Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Bilimin gelişmesiyle beraber yeni teknolojileri ve  cihazları karşımıza çıkardıkça kullandığımız kavramlar da çeşitlilik kazanıyor. Yeni olan şeyler günlük hayatımızı, yaşam stillerimizi etkilediği kadar dilimizi, kelime haznemizi de güncelliyor. IoT teknolojisi de dilimize son zamanlarda giren kavramlardan biri. Nesnelerin interneti anlamına gelen bu kavramın detayları ise şöyle:

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Bilgi üretebilen, kaydedebilen ve internet üzerinden bunu paylaşabilen bilgi işlem cihazları; birbirine görünmez bir ağ ile bağlıdır. Nesnelerin interneti, bu tür fiziksel nesnelerin birbiriyle ya da sistemlerle bağlantı kurabildiği iletişim ağının ismidir. İnternet üzerinden diğer cihazlarla bağlantı kurabilen ya da bir sisteme bağlanabilen tüm cihazların içinde bulunduğu ağın genel tanımıdır.

IoT (Internet of things) kısaltmasıyla karşımıza çıkan nesnelerin interneti teknolojisi, bağlantı kurduğu nesnelere özgün kimlikler (UID) atayarak birbirleriyle ve sistemle iletişim kurabilmelerini, veri paylaşımı gerçekleştirebilmelerini sağlar.

Nesnelerin interneti teknolojisi, günümüzde hemen hemen tüm sektörler tarafından kullanılır.

IoT Uygulama Alanları

Günümüzde her birimiz internet tüketicisi olarak yaşıyoruz. İletişim, paylaşım, müzik, film, kitap, iş eğitim gibi çeşitli alanlarda sık sık interneti kullanıyoruz ve bu esnada IoT teknolojisinden faydalanıyoruz. Bunun yanı sıra kurumsal alanlarda, üretim sektörlerinde ve endüstride de IoT teknolojisi kullanılıyor. İş geliştirme, veri toplama, reklam, satış pazarlama, kurumlar arası iletişim ve rekabet gibi birçok amaçla IoT teknolojisinden faydalanılıyor. Tabiri caizse yaşadığımız dönemde bu teknolojiye hepimiz göbekten bağlıyız denilebilir.

IoT teknolojisinin kurumlara katkılarını sıralayacak olursak:

  • Zaman ve bütçeden tasarruf ettirir.
  • Çalışan verimini artırır ve mesai içerisindeki performansını yükseltir.
  • Verilere kolay ulaşılması sayesinde hızlı karar alabilme.
  • Müşteri deneyimini iyileştirmek ve memnuniyeti artırmak.
  • Kar oranının ve kazancın artışı.
  • Yeni iş modellerinin daha hızlı entegre edilebilmesi

IoT’un bir diğer kullanım alanları ise şöyle:

Tarım: IoT teknolojisine sahip olan akıllı tarım sistemleri sensörleri kullanarak ekim dikim yapılan tarlaların ışığını, nem oranını ve sıcaklığını takip edebiliyor. Aynı zamanda sulama sistemi otomasyona bağlanarak üretilen gıdaların düzenli ve gerektiği kadar su alması sağlanıyor.

 Ev: Kombi sistemleri,sensörler, ışıklandırma ve ses sistemleri, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı elektronik ev aletlerinin tümü IoT teknolojisinin ev içi kullanımını sağlar. Kullanıcıların hayatını daha kolay ve konforlu hale getirmek için tasarlanmış olan bu cihazlar, kullanıcının telefonuyla ya da giyilebilir teknoloji ürünü ile eşleştirilebilir. Örneğin akıllı çamaşır makinası olan bir kişi telefonu aracılığıyla çamaşır makinasını açıp kapatabilir.

Sağlık Hizmetleri: IoT teknolojisinin en sık kullanıldığı alanlardan biri sağlık hizmetleri. Hastanın verilerinin takip edilmesini, korunmasını ve aktarılmasını sağlayan Iot teknolojisi sayesinde hem sağlık hizmetlerinden daha hızlı faydalanabiliyor hem de hasta sağlık verilerini yanındaki akıllı cihazında taşıyabiliyor. Sağlık hizmetlerinde kullanılan elektronik cihazların birçoğu da IoT teknolojisiyle çalıştırılıyor.

Şehirler: Sokak lambaları, kameralar, sayaçlar, trafik lambaları, radarlar… Şehirlerde kullanılan bu aygıtların birçoğu akıllı versiyona geçiş yapıyor. Aygıtların IoT teknolojisi ile çalışması hem maliyet tasarrufuna hem de enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. 

Tasarlab