Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nedir?

Global çapta yaşadığımız Covid 19 salgını sebebiyle dünyanın her yerinde izolasyon ve tedavi süreçleri ilan edildi. Birkaç ülke salgını durdurmuş olsa da çoğu ülkede önlemler hala devam ediyor. Aşı ve ilaç tedavilerinin açıklanmasını beklediğimiz bu günlerde bir yandan karantina önlemlerinin daha işlevli olması için de çeşitli uygulamalar geliştirilmiş durumda.
İzolasyon takip projesi de bunlardan biri.

Covid-19 iyileşme süreci

Bu projeden bahsederken öncelikli olarak iyileşme sürecinden de bahsetmek gerekiyor.
Covid-19, bir diğer adıyla corona virüsü, kapmış kişilerin iyileşme ve karantina süreçleri birbirinden farklılık gösterebiliyor.

65 yaş üstü olanlar ve kronik hastalığı bulunan kişiler için oldukça riskli olan Covid-19 bağışıklık sistemi daha güçlü olan, daha genç ve sağlıklı bireyler içinse daha az risk teşkil ediyor. Yani birçoğumuz coronayı daha kolay alt ediyoruz.

Bu sebeple her pozitif kişi hastane koşullarında karantinaya ihtiyaç duymamaktadır. Doktorların tanı ve kontrolleriyle hastalığın seyri tespit edilen kişiler, durumlarına göre, ev karantinasına da uygun görülebiliyor.
Böylece hem sağlık sisteminin daha işlevli hale gelmesi sağlanıyor hem de virüs kapan kişilerin daha rahat bir karantina geçirmesi sağlanıyor.

Ev karantinası uygulanan kişiler sağlıkçılar ve uzmanlar tarafından kontrol edilip, gerekli tedaviler uygulanırken daha kontrollü bir karantina için güvenlik uygulamaları da devreye girmektedir.

Proje nedir?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açıklanan projenin amacı Covid-19 sebebiyle evde izolasyonda bulunması gereken kişilerin, izolasyon takibini yapmak ve karantina önlemlerini arttırmaktır. Corona testi pozitif çıkan kişilerin hem kendini hem yakınlarını hem de çevreyi güvende tutmak ve salgın riskini azaltmak için geliştirilen uygulamada iletişim ve emniyet birimleri de devrede tutuluyor.

Nasıl Kullanılacak?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki uygulama Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uygun geliştirilmiştir. Proje kapsamında elde edilen verilerin yalnızca salgınla mücadele amacıyla kullanılacağı ve salgın bitiminde imha edileceği devlet tarafından garanti edilmektedir.

İTK (İzolasyon Takip Projesi) kapsamında geliştirilen uygulama ile Covid-19 testi pozitif çıkan ve karantina sürecini evde geçirmesi gereken kişilerin karantina takibi gerçekleştirilecek.
Takip sürecinin pratiği ise şu şekilde gerçekleşecek:
Corona virüs tespit edilen kişiler evlerinden çıktıklarında telefonlarına bir uyarı mesajı gelecek.
Otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle iletişime geçilerek evlerine ya da bulunmaları gereken alana dönmeleri talep edilecek.

Yapılan uyarılara riayet etmeyen ve toplum sağlığı ihlaline devam eden kişilerin durum ve konumları emniyet birimleriyle paylaşılacak ve gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak.

Emniyet ekipleri yol kontrolü esnasında, kişinin bilgilerini kontrol ederek karantina ihlali yapıp yapmadığını tespit edecek.

Hayatımızda neler değişecek?

Geliştirilen İTK uygulaması ile salgının azalması ile birlikte pozitif bulgu tespit edilmiş kişilerin iyileşmesi ve korona virüsü kapmamış olan kişilerin korunması amaçlanmıştır.
Pek çok ülkede salgınla mücadele kapsamında geliştirilen uygulamaların sonuç verdiği ve salgını azalttığı istatiksel verilerle tespit edilmiştir.

Türkiye’de gerçekleştirilen projenin hayatlarımıza etkisi ise şöyle olacak:

  • Corona virüs tespit edilmiş kişilerle aramızdaki mesafe devlet güvencesi ile korunur hale gelecek.
  • Ev karantinasında tutulan kişilerin 2. kez enfekte olması engellenecek.
  • Salgının kontrol altında tutulması ile bizler ve sağlık sistemimiz korunacak
  • Aynı zamanda normal yaşama dönüş sürecimiz hızlanacak.
  • Tasarlab