Polikistik Over Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz polikistik over sendromu kadınlar arasında gittikçe yaygınlaşan bir hastalık. Halk arasında adet düzensizliği ya da kist olarak bilinen bu sendromun detayları ise şöyle:

Polikistik Over Bir Endokrin Hastalıktır

Endokrin; hormonların sentezlenmesini ve uyum içerisinde çalışmasını sağlayan, onların lenf bezlerine ve kan dolaşımına salınmasını da endokrin bezleri sağlamaktadır. Bu sistemin doğru çalışmaması; hormonları olması gerektiği gibi sentezlenmesi ya da salgılanması endokrin hastalıklara sebep olmaktadır. Bu hastalıklardan biri de polikistik over sendromudur. Bir başka deyişle: polikistik over, hormonal bir hastalıktır.

Polikistik overa sebep olan sentez ve salgılama hataları ise şu şekildedir:
Kadın bedeninde salgılanan temel hormonlarda östrojen miktarı ile androjen miktarı arasında bir denge bulunmaktadır. Fakat endokrin bezlerinin ve yumurtalıkların androjen hormonunu fazla salgılanması yumurtlamanın azalmasına ve yumurtaların büyümesine devamında yumurta çeperi etrafında kist oluşmasına sebep olmaktadır. Yani hormonal seviyelerin düzensizliği polikistik denilen kistlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Belirtileri

Endokrin salgılarındaki sorun ile kandaki androjen miktarı artış göstermektedir. Bu durum sivilce, yüzdeki yağ oranı ve tüylenmenin artmasına sebep olabilir. Bu belirtiler polikistik over sendromunun ilk belirtileridir. Devamında cildin kararmasına, insülin direncine ve insülin direncine bağlı olarak kontrolsüz kilo almaya sebep olabilmektedir. Adet düzensizliği ise en çok görülen belirtiler arasındadır.

Fakat her sivilce, tüylenme ya da adet düzensizliği kişinin polikistik over sahibi olduğunu göstermemektedir. Dönemsel değişiklikler, mevsimsel etkiler ya da stres ve yanlış beslenme de bu reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bunun anlaşılması için uzman doktorlara başvurulmalı ve tanı ve tedavi aşaması onlara bırakılmalıdır

Sebep oldukları

Eğer kendinizde polikistik over sendromunun belirtilerini gözlemliyorsanız bu durumu geçiştirmemenizi ve en kısa zamanda doktordan randevu almanızı öneririz.
Polikistik over karşımıza bir “sendrom” olarak çıksa da tedavi edilmediğinde ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu sendrom en başta hormonları ve yumurtalıkları etkilemekte haliyle üreme bozukluğuna sebep olabilmektedir. Polikistik over sendromu tedavi edilmediğinde kısırlığa sebep olabilir.

İnsülin direncine sebep olması zamanla obeziteye ve fazla kilolara bağlı olarak kalp ve sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilmektedir.
Hormon seviyelerindeki artış ve azalmalar kişilerin aynı zamanda ruh halini etkilemektedir. Polikistik over hastalarında sık görülen bir diğer hastalık mutsuzluk ve depresyondur.
Hormonlara bağlı olarak tiroit ve metabolizma hızında sorunlar yaşanabilmektedir.

Tanı ve Tedavisi

İlk olarak belirtmek gerekir ki polikistik over sendromunun tedavisi yalnızca tıp uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Sendrom endokrin bezlerindeki salınım ve sentez sorunlarına bağlı olarak gelişmektedir ve alternatif tıp yöntemleri tedavi özelliği taşımamaktadır.

Kendinde polikistik over belirtileri gözlemleyen bir kişinin sendrom tanısı; tam kan sayımı testleri ve fiziksel muayene sonrasında konulmaktadır. Bununla birlikte her belirti gösteren kişiye tanı konulmamaktadır. Örneğin ergenlik döneminde hormonal dengesizlikler ya da adet düzensizliği çoğunlukla normal kabul edilmektedir. Fakat ergen bir kişinin de sendroma sahip olup olmadığına yine doktor karar vermektedir.

Polikistik over sendrom tedavisi çoğunlukla farmakolojik yöntemlerle yapılmaktadır. Hasta ilaç kullanımına yönlendirilir ve doğum kontrol hapları ile hormon seviyeleri düzenlenmeye çalışılır.
Eğer sendrom ilerlemiş ve başka hastalıkları tetiklemişse doktor farklı bir tedavi yöntemini de uygun görebilir.

Tasarlab