Nasdaq Borsası Nedir?

2020 yılında bağımsızlığını alarak halka açılan Nasdaq Borsası, son 2 yıldır oldukça dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük 2. borsası olması ve içinde hisse senetlerini bulundurduğu 100 küresel şirketle anılan bu borsa, aynı zamanda kendi endeksine sahiptir.

Nasdaq Borsası Ne Demektir?

1971 yılında kurulmuş olan Nasdaq Borsası, dünyanın en büyük 2. Borsası olarak biliniyor. Merkezi Amerika New York’ta bulunan borsanın içerisinde işlem gören hisse senetleri oldukça büyük çaplıdır. Apple, Amazon, Netflix, Microsoft gibi dünyanın en büyük hisselerine kapı açan kurum, genellikle teknoloji şirketlerine adanmışlığıyla tanınıyor.  Nasdaq 100 olarak bilinen dünyanın en iyi şirketleriyle birlikte 3500 üzerinde şirketin hissesi de bu borsada işlem görüyor. 

Nasdaq Endeksi Nedir?

Nasdaq endeksi 3500’den fazla hisse senedinin piyasa değerlerinin ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanan bir endeks türüdür. Hisse senedi hesaplanan şirketlerin büyük bir kısmı teknoloji şirketlerinden oluştuğu için Nasdaq İndeksine teknoloji indeksi de denir. Bunun yanı sıra hizmet sektöründen ve sağlık sektöründen de şirketler yer alır. Günümüzde Nasdaq’da işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri oldukça fazladır ve günlük işlem hacmi 5 milyar lot hisse senedi civarındadır.

Nasdaq Hisseleri Neler?

Nasdaq borsası dünya devi sayılabilecek teknoloji şirketlerini birbirine bağlayan bir piyasa oluşturmayı hedefler. Hisse senedi olan şirketler genellikle teknoloji şirketleridir. Bu sebeple teknoloji borsası ve teknoloji endeksi olarak da tanımlanır. Apple, Microsoft, PayPal, Intel, Adobe, Yandex, Amazon, Netflix, Facebook, Starbucks, Zoom, EBay vb. birçok küresel şirket Nasdaq borsasındadır.

Buna rağmen Nasdaq kabul şartları esnektir. Şirketlerin hisse senetlerini listeleme kriterleri zorlayıcı olsa da kabul ettiği şirketlerin her biriyle yakın ilişki kurar. Bu yüzden yeni nesil şirketler tarafından da tercih edilir.

Nasdaq Borsası Nasıl İşlem Yapılır?

Nasdaq borsasında işlem yapabilmek için öncelikle hisse senedi almanız gerekir. Bunun için öncelikle global ölçekte çalışan aracı kurum bulmanız gerekir. Aracı kurumda yatırım hesabınızı oluşturduktan sonra Nasdaq’ta alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Tüm işlemler çevrim içi yapıldığından dünyanın neresinde olursanız olun işlemlere devam edebilirsiniz. Ülkemizde Nasdaq borsasına erişim sağlayabileceğiniz birkaç banka vardır. Fakat işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken şey ABD piyasalarını iyi takip etmektir. Hisse senedini almak istediğiniz şirketleri detaylıca incelemeniz, temel analiz raporuna bakmanız gerekir. Bunun yanı hisse senedi aldığınız yani ortağı olduğunuz şirketlerin çeyrek raporunu, verilerini ve güncel gelişmelerini de gözden kaçırmamalısınız.

Bu içerik kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi özelliği taşımamaktır.

Tasarlab