Pandemi Devam Ediyor: Hangi Ekonomik Önlemler Alınmalı?

Pandemi döneminde çoğumuz sağlığımız için hijyenik önlemler almaya devam ediyoruz. Maskeler takılı, kolonyalarımız yanımızda, mesafeleri korumaya özen gösteriyor ve kalabalıktan kaçınarak yaşamaya çabalıyoruz.

Fakat pandemi devam ederken ekonomik etkileri de devam ediyor. 2. Dalga ile alınacak önlemler, yeni bir izolasyon kararının alınma ihtimali hemen kenarımızda bekliyor. Üstelik böyle bir karar alınırsa nasıl önlemler alınacağını ve gelir kaynağımızın ne durumda olacağını da henüz bilmiyoruz.

Her ne kadar bunlar birer önlem olsa da şimdiden önlem almak ve kısa ya da uzun vadede kendimize garantiler sunmak faydalı olacaktır.

Önümüzdeki süreçte alabileceğiniz ekonomik önlem tavsiyelerine bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Gereksiz harcamalardan kaçının

Çalışmaya devam ediyor, standart gelirimizi elde ediyor ve pandeminin psikolojik etkilerini pek fazla hissetmiyor olsak da Mart ve Haziran aylarında yaşadığımız süreci hatırlamak bu süreçte daha risksiz davranmamızı sağlayabilir. İzolasyon döneminde birçoğumuz temel giderlerimizi karşılamak kaygısı güderken “birikim yapsaydım” cümlesini de sıklıkla kurduk.
Gereksiz harcamalardan kaçınmak, kenarımızda bizi garantiye alacak bir birikim oluşturmak hala önemli. İhtiyaç dışı alışveriş, anlık isteklerle yapılan harcamalar hepimiz için hala risk teşkil ediyor.

Borçlanmamak hala önemli

Pandemi döneminin etkileri sürer ve çeşitli ihtimallerle hayatımıza devam ederken gereksiz harcamalar gibi zorunluluk dışı borçlanmalardan da kaçınılmalı. Bu dönemde idareli davranılabilecek ve ertelendiği halde bir kayıp olmayacak alışveriş ve borçlardan kaçınmak önümüzdeki sürecin garantisi olacaktır. Harcamalar yerine tasarrufa ve birikime odaklanmak bu dönem her zaman olduğundan daha faydalı olabilir.

Üretim odaklı bir yaşam

Son yıllarda çeşitlenen ve artan tüketim alışkanlıklarımızı bu dönemde üretime çevirmek bir avantaj olabilir. Dijital alanda sıklıkla reklam ve alışveriş kampanyaları ile karşılaşıyor, cazibeli ürünlerin etkisinde kalıyor ve harcama yapmak istiyoruz. Eğer vaktiniz varsa bu süreçte beğendiklerinizi kendi üretimimiz haline getirebilir, kurslara yazılabilir ve tüketim yerine üretimi tercih edebilirsiniz.

Hazır ve paket gıdalar yerine geleneksel ev ekonomimizin bir parçası olan gıda üretim teknikleri de faydalı olabilir. Konserve, kuru gıda, sos, ekmek gibi uzun süre korunabilir ve düşük maliyetli ürünlerle mutfak giderlerinizi de azaltabilirsiniz. Bunlar hem maddi hem manevi bir kazanım olabilir.

Birikim hesaplarını düşündünüz mü?

Pandemi döneminde birikim yapmak zor gibi görünse de ileriki dönemlerde daha konforlu ve risksiz bir yaşam sürmek adına önemli bir davranış Bu dönemde birikim yapmaya birikimli hayat sigortaları ile başlayabilirsiniz.
Hayat sigortaları her zaman olduğu gibi bu dönemde de avantaj
Sigortalı kişilerin işsizlik, kaza, hastalık, yaşam kaybı gibi hallerinde kendilerini ve ailelerini garanti altına alan hayat sigortaları bu dönemde her zamankinden daha avantajlı. Kendi geleceğiniz ve ailenizin geleceği hakkında kaygılarınız bulunuyorsa hayat sigortası yaptırarak koşullarınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Tasarlab