Parabolik Sar Nedir?

Finans ve yatırım işlemleriyle ilgilenen kişilerin kulakları Parabolik SAR terimine aşinadır.1970 yıllarından geliştirilmiş olan Parabolik Sar sistemi yatırımcıların piyasayı daha net analiz edebilmesini sağlar. Piyasa trendlerinin potansiyel dönüş noktalarının belirlenmesine yardımcı olur.

Parabolik SAR Nedir?

Parabolik sar 1970li yıllarda J.Willes Wilder tarafından geliştirilmiştir. Başlangıçta Parabolik Bitiş Dönüş olarak adlandırılan sistem zamanla parabolik SAR adını almıştır ve SAR, Wilder tarafından şu şekilde açıklanmıştır:

“SAR, dur ve dön anlamındadır. Burası bir uzun yatırımdan çıkılan ve bir kısa yatırıma girilen ya da bunun tam tersinin yapıldığı noktadır.”

Parabolik SAR günümüzde yatırımcıların yaygın olarak başvurduğu bir sistemdir. Piyasa trendlerinin ve potansiyel dönüş noktalarının belirlenebilmesine –  ön görülmesine yardımcı olan bu sistem ilk yıllarda manuel olarak çizilmiş ve kullanılmıştır.  Günümüzde ise sistem, dijital uygulamalar aracılığıyla kullanılır ve yatırımcıya sunulur.

Parabolik SAR finans/zaman çizelgelerinin bir araya getirildiği bir grafiktir ve iki çizelge eşleştirilerek piyasanın gidişatı gözlemlenir.

Parabolik Sar Nasıl Çalışır?

Parabolik SAR’ın çalışma sistemi şu şekildedir:

Piyasa fiyatını gösteren çizelgenin alt ve üst kısmına küçük noktalar yerleştirilir. Yukarı trend halinde noktalar fiyatın altında, aşağı trend halinde noktalar fiyatın üstünde yer alır. Bu çizgiler zamanla bir parabol oluşturur ve SAR değeri gösterir. Piyasanın biriktirme dönemleri, durgunluk dönemlerinde noktalar bir taraftan diğerine daha sık geçiş gösterir.

SAR( Stop and Reverseal) dur ve dön anlamına gelir ve hesaplamaları da bunun üzerinedir. Aşağıda belirttiğimiz hesaplama teknikleriyle bugünün ve yarının analizi yapılabilir.

Parabolik SAR, grafik göstergeleriyle birlikte şu şekilde hesaplanır:

Stop Tomorrow =  Stop Today + AF * ( EPToday- Stop Today )

Stop Today  = Formülün uygulandığı günün kapanış fiyatı

Stop Tomorrow = Yarın için kapanış fiyatı

EPToday = İndikatörün hesaplandığı günün en yüksek ve en düşük fiyat seviyesi

AF = Hızlanma faktörü. Wilders bu değeri 0.02 olarak belirlemiştir. Bu değer arttırılırsa indikatör piyasayı daha yakından, düşürülürse daha uzaktan izler.

Hızlanma faktörü şu şekilde hesaplanır:

AF= 0.2+ n x 0.02

n= Bakılan dönemin fiyat grafiğinde dip ve zirve noktaların sayısıdır

Parabolik SAR Ne İşe Yarar?

Parabolik SAR grafikleri trendlerini yönünü ve süresini gösterirken potansiyel dönüş noktaları hakkında da öngörü yapılmasına olanak sağlar. Bu sayede yatırımcılar piyasayı doğru analiz edebilir, alım-satım fırsatı yakalayabilir.

Parabolik SAR  temelde yatırımcıların elde ettikleri karları kilitleyebilmelerine olanak sağlar çünkü trend değiştiği anda pozisyonları kapanır. Yatırımcıları karlarını kilitleyebilmeleri, kimi zaman karlı bir pozisyonu kapatmasını ya da bir yatırıma çok erken girmesini de engelleyebilir.

Bazı yatırımcılar stoplarının piyasa trendleriyle beraber hareket edebilmesi için Parabolik SAR göstergesini dinamik stop-loss fiyatlarını belirlemek için kullanır. Böylesi bir tekniğe genellikle takip eden stop-loss adı verilir. 

Tasarlab