Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir?

Ostoporoz (kemik erimesi) yaşla birlikte gelişen, insanların büyük bir kısmının muzdarip olduğu hastalıktır. Kimi zaman risk faktörleri sebebiyle erken yaşlarda gelişmeye başlayan osteoporoz hastalığı, ileri seviyeye geldiğinde kişilerin yaşamsal faaliyetlerini tehdit edebiliyor. 

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Hastalığı Nedir?

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemik yapısının gücünü kaybetmesi, dayanıklılığını yitirmesi halidir. Kemiklerde güçlü kolajen liflerine bağlı minareller ve kalsiyum tuzlarından oluşan bir yapılanma bulunur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bedenin kolajen üretim becerisinden dolaylı olarak kolajen seviyelerinde düşüş gerçekleşir. Buna bağlı olarak kolajen liflerine bağlı mineraller de azalır, kemiğin genç ve dayanıklı kalmasını sağlayan iç yapı bozulmaya başlar.

Osteoporozun asıl anlamı gözenekli-süngerimsi kemiktir. Bu adı kemik içlerinde boşluklar oluşması ve kemik yapısının gözeneklenmesi sebebiyle alır. Boşluk ve gözeneklerin yoğunlaşması, kemik erimesi seviyesinin arttığının göstergesidir. Bu durum kemiklerde kırılmaya sebep olabilir. Osteoporoz yaşla birlikte artan bir hastalıktır. Ayrıca menopoza da bağlı olduğundan kadınlarda görülme oranı daha yüksektir.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz hastalığı genellikle kendini ileri seviyede belli eden bir hastalıktır. Genellikle hastalar sürecin başladığını anlamaz ya da bunun için kontrole gitmez. Osteoporozun genel belirtileri şunlardır:

 • Kamburlaşma
 • Duruş bozukluğu
 • Boy kısalması
 • Bel ve omurga ağrıları
 • Omurga çatlağı, kırığı
 • Hafif bir harekette dahi kemiğin ağrıması, çatlaması, kırılması

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kemik erimesi-osteoporoz hastalığı kendi erken dönemde belli eden bir hastalık değildir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile yavaşlatılabilen bir hastalıktır. Yaşlılar için özellikle tavsiye edilir. Bunun yanı sıra yaşı 60’ın üzerinde olan erkekler ve menopoza giren kadınlar için rutin kemik taraması gereklidir.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Kimlerde Görülür?

Osteoporoz yaşın ilerlemesi ile meydana gelen bir hastalık olsa da kimi kişilerde daha erken dönemde, orta yaş sürecinde başlayabilir. Bunun yanı sıra yaşlılık döneminde olan kişiler de risk faktörlerini azaltarak, iyi beslenip egzersiz yaparak osteoporoz yoğunluğunu azaltabilirler. Aşağıda sıraladıklarımız osteoporoz için risk faktörleridir:

 • Menopoz geçiren kadınlar
 • Yaşlılar
 • Genetik yatkınlığı olanlar
 • Adrenal bez hastalığı olanlar
 • Tiroid hastalığı ve hormonel bozuklukları olanlar
 • Steroid içerikli ilaç kullanan kişiler
 • Sigara ve alkol kullanan kişiler (kolajen üretimini azaltır)
 • Hareketsiz yaşam stiline sahip olan kişiler
 • Kalsiyum, fosfor ve D vitamini alımı düzensiz olan kişiler

Osteoporoz Tedavisi Nasıl Olur?

Osteropoz hastalığının kalıcı bir tedavisi yoktur fakat çeşitli yöntemlerle hastalığın yavaşlatılması ve semptomların iyileştirilmesi mümkündür. Tedavi için hastaların son 10 yıllık kemik sağlığı değerlendirmeleri yapılır ve sonuçlara göre tedavi belirlenir. Tedavide çeşitli mineral ve vitamin takviyeleri önerilebilir. Bunun yanı sıra kolajen seviyelerini artıran takviye gıdalar da kullanılır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz tedavinin bir parçasıdır. Kırılan kemikler için fizik tedavi uygulamaları yapılır ve taksiyeler verilir. Kemik erime yoğunluğu fazla olan hastalar için bifosfonat içerikli ilaçlar kullanılır. Bifosfonat ilaçlar bilhassa mide üzerinde yan etkilere sebep olabilir. Bir diğer tedavi yöntemi monoklonal antikor ilaçlardır. Deri altından, damar yoluyla verilen monoklonal antikor ilaçlar 6 ayda bir enjekte edilmelidir. İlaç kesildiğinde çeşitli komplikasyonlar oluşabileceğinden ilacı düzenli alabilecek hastalara uygulanır. Menopoza bağlı ya da hormonel sorunlara bağlı olarak gelişen osteoporoz hastalığında östrojen takviyesi kullanılır. Fakat östrojen takviyeleri meme kanseri ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara sebebiyet verebileceğinden kar – zarar dengesinin yanı sıra risk faktörleri de değerlendirilerek önerilir.

Osteoporoz Hastalığı Hangi Vitamin Eksikliğinde Görülür?

Osteoporoz hastalığının ilk olarak ilişkilendirildiği vitamin D vitaminidir. Kemik sağlığında direkt olarak etkili olan D vitaminin eksik olması halinde osteoporoz riski artar.  Bunun yanı sıra kalsiyum tuzu, çeşitli mineraller ve kolajen eksikliği de osteoporoza sebep olur.

Osteoporoz riski taşıyan kişilerin güneşlenmesi, egzersiz yapması, kolajen seviyesi yüksek gıdalar tüketmesi gerekir. Eğer gıdalar yeterli değilse takviyelere başvurulabilir. 

Bu sayfada yer alan bilgiler sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tasarlab