Pliometrik Antrenman Nedir?

Spor egzersizlerinde kimi zaman fit kalmak kimi zaman rutin ve sağlıklı bir eyleme geçmiş olmak planlanıyor. İleri seviyelere taşınan spor aktivitelerinde ise beden kas ve koordinasyonun en verimli hale getirilmesi amaçlanıyor. Pliometrik Antrenman bu egzersiz türlerinden biri. Bedeni maksimum seviyede zorlayarak yapılan bu sporun detayları ise şöyle:

Pliometrik Antrenman Nedir?

En kısa zaman aralığında kaslardaki en fazla kuvvetin açığa çıkarıldığı antrenmanlardır. Temel olarak kasların uzama, kısalma yetenekleri kullanılır ve hız ile kuvvetin gelişmesi sağlanır. Antrenman boyunca eksantrik(kas boyunun uzaması),  konsantrik(kas boyunun kısalması), izometrik(kas boyunun sabit kalması) döngüleri kullanılır. Döngüden açığa çıkan enerji ile kaslar ve koordinasyon geliştirilir.

Şınav, fırlatma, zıplama, sıçrama, tekme gibi egzersizlerden oluşan pliometrik antrenmanda yüksek seviyeler kullanılır.

Basketbol, kayak, futbol bisiklet, koşu ve tenis gibi spor dalları ile ilgilenen kişilerin egzersiz programlarında yer alan bu antrenman, vücut geliştirmek isteyen kişiler için de uygundur. Günden güne popülerlik kazanmaktadır.

Pliometrik Antrenman Nasıl Yapılır?

Pliometrik antrenman, yüksek şiddetli ve yoğun bir egzersiz türüdür. Bu sebeple aktif spor yapmayan ya da sağlık sorunları olan kişilerin öncesinde doktoruna danışması ve başlaması halinde uzman desteği alması gerekir.

Pliometrik çalışmalar genellikle vücut ağırlığı kullanılarak yapılır fakat sıçrama, zıplama için basamaklar ya da zaman zaman ağırlık kullanımları gerekebilir. Amaç kasalar çabuk bir şekilde tepki vermeyi ve bu esnada yoğun kuvvet kullanmayı öğretmektir.

Genellikle antrenman bir sizi sıçrama ve atlama hareketlerinden oluşur. Üst üste tekrarlanarak bedenin istikrar kazanması sağlanır.

Pliometrik antrenman hareketlerine uzmanların internet üzerinden paylaştığı videolar aracılığıyla ulaşabilir ya da antrenöründen birebir mentorluk alabilirsiniz.

Pliometrik Antrenmanın Faydaları

Pliometrik antrenman beden gelişiminde etkili olduğu gibi diğer spor dallarındaki başarı için de gereklidir. Basketbol, tenis, futbol, gibi spor dallarıyla ilgilenen sporcular için mükemmel antrenmanlardan biridir.

Sporcular pliometrik antrenman sayesinde kaslarını geliştirebilir ve en verimli halde kullanmayı öğrenebilir. Kazandıkları kası hızlı harekete geçirme becerisi yaptıkları spor dallarında performanslarının daha yüksek olmasına yardımcı olur.

Bunun yanı sıra vücut geliştirmek isteyenler için de pliometrik antrenman uygun antrenman türlerindendir. Kasların hızlı bir şekilde büyür ve bedenleri daha çevik hale gelir.     

Pliometrik Antrenmanın Zararları

Pliometrik antrenmanın herhangi bir zararı olmasa da beden gücü ve sağlık durumu uygun olmayan kişiler için risklidir. Tansiyonu yüksek bir antrenman çeşidi olduğu için kalple direk ilişkilidir ve kalp rahatsızlıkları olan kişilerde kalıcı hasara yol açabilir ya da ölüme sebebiyet verebilir. Fıtık, omurga eğriliği, siz deformasyonu olan kişilerde de sakatlanma riski yüksektir.

Bir diğer riskli grup da öncesinde aktif spor hayatı olmayan kişilerdir. Yeterince güçlenmemiş kas yapısı pliometrik antrenmanlara uygun değildir ve kişinin sakatlanmasına sebep olabilir.

Tasarlab