen tehlikelerin de önüne geçebiliyor. Kaspersky uygulamasının bir diğer avantajı da android cihazınıza bağlı olan akıllı saat gibi araçları da koruma altına alabilmeniz ve “Anti-Theft” özelliği ile cihazınızı kaybolduğunda bulabilmeniz ve hırsızlara karşı koruyabilmeniz.

IOS Mobil Güvenlik Uygulamaları Nelerdir?

Kendi içerisinde güvenlik sistemine sahip olan ve korunaklı bir yazılım sistemiyle kullanılan İphone telefonlarınız için ek olarak aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz. İphone cihazlar için önerdiğimiz uygulamalarda daha çok cihazı uzaktan yönetme ve şifre geliştirme gibi özellikler bulunuyor. Bunun sebebi İphone cihazların zararlı yazılım ve dosyalara karşı kendi güvenliğinin bulunması. 

Lock It Up

Lock It Up uygulaması İphone’unuzu uzaktan kilitleyebileceğiniz bir uygulama. Macbook, bilgisayar ve laptoplarınız aracılığıyla sahip olduğunuz İphone ile bağlantı kurabilir ve onu kilitleyebilirsiniz. Uygulama bulut tabanlı kullanılır ve bağlantı kurmak için Wifi bağlantısını mecburi kılmaz. Bu güvenlik uygulamasının en işe yaradığı noktalardan biri şudur: Telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda ya da kaybettiğinizde Lock It Up ile kilitleyebilir yabancıların verilerinize erişmesini engelleyebilirsiniz. 

1Password

1password uygulaması İphone cihazlar için geliştirilmiş bir şifre uygulaması. Bu uygulama işe cihazınızın şifrelerini yönetebilir; önemli bilgilerinizi ve şifrelerinizi uygulamaya arşivleyebilir aynı zamanda uygulama aracılığıyla güvenli şifreler oluşturabilirsiniz. 

1Password uygulamasını App Store’dan indirebilir, ilk 30 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. 

McAfee Mobile Security

Mcafee Mobile Security; ücretsiz olarak sunulan, basit bir dizayna sahip, Türkçe kullanım seçeneği bulunan bir uygulamadır. Uygulamada kademeli güvenlik alarmları kullanabilir, uzaktan hırsızlık uyarıları alabilir ve sistem güvenliği taraması, internet bağlantı taraması yapabilirsiniz. Mcafee de bunların yanı sıra medya kasası oluşturabilir fotoğraf ve videolarınızı gizli-şifrelenmiş dosyalar içinde tutabilirsiniz. 

 

Tasarlab