Online Terapi Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Pek çoğumuz gerek zamansızlık gerek utanma, çekinme gibi psikolojik etkenler gerekse ekonomik nedenlerle ihtiyacımız olduğu halde psikolojik danışmanlık almıyoruz. Online terapi, uzaktan destek vererek psikolojik sorunlar yaşayan insanların imdadına adeta hızır gibi yetişti. Hatta bazı yardımsever terapistler bu süreçte zorluk yaşayan ve maddi gücü olmayan insanlara ücretsiz online terapi vereceğini açıkladı. Peki online terapi nedir, isterseniz önce buna bir açıklık getirelim.

Adından da anlaşılabileceği üzere online terapide danışmanlar, psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireylere cep telefonu, tablet ve masaüstü bilgisayar gibi teknolojik araçlar vasıtasıyla internet üzerinden danışmanlık hizmeti veriyor. Online terapi internet üzerinden gerçekleştirildiği için danışanlar hem daha az ücret ödüyor hem de “psikoloğa gidiyorum” hissine kapılmadan, bulunduğu yerden rahatça hizmet alıyor. Skype, Google Hangouts, Zoom gibi iletişim platformları üzerinden yapılan görüntülü görüşmeler sayesinde insanlar evlerinden çıkmadan destek alabiliyor. Online terapi seansları genellikle 50 dakika sürüyor. Uzaktan terapide online terapist seçimi başta olmak üzere dikkatle ele alınması gereken pek çok nokta var. İşte o detaylar:

Terapist seçimi

Online terapide en çok dikkat edilmesi gereken şey terapistin mezuniyet durumu. Seçtiğiniz terapistin klinik psikoloji, aile terapisi ya da psikolojik danışmanlık alanında yüksek lisansının olup olmadığına bakın. Uzman psikolojik danışman veya klinik psikolog olmak için lisans mezunu olmak yeterli değil; mutlaka yüksek lisans yapılmış olması gerekiyor. Yasalarımıza göre sadece 4 yıllık psikoloji bölümü mezunu olan kişilerin danışmanlık veya terapi yapması yasak. Danışmanlık hizmeti alacağınız terapistin diplomasını, alanıyla ilgili daha önce yaptığı çalışmaları, kaç yıllık deneyime sahip olduğunu ve referanslarını mutlaka sorun. Diploma ve uzmanlık alanı, online terapist seçiminde en belirleyici etken.

Kişisel verilerin korunması ve gizliliği

Psikolojik danışmanlık almanın gerçekten işe yaramasının bir sebebi de psikologların, danışanlarına kişisel bilgilerini, hatıralarını, düşünce ve duygularını rahatça paylaşabilecekleri güvenli bir ortam yaratması. Psikoloğunuz anlattığınız şeyleri -suç vb. şeyler içermiyorsa- kimseyle paylaşmamakla yükümlü. Meslek etiği kuralları ve gizlilik esasına göre terapistiniz verdiğiniz hiçbir bilgiyi kullanamaz, paylaşamaz ve yayamaz. Bu arada terapistin yanı sıra online terapiyi gerçekleştirdiğiniz site ve uygulamanın da güvenli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Terapide online kanal kullanımında, görüşme gerçekleştirdiğiniz platformların kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde gerekli güvenlik sistem ve prosedürlerini eksiksiz bir şekilde sağladığından emin olun.

Online terapiye uygunluk

Online terapi almaya karar vermeden önce kendinize sormanız gereken belki de ilk soru bu. Psikoloji alanında yapılan araştırmalar online terapinin herkes için etkili bir yöntem olmadığını ortaya koyuyor. Online terapide yönlendirmeler, içinde bulunduğunuz ruhsal problemi daha da karmaşık bir hale getirebilir. Uzmanlar ilaç gerektiren psikotik vakalar, alkol ve madde bağımlıları, kendisine veya başkasına zarar verme eğilimi olan kişiler için online terapinin kesinlikle uygun olmadığını belirtiyor. Online terapide yönlendirmelerin başarı sağlaması ve danışanın yeniden sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmesi için tüm bu etmenlere göre hareket edilmesi gerekiyor.

Tasarlab