Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk Sağlığı Genel Merkezi’nin son olarak yayınladığı kanser istatistiklerine (2017) göre Türkiye’de her 100 bin kişiden 260 tanesi kansere yakalanıyor. Birbirinden farklı kanser çeşitlerini barındıran bu istatistiklere göre ülkemizde her 100 bin kadından 4’ünde ve her 100 bin erkekten 6’sında pankreas kanseri görülebiliyor.

Bu yazıda pankreas kanserinin detaylarından bahsedeceğiz

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas, midenin arka tarafında yer alan sindirim ve enzim üretiminden sorumlu bir organ. Ürettiği enzimleri kanal yoluyla ince bağırsağa aktaran pankreas aynı zamanda hormonların ve kan şekerinin düzenlenmesinden de sorumlu.

Pankreas kanseri, pankreas organındaki hücrelerin anormal şekilde çoğalarak zamanla tümör haline gelmesiyle ve kansere dönüşmesiyle oluşur. Bunun yanı sıra anormal çoğalan hücreler bir başka organdan pankreasa taşınmış da olabilir.

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Pankreas kanserinin temel oluşum sebebi bir hücre anormalliğidir. Fakat kanser oluşturan hücre anormalliğini tetikleyen faktörler de bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir::

Sigara kullanımı: Sigara kullanımı tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi pankreas kanserini de tetikliyor. Hücre yapısının bozulmasına ve nüfuz ettiği bölgenin sağlıksız hale gelmesine sebep olan sigara bedenin tüm bölgelerinde farklı hastalıklara sebep olabiliyor.

Şeker Tüketimi: Fazla şeker tüketimi pankreasın yapısını bozabiliyor. Kan şekerinden, vitamin ve minerallerin emiliminden sorumlu olan pankreas şeker tüketiminin artması sebebiyle bu işlevlerini gerçekleştiremez hale gelebiliyor. Şekerin kanser hücrelerini beslemesinin yanı sıra, pankreas üzerindeki bu olumsuz etkileri de kanseri tetikleyebiliyor.

Obezite: Obezite ve pankreasın temel ortak noktaları diyabet ve yeme bozukluğudur. Beslenme düzeninden fazlasıyla etkilenen bu organ aynı zamanda diyabet hastalığından etkilenen ilk organ olarak biliniyor. Obezite, pankreas hastalıkları ve pankreas kanseri riskinin arttığı anlamına geliyor.

Genetik: Aile öyküsünde pankreas kanseri olan kişiler de riskli gruplar arasındadır.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanserinin belirtileri şu şekildedir:

  • Ciltte sararma
  • İdrarda sararma
  • Kontrol edilemeyen kilo kaybı
  • Üst karın ve sırt bölgesindeki ağrılar
  • Yorgunluk hissi
  • Hormon bozuklukları
  • Kan şekeri dengesizlikleri

Pankreas Kanseri Tedavi Yöntemleri

Cerrahi: Pankreas kanserinde öncelikli tedavi yöntemi cerrahi operasyonla tümörün alınmasıdır. Bu operasyonlarda organ üzerinden tümör çıkarılır ve organa zarar vermeyecek şekilde işlem gerçekleştirilmeye çalışılır.

Kemoterapi: Ameliyat sonrası dönemde hastalara kemoterapi tedavisi uygulanır. Kemoterapi tedavisi farmakolojik yöntemlerle kanserli hücrelerin giderilmesini amaçlar.

Radyoterapi: Cerrahi operasyon sonrası  uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Radyoterapi seanslarına giren hasta MR-LINAC teknolojisiyle tedavi edilir.

NOT: Eğer cerrahi operasyonla tümörün alınması mümkün değilse kemoterapi ve radyoterapi öncelikli tedavi yöntemleridir.

Hayat Sigortası ve Pankreas Kanseri

Hayat sigortaları riskli hastalık grubunda olan pankreas kanserinde de poliçe sahibinin yanında yer alır. Poliçe şartlarına göre hastanın tedavisinde maddi güvence sağlayan; tedavi masraflarına destek olan hayat sigortaları, malulen işsiz kalma halinde hastanın kendisine  ödenek sağlar. Poliçe sahibinin yaşamını yitirmesi halinde ise varislerine tazminat sunar.

Tasarlab